Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Біткоїн побив новий рекорд з вартості: що відбувається у світі криптовалют

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
12 березня 2024 8 хвилин читання

Цього понеділка найпопулярніша криптовалюта Bitcoin встановила новий рекорд з вартості — понад $72 тис. за одиницю. SPEKA з’ясовувала, що викликає зростання біткоїна, чи триватиме тенденція, а також як справи у решти криптовалют.

Bitcoin у 2024 році — ціна та причини зростання Bitcoin у 2024 році — ціна та причини зростання

Bitcoin продовжує дорожчати: які причини

На зростання ціни цієї криптовалюти впливають одразу кілька причин. Насамперед шалений попит. Кількість охочих придбати біткоїн є значно більшою, ніж тих, хто продає. Наразі криптовалюта не демонструє ознак сповільнення. 

Ще одна причина — інтерес великих фондів та інституцій. На початку 2023 року Комісія з цінних паперів США врешті погодила ETF для біткоїна. ETF (exchange-traded fund) — це інвестиційний фонд, який відстежує ціну базового активу або індексу. Фонд є юридичною організацією, на балансі якої перебуває актив або портфель активів.

Зростання вартості Bitcoin за рік Зростання вартості Bitcoin за рік

Bitcoin-ETF працює аналогічним чином: ціна однієї акції біржового фонду коливатиметься залежно від ціни біткоїна. Якщо біткоїн зростає у ціні, зростає й ETF, і навпаки. Але замість того щоб торгувати на криптовалютній біржі, ETF торгує на традиційній фондовій біржі. 

Тобто це дозволяє інвестувати у монету напряму, без ф’ючерсних контрактів та не переживаючи через безпеку гаманців тощо. 

Від запуску ETF фонди накопичили 4,06% поточної пропозиції біткоїнів, перевищивши $56,9 млрд у загальній сумі активів у мережі. За таких темпів в ETF великі фінансові компанії матимуть активів на суму до 300 млрд вже у 2025 році. 

Впровадження ETF в Америці дав приріст валюті на початку року. натомість останні стрибки пов’язують із заявою фінансового наглядового органу Британії, який 11 березня заявив, що тепер він дозволить інвестиційним біржам випускати векселі, забезпечені криптовалютою. 

Однією з ознак, того, що інвестори очікують на ще більшу ціну монети є поведінка «криптокитів» — унікальних гаманців, що мають на своєму рахунку понад 1000  BTC. Кількість «китів» збільшується і зросла до 2107 адрес станом на 9 березня. Проте це все ще менше, ніж рекордні 2489 адрес, досягнуті у лютому 2021 року, коли біткойн торгувався вище $46 тис. 

Переважна більшість із них наразі не продає свої активи. Як повідомляв Cointelegraph, наступна велика мета біткойна може становити приблизно $92 500, через поєднання технічних, мережевих і фундаментальних показників. 

Чи триватиме ажіотаж на купівлю криптовалюти

Загалом спотові біткойн ETF у США продовжують стимулювати попит на біткоїн. Наприклад, фонд BlackRock 5 березня зафіксував найвищий щоденний приплив у розмірі $788 млн.

Скептики сумнівалися, що біткойн можна коли-небудь сприймати серйозно, поки його ціна так шалено коливається. Але, за даними Bloomberg, його волатильність різко впала і досягла історичного мінімуму — майже у п’ять разів менша, ніж на максимумах останнього десятиліття.

Однак він досі менш безпечний як валюта, ніж долар, останній у сім разів менш волатильний або як інвестиція, ніж золото.

До того ж золото — традиційний «консервативний» метод зберігання грошей тримає свої позиції, торгуючись на історичних максимумах. Щоб диверсифікуватися від долара, центральні банки в усьому світі  рекордними темпами купують золото, а не біткойни. 

Глобальний індекс використання криптовалюти показує, що загальний рівень впровадження впав приблизно на 60% порівняно з останнім піком у 2021 році. На біткойн припадає менш як 10% транзакцій у криптовалютах у всьому світі. Приблизно 70% облікових записів у біткойнах неактивні протягом року, що свідчить про те, що люди купують валюту, щоб тримати її як інвестицію, а не використовувати для покупок. У небагатьох місцях, де люди використовують криптовалюти для комерційних операцій, вони звертаються до стейблкоїнів. 

Попри все це тенеденція на ріст вартості криптовалют зберігається. Основна причина — майбутній халвінг біткоїна. 

Фінансовий експерт та кандидат економічних наук Євгеній Невмержицький стверджує, що тренд на зростання ціни криптовалюти та інвестиції у неї триватимуть:

«Згідно з класичним технічним аналізом, ціна активу прагне до свого максимуму. Якщо говорити конкретно про біткоїн, то цей актив є необхідним, таким, який заслужив уже свою популярність, він виконує цілу низку функцій і потреба в ньому незаперечна.

