Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Будуємо затишок: науковий погляд та чекліст комфортного дому

Володимир Мельнічук
Володимир Мельнічук Засновник і CEO Unitfab
14 червня 2024 7 хвилин читання

Що таке затишок? Які саме приміщення покращують наш моральний стан, заспокоюють та поліпшують настрій? За останні десятиліття з’явилось багато досліджень, сфокусованих на зв’язку житлових умов і ментального здоров’я

Особистий простір — головний критерій

Journal of Urban Health (видання Нью-Йоркської академії медицини) наводить чотири ключових параметри комфортного житла: щільність проживання, рівень шуму, якість повітря в приміщенні та освітлення. Є там і цікавіші висновки: до прикладу, проживання на вищих поверхах пов’язали з вищим рівнем стресу.

Найскладнішою проблемою мабуть є щільність заселення квартир і будинків. Це питання актуальне для великих міст: вартість житла висока, і за останні десять років в Україні зростає попит на смартквартири загальною площею 20-30 квадратних метрів. У світових мегаполісах, де цей тренд існує довший час, давно обговорюють недоліки подібного житла саме у контексті психічного здоров’я.

The Atlantic ще у 2013 році писав про проблему смартквартир у Нью-Йорку. За результатами досліджень, перманентне перебування у надто високому скупченні людей може підвищувати ризики домашнього насильства і зловживання наркотиками.

Звісно, це радикальні наслідки, але й помірні конфлікти з рідними, що виникають через обмеження особистого простору, річ неприємна. Тому такі компактні приміщення рекомендують як варіант тимчасового житла (The Atlantic формулює це як «перше житло для 20-річних»).

З іншого боку, невиправдано великі приміщення теж не завжди відчуваються як затишні. Не додають спокою і думки про те, що ви переплатили за зайву площу і продовжуєте переплачувати на ремонті, опаленні тощо. Має значення не лише площа, а і правильне планування і розташування меблів. Ми в Unitfab свого часу підрахували, що коректне планування дозволяє економити до 20% вартості будинку. 

Біофільний дизайн і його вплив на затишок

Біофільний дизайн — це концепція, яка передбачає інтеграцію природних елементів у житлові простори. Вона базується на припущенні, що люди мають вроджену потребу у зв'язку з природою, і що цей зв'язок може покращити наше здоров'я та добробут.

Включення елементів біофільного дизайну (до прикладу, великі вікна з видом на природу) може значно підвищити рівень затишку в домі. Дослідження показують, що біофільний дизайн може знизити рівень стресу, покращити настрій і навіть підвищити продуктивність.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Розміщення живих рослин у приміщенні також є частиною біофільного дизайну. Рослини допомагають очистити повітря, знизити рівень шуму і створити приємну атмосферу. Крім того, догляд за рослинами може бути терапевтичним і сприяти зниженню тривоги.

Використання природних матеріалів та текстур, таких як деревина, камінь або бамбук, може допомогти створити відчуття зв'язку з природою навіть у міських умовах. Це сприяє створенню затишної і спокійної атмосфери в домі.

Чекліст комфортного дому

Рухаючись за логікою авторів Journal of Urban Health та інших дослідників, розглянемо ще кілька принципів затишного дому — від фундаментальних речей до декоративних нюансів.

Ефективна теплоізоляція і контроль температури

Холод не дозволяє розслабитись, а значить, не може асоціюватись з затишком. І часто причиною холоду вдома є погана теплоізоляція, що призводить до втрати тепла та підвищення витрат на опалення до 30%. Щонайменше варто вчасно обслуговувати металопластикові вікна (заразом позбавитесь проблеми міського шуму, який може проникати в квартиру через нещільно закриті вікна).

Важливо також правильно розміщувати опалювальні рішення: тепле повітря піднімається вгору, а значить, чим нижче обігрівач, тим краще. Тепла підлога грітиме краще, ніж батарея, розміщена надто високо на стіні або «утоплена» в підвіконні, і набагато краще, ніж кондиціонер під стелею.

Вентиляція та якість повітря

Погана вентиляція та накопичення токсичних речовин, таких як формальдегід або бензол, можуть викликати респіраторні захворювання та алергії. Впровадження сучасних систем вентиляції та використання екологічно чистих будівельних матеріалів може значно покращити стан здоров'я. 

Регулярне провітрювання — це мінімум, який впустить у приміщення кисень. Але якщо ви живете у місті, то варто подумати також про рекуператор або кімнатний очисник повітря. Також корисними можуть бути зволожувачі і осушувачі повітря.

Освітлення та керування ним

Якщо ви будуєте будинок, важливо вже на етапі планування розуміти, куди виходять вікна конкретної кімнати і які переваги це дає. Це, звісно, доступно не всім, а от зі штучним світлом може працювати кожен. Хороший варіант — мати кілька сценаріїв освітлення. Максимально яскраві лампочки для верхнього світла, більш тьмяні і теплі кольори — у настільних і підлогових світильниках. Крім того, можна використовувати кольорові LED-лампи, регулюючи теплоту: зранку — холодний білий, перед сном — жовтий, помаранчевий чи навіть червоний для кращого синтезу мелатоніну. 

Матеріали, текстури та кольори

Для більшості людей максимально комфортними є натуральні матеріали та природні відтінки: м’які тканини, помірно рельєфні, не надто відшліфовані фактури. Саме про це думають у першу чергу, коли йдеться про затишок. Але по правді, ці речі є індивідуальними і дуже залежать від смаків і характеру, тож універсальних порад, базованих на даних, не існує. 

Як затишок впливає на ментальний стан

Ліцензована консультантка з психічного здоров’я Джоді Кларк у статті для Verywell досліджує данське поняття «хюгге». Вона виділяє три типи переваг, яких можна очікувати від затишного помешкання: емоційні, фізичні та соціальні.

Кларк пояснює, що відчуття безпеки пов’язане з рівнем кортизолу — «гормону стресу». Затишне приміщення може знизити рівень стресу, адже ми почуваємось у безпеці. З’являється самоприйняття, покращується увага, знижуються прояви тривоги та депресії.

У затишному приміщенні ми краще спимо, регулюється вага тіла, знижується потяг до алкоголю та інших шкідливих звичок, бо немає піків кортизолу. Водночас покращуються стосунки з близькими, людина стає відкритішою до нових соціальних зв’язків і навіть менш залежною від соціальних мереж.

Дослідження показують, що люди, які живуть у затишних умовах, мають кращу здатність до концентрації і продуктивності. American Psychological Association пояснює це тим, що комфортне середовище сприяє зниженню рівня тривожності та покращує здатність до фокусування на завданнях. Це особливо важливо для тих, хто працює віддалено або навчається вдома.

Також варто згадати, що затишне житло може сприяти творчому мисленню та інноваціям. Harvard Business Review зазначає, що коли ми почуваємось спокійно і комфортно, наш мозок має більше ресурсів для креативного розв'язання проблем і генерації нових ідей. Це може бути корисно як у професійному, так і в особистому житті.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36

Японці розробили технологію виробництва електроенергії з джерельної води

Олеся Дерзська 25 червня 2024 18:27