Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Сем Бенкман-Фрід: від криптомільярдера до засудженого за шахрайство

Артем Житкевич
Артем Житкевич
3 листопада 2023 12 хвилин читання

Сем Бенкман-Фрід був одним із найбагатших і найвпливовіших людей у світі криптовалют, доки його імперія не зазнала краху в листопаді 2022 року. А 3 листопада 2023-го його визнали винним у багатомільярдному шахрайстві з FTX. Бенкмана-Фріда визнали винним за сімома пунктами звинувачення у шахрайстві та змові після того. Йому загрожує до 20 років в’язниці за кожним пунктом.

SPEKA розповідає, хто такий Сем Бенкман-Фрід, як він опинився у центрі найбільшого скандалу в історії криптоіндустрії та як із цим пов’язаний український інвестор.

Хто такий Сем Бенкман-Фрід і як він став криптомільярдером

Сем народився 1993 року у США. Він вивчав фiзику в Массачусетському технологічному інституті (МІТ) і був членом студентського братстви Phi Sigma Kappa, міжнародної організації студентів, які прагнуть до освіти, загартування характеру та служіння суспільству.

Пiсля закiнчення МІТ Бенкман-Фрід працював на Волл-стрiт у фондi Jane Street Capital, де займався торгівлею ETF. Свою роботу на Волл-стрiт вважав найкращою.

«Це була найкраща робота, яку я міг знайти. Вона добре оплачувалася, тому я міг віддавати багато грошей на доброчинність»
Сем Бенкман-Фрід

У 2017 році вiн залишив Волл-стрiт і переїхав до Гонконгу, де заснував Alameda Research. Ця фiрма спецiалiзувалася на арбiтражних операцiях мiж захiдними i азiйськими криптобiржами, отримуючи до 10% прибутку на мiльйонних угодах.

Сем Бенкман-Фрід на конференції IIF Сем Бенкман-Фрід на конференції IIF

Пізніше в інтерв’ю Bloomberg він розповідав, що в Alameda Research всі працювали над мінімізацією ризиків та намагалися зробити еволюцію у торгівлі криптовалютою.

«Ми дуже уважні до ризиків в Alameda Research і намагаємося мінімізувати їх. Ми не просто торгуємо криптовалютами, ми прагнемо зробити цей ринок більш ефективним і ліквідним»
засновник Alameda Research

У 2019 році Бенкман-Фрід запустив FTX, криптобiржу, яка пропонувала iнновацiйнi продукти, як-от ф’ючерси, опцiони i токенiзованi акцiї. FTX швидко стала однiєю з найбiльших i найбагатших криптобiрж у свiтi, яку 2021 року оцiнювали у $18 млрд.

«Я хочу, щоб FTX була мiсцем, де ви можете робити все, що ви хочете з вашими грошима. Ви можете купити бiткоїн. Ви можете надiслати грошi у будь-якiй валютi будь-якому друговi у будь-який куточок свiту»
Сем Бенкман-Фрід

Бенкман-Фрід також став одним із найбагатших людей у світі завдяки своїм криптоактивам. За даними Forbes, його статки сягали $26,5 млрд на грудень 2022 року. 

Криптомільярдер прославився не тільки своєї роботою над популяризацією криптовалют, а й у спортивному світі, ставши спонсором декількох спортивних команд та арен. Наприклад, він заплатив $135 млн за право назвати арену «Маямі Гіт» FTX Arena. Він також спонсорує команди MLB, NBA, NFL та e-sports.

Арена в США з головним спонсором FTX Арена в США з головним спонсором FTX

Власник FTX вважає себе ефективним альтруїстом, тобто людиною, яка намагається зробити максимально позитивно впливати на світ за допомогою своїх ресурсів. 

«Я вважаю себе ефективним альтруїстом, а це означає, що я хочу зробити якомога більше добра для світу. Я вважаю, що криптовалюта — це один із таких способів, бо вона має великий потенціал для зміни світу на краще»
Сем Бенкман-Фрід

Уже після затримання у New York Post опублікували витяги з неопублікованих записів екс-CEO FTX. Він скаржиться, що ніколи не був щасливим і говорить про депресію: «Напевно, у мене немає серйозного розладу. Але зазвичай мої тести на тривалу депресію та нездатність відчувати задоволення позитивні. Саме тому я ніколи не захоплювався модними речами, оскільки це однаково нічого б не дало».

Як FTX стала однією з найбільших криптобірж у світі

У 2019 році Бенкман-Фрід разом із Гаррі Вангом, також колишнім трейдером Jane Street і співзасновником Alameda Research, запустив FTX, криптобіржу, яка мала стати найкращою платформою для торгівлі криптопродуктами.

Сем Бенкман-Фрід запустив FTX у 2019 році Сем Бенкман-Фрід запустив FTX у 2019 році

FTX пропонувала користувачам широкий спектр інструментів, зокрема ф’ючерси на багато криптовалют, опціони на біткоїн і ефiр, левередж-токени, що дозволяли трейдерам збiльшити своє плече до 10 разiв без позичання грошей або управлiння ризиками, а також інновацiйнi продукти, як-от президентськi ф’ючерси, що давали можливiсть ставити на результати виборiв у США, спортивнi подiї тощо.