Погоджуюсь із більшою кількістю аналітиків, що це далеко не межа. Тобто пропозиція обмежена, актив є цікавим, популярність висока, тому буде подальше зростання головної криптовалюти. Бікоїн буде і далі зростати на тих самих підставах, як і раніше. Через те, що це надійний актив для інвестування коштів». 

Що таке халвінг та як він вплине на вартість Bitcoin

Пропозиція біткоїнів, яка обмежена 21 млн токенів, скоротиться, коли відбудеться так звана подія халвінгу. Кожні чотири роки швидкість, з якою нова пропозиція випускається в обіг, а також винагорода для криптовалютних майнерів зменшуються вдвічі, що зазвичай підвищує ціну на криптовалюту. Наприклад, під час другого халвінгу 2016 року винагорода за блок упала з 25 до 12,5 Bitcoin. 

Історично ціна біткоїна різко зростала впродовж півтора року після халвінгу. Потім ціна знижується упродовж інших двох з половиною років циклу. Наступний халвінг відбудеться орієнтовно у квітні. 

Історичні дані та вартість Bitcoin до та після халвінгу Історичні дані та вартість Bitcoin до та після халвінгу

Чи зростають альткоїни на тлі біткоїна

Зростання біткоїна покращило настрої у секторі криптовалют. Глобальна загальна заблокована вартість (TVL) у протоколах децентралізованого фінансування (DeFi) перевищила $100 млрд вперше приблизно за два роки. 

TVL зазвичай відображає загальну кількість активів, які заблоковані у протоколах DeFi. Це може охоплювати криптовалюту, яка використовується для ставок, обміну, позичання та інших операцій у децентралізованих фінансових протоколах.

Однак TVL значно нижчий за рекордні $189 млрд, встановлені у листопаді 2021 року.

Від моменту найнижчої точки наприкінці 2022 року біткоїн зріс приблизно на 300%, однак не став валютою, яка принесла б інвесторам найбільші дивіденди. Криптовалюта Solana за цей час зросла у сім разів.

Зростання криптовалюти Solana за останній рік Зростання криптовалюти Solana за останній рік

Зі 100 найбільших криптовалют п’ять перебувають на історичних максимумах вартості або наближаються до них

Запущений у 2015 році ефір, також відомий як Ethereum, є другою за роміром цифровою валютою за загальною вартістю, яка зараз оцінюється у понад 460 млрд, а ціна за одиницю перевалила за $4 тис. На відміну від Bitcoin, який переважно є валютою для торгу та інвестицій, на вартість Ethereum також впливає розвиток індустрії смартконтрактів. 

Крім цього, зростають і монети-меми на кшталт Dogecoin, Pepe чи Shiba Inu. Вони переважно зростають через спекуляції, перегрітий ринок та ризиковану поведінку деяких учасників ринку, які побачили пожвавлення на ньому. 

«Деякі відомі люди роблять свої прогнози щодо вартості криптовалют, щоб стимулювати їхнє зростання. Роберт Кійосакі стверджував, що Bitcoin коштуватиме $300 тис. хтось заявляв про мільйон. Усе це варіанти маніпуляцій відомими людьми», — розповідає Невмержицький. 

Експерт переконаний, що такі заяви не можуть надто вплинути на біткоїн через нижчу волатильність та велику капіталізацію, але впливають на альткоїни. 

«З цим дуже добре працює Ілон Маск. Щойно він проявляє публічний інтерес до криптовалюти, вона зростає. Так було з Dogecoin та іншими. Його звинувачують у маніпуляціях, але він вдало використовує власну популярність у світі», — стверджує фінансист.  

Водночас, на його думку, криптовалюти, які подолали поріг капіталізації в $1 млрд, надалі будуть популярними, ніколи остаточно не впадуть та будуть надалі застосовуватись як для розрахунків, так і для інвестицій.   

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Співзасновник Ethereum Віталик Бутерін приїздив до Києва

Вікторія Рудзінська 24 червня 2024 07:13

Торги Ethereum у США рекордно зросли — причини

Вікторія Рудзінська 19 червня 2024 21:36

Від зими до літа: що означає альтсезон для криптоінвесторів?

Сергій Жданов 18 червня 2024 18:30

Ethereum втрачає позиції на криптовалютному ринку. Чи врятують його «кити»?

Павло Осадчук 17 червня 2024 13:30

Розмір має значення: суперечливі дебати про блоки біткоїна

Владислав Гринів 14 червня 2024 14:15