Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чи може кава компенсувати недосип — пояснення вчених

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
20 серпня 2023 4 хвилин читання

Кімберлі Фенн, професор психології Мічиганського університету, вивчає вплив сну на пам’ять людей. У колонці для The Conversation вона описала, що відомо науці про сон, пам’ять та продуктивність, а також як кофеїн впливає на наше самопочуття. SPEKA публікує головне з матеріалу. 

 Як денний сон і кофеїн впливають на продуктивність та увагу — дослідження вчених  Як денний сон і кофеїн впливають на продуктивність та увагу — дослідження вчених

Як брак сну впливає на увагу та когнітивні здібності

Доволі очевидно, що депривація сну знижує здатність утримувати увагу. Коли людей, які недосипають, просять спостерігати за екраном комп’ютера та натискати кнопку щоразу, коли з’являється червона крапка (досить просте завдання), учасники, які недосипають, не помічають яскраво-червону крапку і не реагують на неї понад пів секунди. Ці провали в увазі стаються через потяг до сну, який зростає зі збільшенням часу неспання. Зазвичай запізніла реакція трапляється під час завершення 24-годинного циркадного циклу, коли організм очікує повторно заснути.

Вчені з Мічиганського університету досліджували, як те, що люди не спали протягом однієї ночі, впливає на різні типи мислення. Вони запропонували учасникам виконувати різні когнітивні завдання ввечері. Далі частина групи поверталася додому й спала, а решта учасників мусила не заплющувати очей упродовж ночі. Вранці всі знову виконували завдання.

Вчені також виявили, що депривація сну призводила до більшої кількості помилок у завданнях, які потребують виконання кількох кроків послідовно, не пропускаючи та не повторюючи жодного з них. Наприклад, спекти пиріг без рецепта.  

Чи може кофеїн замінити сон

Багато людей потягнуться до чашки кави чи енергетика, якщо вони не спали минулої ночі. Опитування 2022 року показало, що понад 90% дорослих американців щодня вживають певну форму кофеїну. Вчені Мічиганського університету хотіли з’ясувати, чи допоможе кофеїн зберегти увагу та уникнути помилок у кількаетапних завданнях після депривації сну.

Виявилось, що кофеїн покращив здатність концентрувати увагу в учасників, які були позбавлені сну, настільки добре, що їхні результати були подібні до людей, які спали всю ніч. Але кофеїн підвищив продуктивність і людей, які спали всю ніч. 

Вчені визначили, що кофеїн не зменшив кількість помилок під час виконання алгоритмічних завдань ані в групі, яка не спала, ані в групі, яка спала. Якщо ви недосипаєте, кофеїн може допомогти вам не спати та грати у Candy Crush, але малоймовірно, що він допоможе вам скласти іспит з алгебри.

Чи може короткий сон компенсувати безсонну ніч

Ви, мабуть, чули, що денний сон може підвищити енергію та працездатність, тому логічно припустити, що нічний сон має подібний ефект.

Ми дали деяким із наших учасників можливість подрімати 30 або 60 хвилин під час нічного періоду депривації між 4 ранку та 6 ранку. Цей період приблизно збігається з найнижчою точкою уваги у циркадному циклі, а отже, найбільшою сонливістю організму. Учасники, які дрімали, не справлялися краще ані з простим завданням на концентрацію, ані зі складнішим завданням із послідовними діями, ніж ті, хто не спав всю ніч.

Таким чином, дрімота не мала помітної користі після майже безсонної ночі.

Які висновки вчені отримали під час досліджень 

Хоча кофеїн може допомогти вам не спати і бути уважнішим, він, ймовірно, не допоможе вам у виконанні завдань, які потребують складного мислення. А короткий сон може покращити самопочуття вночі, коли вам потрібно не спати, але малоймовірно, що підвищить вашу продуктивність.

Таким чином, достатній час сну необхідний для вашого мозку, і наразі не існує способів замінити сон.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Одна транзакція біткоїна використовує стільки ж води, скільки «басейн на задньому дворі»

Богдан Камінський 55 хвилин тому

Українці переходять на новини в відеоформаті — дослідження Gradus Research

Богдан Камінський 30 листопада 2023 17:57

Скільки компаній зробили релокацію в Україні після початку великої війни

Богдан Камінський 30 листопада 2023 15:39

Топ 4 тренди розвитку телеком-компаній у 2024 році — прогноз Асоціації IT Ukraine

Богдан Камінський 29 листопада 2023 17:41

State of PR 2023: чим жила сфера PR в Україні протягом року

Платформа LOOQME 29 листопада 2023 17:00