Сем Бенкман-Фрід: від криптомільярдера до засудженого за шахрайство
Сем Бенкман-Фрід був одним із найбагатших і найвпливовіших людей у світі криптовалют, доки його імперія не зазнала краху в листопаді 2022 року. А 3 листопада 2023-го його визнали винним у багатомільярдному шахрайстві з FTX. Бенкмана-Фріда визнали винним за сімома пунктами звинувачення у шахрайстві та змові після того. Йому загрожує до 20 років в’язниці за кожним пунктом.
SPEKA розповідає, хто такий Сем Бенкман-Фрід, як він опинився у центрі найбільшого скандалу в історії криптоіндустрії та як із цим пов’язаний український інвестор.
Хто такий Сем Бенкман-Фрід і як він став криптомільярдером
Сем народився 1993 року у США. Він вивчав фiзику в Массачусетському технологічному інституті (МІТ) і був членом студентського братстви Phi Sigma Kappa, міжнародної організації студентів, які прагнуть до освіти, загартування характеру та служіння суспільству.
Пiсля закiнчення МІТ Бенкман-Фрід працював на Волл-стрiт у фондi Jane Street Capital, де займався торгівлею ETF. Свою роботу на Волл-стрiт вважав найкращою.
У 2017 році вiн залишив Волл-стрiт і переїхав до Гонконгу, де заснував Alameda Research. Ця фiрма спецiалiзувалася на арбiтражних операцiях мiж захiдними i азiйськими криптобiржами, отримуючи до 10% прибутку на мiльйонних угодах.

Пізніше в інтерв’ю Bloomberg він розповідав, що в Alameda Research всі працювали над мінімізацією ризиків та намагалися зробити еволюцію у торгівлі криптовалютою.
У 2019 році Бенкман-Фрід запустив FTX, криптобiржу, яка пропонувала iнновацiйнi продукти, як-от ф’ючерси, опцiони i токенiзованi акцiї. FTX швидко стала однiєю з найбiльших i найбагатших криптобiрж у свiтi, яку 2021 року оцiнювали у $18 млрд.
Бенкман-Фрід також став одним із найбагатших людей у світі завдяки своїм криптоактивам. За даними Forbes, його статки сягали $26,5 млрд на грудень 2022 року.
Криптомільярдер прославився не тільки своєї роботою над популяризацією криптовалют, а й у спортивному світі, ставши спонсором декількох спортивних команд та арен. Наприклад, він заплатив $135 млн за право назвати арену «Маямі Гіт» FTX Arena. Він також спонсорує команди MLB, NBA, NFL та e-sports.

Власник FTX вважає себе ефективним альтруїстом, тобто людиною, яка намагається зробити максимально позитивно впливати на світ за допомогою своїх ресурсів.
Уже після затримання у New York Post опублікували витяги з неопублікованих записів екс-CEO FTX. Він скаржиться, що ніколи не був щасливим і говорить про депресію: «Напевно, у мене немає серйозного розладу. Але зазвичай мої тести на тривалу депресію та нездатність відчувати задоволення позитивні. Саме тому я ніколи не захоплювався модними речами, оскільки це однаково нічого б не дало».
Як FTX стала однією з найбільших криптобірж у світі
У 2019 році Бенкман-Фрід разом із Гаррі Вангом, також колишнім трейдером Jane Street і співзасновником Alameda Research, запустив FTX, криптобіржу, яка мала стати найкращою платформою для торгівлі криптопродуктами.

FTX пропонувала користувачам широкий спектр інструментів, зокрема ф’ючерси на багато криптовалют, опціони на біткоїн і ефiр, левередж-токени, що дозволяли трейдерам збiльшити своє плече до 10 разiв без позичання грошей або управлiння ризиками, а також інновацiйнi продукти, як-от президентськi ф’ючерси, що давали можливiсть ставити на результати виборiв у США, спортивнi подiї тощо.
У 2020 році FTX отримала значне фінансування від таких відомих інвесторів, як Binance, Sequoia Capital, Coinbase Ventures та інших, оцінивши свою вартість у $1,2 млрд.
В інтерв’ю CNBC у грудні 2022 року Чанпен Чжао, засновник Binance, сказав, що вважає FTX поганим гравцем у криптоіндустрії.

Через свою агресивну та ризиковану стратегію у липні 2021 року FTX припинила пропонувати токенізовані акції у США, після того як Комісія з цiнних паперiв i бiрж (SEC) розпочала розслiдування її дiяльностi. Бенкман-Фрiд намагався виправдатися, стверджуючи, що FTX порушує регуляційні норми через піклування про клієнтів.
Він також підтримував кампанію Джо Байдена на президентських виборах у США, ставши найбільшим донором.
Американський письменник Майкл Льюїс, який зараз працює над книжкою про засновника FTX, розповідав у інтерв’ю, що Сем Бенкман-Фрід планував заплатити колишньому президентові США Дональду Трампу, аби політик зняв свою кондидатуру з майбутніх виборів.
Бенкман-Фрід, напевно, вважав, що 45-й президент США, може стати серйозним суперником на майбутніх президентських виборах. Бо, як стверджує колишня дівчина криптомільярдера Керолайн Еллісон, Сем постійно повторював, що одного дня планує стати президентом Сполучених Штатів Америки.