Підписуйтеся на наші соцмережі

«Якщо ви подивитесь на викиди вуглецю на долар економічної діяльності, то зрозумієте, що криптовалюта є набагато екологічно чистою валютою»
Сем Бенкман-Фрід

У 2020 році FTX отримала значне фінансування від таких відомих інвесторів, як Binance, Sequoia Capital, Coinbase Ventures та інших, оцінивши свою вартість у $1,2 млрд. 

В інтерв’ю CNBC у грудні 2022 року Чанпен Чжао, засновник Binance, сказав, що вважає FTX поганим гравцем у криптоіндустрії.  

«Я думаю, що FTX — це поганий гравець у криптовалютній галузі. Вони скоротили кути, щоб швидко зростати, і це знищило довіру споживачів»
Чанпен Чжао
Чанпен Чжао, засновник Binance Чанпен Чжао, засновник Binance

Через свою агресивну та ризиковану стратегію у липні 2021 року FTX припинила пропонувати токенізовані акції у США, після того як Комісія з цiнних паперiв i бiрж (SEC) розпочала розслiдування її дiяльностi. Бенкман-Фрiд намагався виправдатися, стверджуючи, що FTX порушує регуляційні норми через піклування про клієнтів.

«Ми не хочемо мати проблем з регуляторами. Ми хочемо дотримуватися всiх правил i регуляцiй. Але ми також хочемо пропонувати нашим клiєнтам iнновацiйнi продукти, яких немає на iнших криптобiржах»
Сем Бенкман-Фрiд

Він також підтримував кампанію Джо Байдена на президентських виборах у США, ставши найбільшим донором.

Американський письменник Майкл Льюїс, який зараз працює над книжкою про засновника FTX, розповідав у інтерв’ю, що Сем Бенкман-Фрід планував заплатити колишньому президентові США Дональду Трампу, аби політик зняв свою кондидатуру з майбутніх виборів.

«Цього не відбулося лише тому, що у Бенкмана-Фріда більше не було $5 млрд після банкрутства FTX»
письменник Майкл Льюїс

Бенкман-Фрід, напевно, вважав, що 45-й президент США, може стати серйозним суперником на майбутніх президентських виборах. Бо, як стверджує колишня дівчина криптомільярдера Керолайн Еллісон, Сем постійно повторював, що одного дня планує стати президентом Сполучених Штатів Америки.

Сем Бенкман-Фрід мріяв стати президентом США Сем Бенкман-Фрід мріяв стати президентом США

Банкрутство FTX Сема Бенкмана-Фріда

Успiх FTX тривав недовго. У листопаді 2022 року бiржа пережила найбільший крах у своїй історії, коли її клієнти почали масово виводити свої кошти через пiдозри у фальсифікації даних, маніпуляції ринком i недостатньому захисті від хакерів.

«Очевидно, я зробив багато помилок або речей, за які я віддав би усе, аби мати можливість повторити їх знову. Я ніколи нікого не намагався обдурити. Я був шокований тим, що сталося цього місяця»
Сем Бенкман-Фрід

FTX не змогла впоратись зi збiльшеним обсягом запитів на виведення i зупинила свою роботу, залишивши без грошей тисячi користувачiв.

Ситуацiя ще бiльше погiршилася, коли американські регулятори, зокрема Комісія з цінних паперів і бірж (SEC), Комісія з торгівлі товарними ф’ючерсами (CFTC) та Міністерство юстиції США (DOJ), почали розслідування проти FTX i Бенкмана-Фріда за звинуваченням у шахрайстві, відмиванні грошей, порушенні законодавства про фінансування політичних кампаній та iнших злочинах.

Регулятори стверджували, що FTX незаконно пропонувала свої продукти американським громадянам без необхідних ліцензій, використовувала складні та непрозорі механізми для маніпулювання цінами на криптовалюти, приховувала свої реальні обсяги торгів та прибутки.

Також Бенкман-Фрід використовував офшорні компанії для уникнення податків та переказував великі суми на рахунки своїх партнерів та спонсорованих організацій без належної документації.

Арешт і суд над Семом Бенкманом-Фрідом

У груднi 2022 року Сема Бенкмана-Фрiда затримали на Багамах, де вiн перебував у таємному маєтку разом із деякими співробітниками i партнерами. Його екстрадували до США, де на нього чекав судовий процес у федеральному суді Нью-Йорка. 

Бенкману-Фріду висунули вісім кримiнальних обвинувачень, серед яких шахрайство з цінними паперами i товарними ф’ючерсами, вiдмивання грошей, порушення законодавства про фiнансування полiтичних кампанiй, зловживання довірою, злочинне об’єднання та перешкоджання правосуддю. 

За ці злочини Бенкман-Фрiд може отримати до 200 рокiв ув’язнення i $10 млрд штрафу. 

