Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Криптовалюти у 2023 та 2024 роках — головні події, тренди та прогнози

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
28 грудня 2023 10 хвилин читання

Арешти засновників великих криптобірж, падіння інтересу до NFT та відродження біткоїна — цим запам’ятається 2023 рік для криптоіндустрії. SPEKA підбиває підсумки року та нагадує головні події криптосвіту, а також розповідає, яких трендів очікувати у 2024-му. 

Зростає, але не на максимумі: що відбувається з Bitcoin у 2023 році 

Для біткоїна, монети, яка керує всіма іншими криптовалютами та становить понад половину їхньої капіталізації, рік починався не надто вдало. Криптомонету продавали по $16 900. Від лютого, коли біткоїн сягнув ціни $23 000 за штуку, з’явилася надія, що індустрія виходить з «криптовалютної зими». 

Зараз його ціна також удвічі вища, ніж після обвалу 2018 році ($42,6 тис. на момент написання статті). 

Наступного року дві великі події можуть ще більше спонукати попит: схвалення довгоочікуваного біткоїн-ETF, а невдовзі після цього халвінг біткоїна. Ці умови можуть створити перший бичачий (висхідний) тренд на ринку від 2013 року .

Що таке халвінг та якою буде ціна Bitcion у 2024 році

Халвінги біткоїнів — це періодичні події, коли сума винагороди, яку отримують майнери біткоїнів, зменшується удвічі. Мета полягає в тому, щоб допомогти запобігти інфляції, а також забезпечити дефіцит. 

Цикли халвінгу біткоїна тривають приблизно чотири роки (він відбувається, коли видобувають кожні 210 тис. блоків, приблизно 10 хвилин на блок). На початку кожного циклу винагорода за блок, яку отримують біткоїн-майнери, скорочується удвічі. Наприклад, під час другого халвінгу 2016 року винагорода за блок упала з 25 до 12,5 Bitcoin. 

Зазвичай скорочення винагороди майнерам викликає зростання ціни через підвищену пропозицію на монету. Історично ціна біткоїна різко зростала впродовж півтора року після халвінгу. Потім ціна знижується упродовж інших двох з половиною років циклу. Декілька історичних прикладів: 

  • З кінця 2013 року до середини 2016-го ціна біткоїна упала з $1166 до $156. Згодом, після другого халівнгу 2016 році, зросла до $780 — 67% від попереднього історичного максимуму.
  • З кінця 2017 року до кінця 2018-го його ціна упала з $19,6 тис. до $3150, перш ніж відскочити до $13 882 — 70% від попереднього історичного максимуму. До березня 2020 року його ціна упала на 72%, до $3867, — так зване локальне дно за два місяці до третього халвінгу біткоїна, який стався в травні 2020 року.
Цикл зростання та спадання ціни Bitcoin під час другого халвінгу  Цикл зростання та спадання ціни Bitcoin під час другого халвінгу 
Зараз завершується ще один півторарічний період, який передує халвінгу біткоїна. Цей період розпочався наприкінці 2021 року і закінчиться у квітні 2024-го, коли запланований четвертий халвінг.

За цей період ціна біткоїна упала з $69 тис. до $15 222, перш ніж підскочити до $44 759 — 65% від попереднього історичного максимуму.

Цей показник дуже близький до 67% і 70%, які ми бачили у двох попередніх циклах. Тож питання полягає в тому, чи істотно відновиться ціна біткоїна до наступного халвінгу, який прогнозують у 2028 році. 

Що таке спотовий біткоїн ETF та чому він має вплинути на криптоіндустрію

ETF (exchange-traded fund) — це інвестиційний фонд, який відстежує ціну базового активу або індексу. Створюють ETF спеціалізовані компанії. Найбільші оператори ETF у світі — BlackRock, Vanguard, State Street, Invesco, Charles Schwab. Фонд є юридичною організацією, на балансі якої перебуває актив або портфель активів. Кожна акція ETF забезпечена певною часткою в активах фонду.

Bitcoin-ETF працює аналогічним чином: ціна однієї акції біржового фонду коливатиметься залежно від ціни біткоїна. Якщо біткоїн зростає в ціні, то зростає й ETF, і навпаки. Але замість того щоб торгувати на криптовалютній біржі, ETF торгує на традиційній фондовій біржі. 

Нині Комісія з цінних паперів і бірж США розглядає заявки фондів та має ухвалити своє рішення щодо Bitcoin-ETF, але аналітики Bloomberg прогнозують 90%-ву ймовірність схвалення до 10 січня 2024 року.

Наразі біткоїн-ETF можеть містити тільки ф’ючерсні контракти або акції компаній, пов’язаних із криптовалютою. Різниця між спотовими ETF та ф’ючерсними полягає в тому, що спотові біткоїн-ETF забезпечені реальними біткоїнами (BTC), а ф’ючерсні біткоїн-ETF забезпечені похідними інструментами біткоїна (ф’ючерсними контрактами на монету). Також це дозволить проводити миттєві операції з купівлі та продажу. 