Банкрутство FTX Сема Бенкмана-Фріда
Успiх FTX тривав недовго. У листопаді 2022 року бiржа пережила найбільший крах у своїй історії, коли її клієнти почали масово виводити свої кошти через пiдозри у фальсифікації даних, маніпуляції ринком i недостатньому захисті від хакерів.
FTX не змогла впоратись зi збiльшеним обсягом запитів на виведення i зупинила свою роботу, залишивши без грошей тисячi користувачiв.
Ситуацiя ще бiльше погiршилася, коли американські регулятори, зокрема Комісія з цінних паперів і бірж (SEC), Комісія з торгівлі товарними ф’ючерсами (CFTC) та Міністерство юстиції США (DOJ), почали розслідування проти FTX i Бенкмана-Фріда за звинуваченням у шахрайстві, відмиванні грошей, порушенні законодавства про фінансування політичних кампаній та iнших злочинах.
Регулятори стверджували, що FTX незаконно пропонувала свої продукти американським громадянам без необхідних ліцензій, використовувала складні та непрозорі механізми для маніпулювання цінами на криптовалюти, приховувала свої реальні обсяги торгів та прибутки.
Також Бенкман-Фрід використовував офшорні компанії для уникнення податків та переказував великі суми на рахунки своїх партнерів та спонсорованих організацій без належної документації.
Арешт і суд над Семом Бенкманом-Фрідом
У груднi 2022 року Сема Бенкмана-Фрiда затримали на Багамах, де вiн перебував у таємному маєтку разом із деякими співробітниками i партнерами. Його екстрадували до США, де на нього чекав судовий процес у федеральному суді Нью-Йорка.
Бенкману-Фріду висунули вісім кримiнальних обвинувачень, серед яких шахрайство з цінними паперами i товарними ф’ючерсами, вiдмивання грошей, порушення законодавства про фiнансування полiтичних кампанiй, зловживання довірою, злочинне об’єднання та перешкоджання правосуддю.
За ці злочини Бенкман-Фрiд може отримати до 200 рокiв ув’язнення i $10 млрд штрафу.

Після арешту Сем Бенкмен-Фрід заявив, що не крав гроші, і поклав відповідальність за банкрутство біржі FTX на занепад ринку криптовалют.
У сiчнi 2023 року Бенкмана-Фрiда випустили пiд заставу у $250 млн, яку вiн заплатив за допомогою своїх криптоактивiв. Колишній криптомільярдер отримав дозвіл залишатися пiд домашнім арештом у своєму будинку в Каліфорнії, де повинен носити електронний браслет i не мати доступу до iнтернету.
11 серпня 2023 року суд відмовив Бенкману-Фріду у звільненні під заставу, заявивши, що він має підстави вважати, що Бенкман-Фрід намагався вплинути на свідків і перешкоджати правосуддю. Бенкмана-Фріда негайно заарештували і доставили у федеральну в’язницю США.
У вересні 2023 року звинувачення у справі FTX та Сема Бенкмана-Фріда отримали батьки криптомільярдера-альтруїста Джо Бенкман та Барбара Фрід.

Суд вважає, що подружжя «або знало, або проігнорувало» свідчення того, що їхній син та інші представники FTX організували велику шахрайську схему.
Знаковою ця справа є і для одного українського інвестора, який проходить у ній як свідок. Відомо, що це молодий українець, який живе в Україні та втратив багато грошей у цифрових валютах після того, як біржа збанкрутувала. Він не може приїхати на суд до США через війну в Україні. Але Мін’юст США вважає, що його свідчення може допомогти зрозуміти глобальні наслідки кризи FTX.
Адвокати Сема Бенкмана-Фріда стверджують, що свідчення за допомогою відеозв’язку порушили б права Бенкмана-Фріда, які гарантує шоста поправка до Конституції США, і були б спрямовані на те, щоб викликати емоції та обурення присяжних.
Судовий процес над Бенкманом-Фрiдом триває, очікують, що вирок оголосять наприкінці жовтня 2023 року.
Вплив краху FTX та справи Сема Бенкмана-Фріда на криптовалюту
Справа Бенкмана-Фріда мала значний вплив на курс найпопулярнішої криптовалюти — біткоїна.
За останній рік біткоїн переживав справжнє коливання. Все почалося у листопаді 2022 року, коли стало відомо, що FTX збанкрутувала через величезні збитки від шахрайських операцій. Це спричинило паніку серед інвесторів і трейдерів, які поспішили продати свої біткоїни. За день ціна біткоїна впала на 12%, до $16 тис.
Потім настало коротке затишшя, коли у лютому 2023 року Бенкман-Фрiд вийшов пiд заставу у $250 млн i заявив, що вiн збирається захищати свою репутацію i повернути кошти своїм клiєнтам. Це додало оптимiзму ринку i пiдняло цiну бiткоïна до $22 тис.
Однак уже через пів року на криптосвіт чекала нова криза, яка настала у серпнi 2023 року. До цього призвело повторне затримання Сема Бенкмана-Фріда та обвинувачення для його батьків. За два наступні мiсяці біткоїн упав на 16%.

Також судовий процес Бенкмана-Фріда вплинув на курс його власного токена FTT, який випускала FTX.
Токен FTT втратив приблизно 80% своєї вартості за останній рік і тепер торгується приблизно за $1,5 за монету.

Справа Сема Бенкмана-Фріда показує, як швидко може змінитися доля криптомільярдера, який став одним із найвпливовіших і найбагатших людей у світі. Вона також впливає на репутацію і курс криптовалют, які зазнали значного зниження через втрату довіри та паніку на ринку.