Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Фінансові установи (нарешті) інтегрують крипту. Яке у цього майбутнє?

Павло Осадчук
Павло Осадчук Digital-журналіст із досвідом роботи у Web3- і криптокомпаніях
23 лютого 2024 6 хвилин читання

Протягом тривалого часу криптовалюта залишалася зоною ризику для традиційних інвесторів через волатильність і питання безпеки. Тепер ситуація змінилася: біткоїн використовують інвестиційн гіганти, а банки намагаються визначити місце криптовалют у фінансовій системі. 

Щоб з'ясувати деталі залаштунків стрімкого впровадження криптовалют, Сара Холдер поспілкувалася з Ольгою Харіф, репортером Bloomberg, у подкасті Big Take Podcast. Нижче про те, як традиційні фінансові інституції опановують технологію цифрових активів і що це означає для решти індустрії.

Чому банкам цікава криптовалюта?

За роки існування криптовалют індустрія еволюціонувала, як і її адепти. Раніше учасники індустрії здебільшого були «пристрасними ботаніками, які вірили в силу криптовалюти як способу керувати своїми грошима поза державним контролем, але не знали нічого про бізнес», каже Ольга Харіф. 

«Був Чарлі Шрем, який заснував BitInstant, коли йому було десь 20 років. Це був спосіб використовувати біткоїн для платежів у торговельних точках, і врешті він потрапив до в'язниці, тому що не зареєстрував його як бізнес з переказу грошей».

Зараз криптоплатежі пішли далі. За них можна придбати багато товарів і послуг: нерухомість, телефони і навіть футбольні квитки. Зокрема, у Україні за допомогою Binance Pay можна заправити автівку або купити ліки, а європейська біржа з українським корінням WhiteBIT дає можливість придбати не тільки товари та послуги, але й квитки на матч Україна-Ізраїль/Ісландія у Вроцлаві. 

Проте ландшафт змінився лише тоді, коли криптовалюта набула більшого поширення серед інституційних інвесторів і традиційних фінансових компаній. Харіф помічає цю тенденцію, зауважуючи:

«На початку ви бачили всіх цих людей у футболках і бейсболках, які щиро вірили в те, що Біткоїн може змінити світ. А зараз ви бачите людей у ділових костюмах, людей, які раніше працювали в Goldman (Sachs – прим. авт.), людей, які раніше працювали в JP Morgan, і вони або ведуть ці зусилля в тих самих фірмах, або вони пішли в деякі криптовалютні компанії і очолюють їх там».

Але ландшафт не змінився миттєво. Насправді фінансові компанії роками експериментували із блокчейном або криптовалютою. Наприклад, Franklin Templeton просуває криптовалютні послуги вже понад сім років. 

Зараз ця тенденція посилилася, оскільки багато компаній, що працюють з фіатними коштами, вивчають або інтегрують криптовалюту та блокчейн-технології. Так, JP Morgan досліджує депозитні токени, які представлятимуть клієнтські вкладення на блокчейні, а багато фінансових компаній займаються стейблкоінами, які представляють фіатні гроші. Серед них BlackRock, BNY Mellon, Cantor Fitzgerald та інші. 

На думку Харіф, саме крах FTX слугує одним із рушіїв інституційного впровадження криптовалют. Незважаючи на те, що справа Сема Бенкмана-Фріда вважається серйозною катастрофою для репутації криптоіндустрії, це виявилося нічим іншим, як замаскованим благословенням. Коллапс довів, що певна давня фінансова установа заслуговує на більшу довіру, ніж порівняно нова Web3 компанія. 

«Що FTX змінила для багатьох роздрібних інвесторів, то це їхню віру в те, що нова криптовалютна компанія, можливо, менш надійна або менш стабільна, ніж хтось на кшталт BlackRock або Goldman, або хтось із досвідом роботи в традиційному фінансовому світі. Хтось, хто дотримується правил, хтось, хто існує вже багато-багато років».

ETF і його вплив на крипторинок

Після 10 років спроб і відмов Bitcoin ETF було схвалено Комісією з цінних паперів і бірж США (SEC). За цим послідувала заявка від BlackRock минулого літа, яка дала поштовх до аналогічних запитів Fidelity, VanEck та інших великих установ. 

Як результат: біржові фонди Біткоїна генерують мільярдні потоки інвестицій, позитивно впливаючи на ціну активу та демонструючи його мейнстрімне впровадження. Та ще важливіше те, що це усунуло перешкоди для традиційних інвесторів і звичайних користувачів. 

За словами Харіф, придбання біткоїна супроводжувалося «великою кількістю клопоту» – реєстрацією на біржі, проходженням KYC-верифікації та самостійним пошуком інформації про те, як купити актив. 

«Тепер ви можете інвестувати у біткоїн ETF через свого брокера, і це так само просто, як купувати акції компанії. І це, по суті, відкриває криптовалюту для звичайного, не технічно підкованого, пересічного користувача».

Таким чином, Bitcoin ETF також відкрив інвестиційні можливості для тих, хто вважав криптовалюти ненадійними на відміну від традиційних фінансових установ.

Уся проблема у відсутності регулювання

Незважаючи на те, що банки та фінансові установи починають застосовувати криптовалюту, це важко назвати повноцінним впровадженням. За словами Харіф, «справедливо буде сказати, що багато хто з них бавиться й експериментує з нею». Головною перешкодою для повноцінного впровадження криптовалют залишається відсутність регулювання. 

Проблема криптозаконодавства пов'язана з правоохоронними діями з боку SEC, CFTC та Міністерства юстиції. За словами Халіф, «це повністю суперечить тому, у що вірили і чого хотіли першопрохідці (у індустрії криптовалют – прим. авт.)».

Тим не менш, саме увага державних органів до криптовалюти наближає їх впровадження. 

«Я думаю, що водночас з цією технологією і цими монетами вони були б дуже нішевими, якби так тривало й надалі. Не було б такого масового впровадження, яке ми починаємо спостерігати тепер».
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як блокчейн змінює майбутнє ШІ: огляд від Coinbase

Владислав Гринів 5 годин тому

Як запобігти вигоранню на роботі: поради для підтримки внутрішнього балансу та ментального здоров’я

Віталій Курдюмов 8 годин тому

Офіційний іспит Meta Blueprint: що це таке, навіщо і як скласти

Maksym Senchenko 16 квітня 2024 17:00

Найважливіші криптоподії місяця: на що варто звернути увагу в квітні

Павло Осадчук 16 квітня 2024 15:45

Власний сайт, просування у соцмережах та якісне обслуговування: як залучити нових клієнтів для малого бізнесу

Даніелла Шихабутдінова 16 квітня 2024 14:15