Сем Бенкман-Фрід у залі суду Сем Бенкман-Фрід у залі суду

Після арешту Сем Бенкмен-Фрід заявив, що не крав гроші, і поклав відповідальність за банкрутство біржі FTX на занепад ринку криптовалют. 

«Я не крав грошей і точно не ховав мільярди. FTX US залишається повністю платоспроможним і має бути в змозі повернути всі кошти клієнтам»
Сем у своєму X

У сiчнi 2023 року Бенкмана-Фрiда випустили пiд заставу у $250 млн, яку вiн заплатив за допомогою своїх криптоактивiв. Колишній криптомільярдер отримав дозвіл залишатися пiд домашнім арештом у своєму будинку в Каліфорнії, де повинен носити електронний браслет i не мати доступу до iнтернету.

11 серпня 2023 року суд відмовив Бенкману-Фріду у звільненні під заставу, заявивши, що він має підстави вважати, що Бенкман-Фрід намагався вплинути на свідків і перешкоджати правосуддю. Бенкмана-Фріда негайно заарештували і доставили у федеральну в’язницю США.

У вересні 2023 року звинувачення у справі FTX та Сема Бенкмана-Фріда отримали батьки криптомільярдера-альтруїста Джо Бенкман та Барбара Фрід.

Батьки Сема Бенкмана-Фріда Джо Бенкман та Барбара Фрід Батьки Сема Бенкмана-Фріда Джо Бенкман та Барбара Фрід

Суд вважає, що подружжя «або знало, або проігнорувало» свідчення того, що їхній син та інші представники FTX організували велику шахрайську схему.

Знаковою ця справа є і для одного українського інвестора, який проходить у ній як свідок. Відомо, що це молодий українець, який живе в Україні та втратив багато грошей у цифрових валютах після того, як біржа збанкрутувала. Він не може приїхати на суд до США через війну в Україні. Але Мін’юст США вважає, що його свідчення може допомогти зрозуміти глобальні наслідки кризи FTX.

Адвокати Сема Бенкмана-Фріда стверджують, що свідчення за допомогою відеозв’язку порушили б права Бенкмана-Фріда, які гарантує шоста поправка до Конституції США, і були б спрямовані на те, щоб викликати емоції та обурення присяжних.

Судовий процес над Бенкманом-Фрiдом триває, очікують, що вирок оголосять наприкінці жовтня 2023 року.

Вплив краху FTX та справи Сема Бенкмана-Фріда на криптовалюту

Справа Бенкмана-Фріда мала значний вплив на курс найпопулярнішої криптовалюти — біткоїна. 

За останній рік біткоїн переживав справжнє коливання. Все почалося у листопаді 2022 року, коли стало відомо, що FTX збанкрутувала через величезні збитки від шахрайських операцій. Це спричинило паніку серед інвесторів і трейдерів, які поспішили продати свої біткоїни. За день ціна біткоїна впала на 12%, до $16 тис.

Потім настало коротке затишшя, коли у лютому 2023 року Бенкман-Фрiд вийшов пiд заставу у $250 млн i заявив, що вiн збирається захищати свою репутацію i повернути кошти своїм клiєнтам. Це додало оптимiзму ринку i пiдняло цiну бiткоïна до $22 тис. 

Однак уже через пів року на криптосвіт чекала нова криза, яка настала у серпнi 2023 року. До цього призвело повторне затримання Сема Бенкмана-Фріда та обвинувачення для його батьків. За два наступні мiсяці біткоїн упав на 16%.

Рівень коливання ціни Bitcoin з листопада 2022 по вересень 2023 Рівень коливання ціни Bitcoin з листопада 2022 по вересень 2023

Також судовий процес Бенкмана-Фріда вплинув на курс його власного токена FTT, який випускала FTX. 

Токен FTT втратив приблизно 80% своєї вартості за останній рік і тепер торгується приблизно за $1,5 за монету.

Падіння ціни токена FTT після арешту Сема Бенкмана-Фріда Падіння ціни токена FTT після арешту Сема Бенкмана-Фріда

Справа Сема Бенкмана-Фріда показує, як швидко може змінитися доля криптомільярдера, який став одним із найвпливовіших і найбагатших людей у світі. Вона також впливає на репутацію і курс криптовалют, які зазнали значного зниження через втрату довіри та паніку на ринку. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Обходити санкції за допомогою криптовалюти намагається росія

Владислав Паливода 4 липня 2024 10:15

Глобальний ринок криптобанкоматів зріс на 64% за рік

Олеся Дерзська 17 червня 2024 13:33

Призовий фонд хакатона Kumekathon цьогоріч — $200 тис. Що там буде?

Олеся Дерзська 30 травня 2024 15:37

У США набуває популярності криптоастрологія: чи це працює

Максим Красіков 25 травня 2024 15:30

Капіталізація ринку криптовалют у квітні 2024 року впала на 11,3%

Олеся Дерзська 9 травня 2024 15:51