Як експерти оцінюють перспективи ринку у 2024 році

Фінансовий експерт та кандидат економічних наук Євгеній Невмержицький у коментарі для SPEKA виділив кілька трендів ринку криптоіндустрії 

  • Загалом ринок підтвердив свою стабільність. Волатильність вартості криптовалют досі висока, але значно менша ніж на перших роках розвитку ринку. Біткоїн зараз на двох третинах від максимальної вартості, а за рік він зріс вдвічі. За класикою технічного аналізу на цій ціні протягом своєї історії біткоїн перебував більше ніж півроку. Тобто це цілком закономірно, що далі він зростатиме. Я думаю, що він повернеться до своїх позицій у $70 тис. і вище, але чи настане це у 2024-му сказати важко. 
  • У світі дедалі більше сервісів використовують криптовалюту та технології базовані на блокчейні. В Україні, на жаль, попри велику потребу законодавство досі неврегульовано. Це велика втрата як і щодо податків, так і через неможливість/незручність впроваджувати ці сервіси для бізнесу.
  • Висловлювали припущення, що країни БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай і Південна Африка) скоро створять свою криптовалюту, яка буде забезпечена золотом. Я не вірю в це тому, що їм не вдасться домовитись на політичному рівні й тому, що це не матиме сенсу — підкріплена валюта це ще один стейблкоїн на кшталт Tether.   

Регулятори проти крипторинку

У 2023 році було чимало судових позовів від Комісії з торгівлі товарними ф’ючерсами (CFTC) США чи Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC) проти криптобірж та стартапів. Уряд Сполучених Штатів вирішив прискіпливіше контролювати діяльність компаній та їхні фінансові операції. Наприклад, CFTC подала позов проти Binance, стверджуючи, що біржа порушила кілька законів про цінні папери, незаконно вербуючи клієнтів у Сполучених Штатах. Врешті сторони досягли нової домовленості. Її наслідком, стала, зокрема, відставка генерального директора Binance Чанпена Чжао.  

Колишній генеральний директор Binance Чанпен Чжао   Колишній генеральний директор Binance Чанпен Чжао  

Натомість FTX, який був найбільшим конкурентом Binance у криптотрейдингу, поки що не оголосив про банкрутство у листопаді, зіткнувся з судом за шахрайство у жовтні. Останніми місяцями SEC також стягнула штрафи та застосувала інші покарання проти фірм. SEC дотримується позиції, згідно з якою більшість криптотокенів, випущених такими біржами, як Binance та FTX, мають розглядатися як цінні папери відповідно до федерального законодавства.

Гучні судові справи проти засновників бірж і стартапів

Однак на цьому резонансні судові справи лише розпочалися і стосувалися вони не лише юридичних осіб. Так, засновника FTX Сем Бенкман-Фрід визнали винним за всіма пунктами у шахрайстві. Йому загрожує до 20 років в’язниці за кожним пунктом. 

Засновник FTX Сем Бенкман-Фрід під арештом Засновник FTX Сем Бенкман-Фрід під арештом

Його колега — засновник Binance Чанпен Чжао — погодився визнати себе винним у порушеннях щодо відмивання грошей і вирішив піти зі своєї посади у Binance за мировою угодою з правоохоронними та фінансовими регуляторами США. Йому також загрожує тюремний термін.

У липні двох керівників криптокредитної фірми Celsius Алекса Машинського та Роні Коен-Павона затримали за підозрою у фальсифікації цін на цінні папери. За даними Мін’юсту США, вони незаконно піднімали ціну на свою криптовалюту CEL, щоб продавати її дорожче. Машинський та Коен-Павон отримали від цього $45,6 млн.

До того ж це не єдине звинувачення проти Celsius, а компанії світить штраф у $4,7 млрд

Нові гравці на ринку NFT

Попри вибухову популярність деяких технічних розробок у минулі роки, виявилося, що деякі з них менш значущі, ніж очікувалося. Йдеться, зокрема, про віртуальну реальність, метавсесвіт і NFT. Медіа дедалі менше приділяють їм увагу. 

Для порівняння, торік маркетологи стверджували, що ці новинки збільшать залученість аудиторії у середньому на 61%. Насправді ж цей показник становить 12%. 

Загалом продажі NFT сягнули мінімуму за два роки. NFT торгують приблизно на $10 млн на день. Цього все ще достатньо для кількох великих компаній. На маркетплейс OpenSea раніше припадало майже 100% ринку, тепер лише 24%. Його випередила нова компанія під назвою Blur. 

Частка на ринку  NFT-маркеплейсів Частка на ринку  NFT-маркеплейсів

Криза та скорочення працівників зачепили й fintech-індустрію

OpenSea була однією з багатьох провідних криптокомпаній, які оголосили про звільнення ще 2022 року, але цього було недостатньо. Великі компанії, як-от Blockchain.com, Coinbase та OpenSea, мали наступні раунди серйозних скорочень у 2023-му. 

Binance також оголосила про звільнення у 2023 році, що примітно, оскільки після того як Coinbase оголосила про перші скорочення у 2022 році, тодішній генеральний директор Binance Чанпен Чжао хвалився, що він досі наймає.

Крах Silicon Valley Bank та закриття нестабільних банків

Навесні крах одного регіонального банку заледве не зруйнував всю банківську систему США. Йдеться про Silicon Valley Bank (SVB). Раніше цей банк славився своєю клієнтською базою з молодих технологічних компаній у Кремнієвій долині, проте несподівані дії клієнтів спричинили його банкрутство.

На тлі цих подій регулятори закрили дві найважливіші частини криптоінфраструктури — банки Signature і Silvergate, які дозволили великим біржам надсилати одна одній долари 24/7. Член правління Signature Барні Френк заявив, що занепокоєність клієнтів щодо вкладень Signature у криптовалюту зросла після краху SVB. 

«Це була паніка, яку спричинив SVB. Ми були в порядку до останніх двох годин п'ятниці», — сказав він. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як підготувати IT-бізнес до виходу на міжнародний ринок

Максим Олійник 28 червня 2024 11:34

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36

У Львівській політехніці ветеранів навчатимуть ІТ

Олеся Дерзська 25 червня 2024 14:48