Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Базовий дохід для всіх, монетизація штучного інтелекту чи криптоскам — що стоїть за проєктом Worldcoin Сема Альтмана

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
31 липня 2023 9 хвилин читання

Засновник OpenAI Сем Альтман нещодавно анонсував запуск власного криптовалютного проєкту. Worldcoin Foundation має на меті розрізняти справжніх людей від штучного інтелекту в мережі. Даєш згоду на сканування своєї райдужної оболонки ока й отримуєш трохи криптовалюти Worldcoin. Видання The Wired намагалось з’ясувати, який мотив стоїть за цим стартапом. SPEKA переповідає головне з матеріалу. 

Worldcoin: що це та що відомо про новий криптовалютний проєкт Сема Альтмана  Worldcoin: що це та що відомо про новий криптовалютний проєкт Сема Альтмана 

Як працює Orb та проєкт Worldcoin Сема Альтмана

Один із кількох тисяч металевих комп’ютерів розміром із баскетбольний м’яч сканує райдужну оболонку ока. Пристрій, який використовує компанія, називається Orb. Він застосовує систему інфрачервоних камер, датчиків і нейромереж, щоб перевірити, що перед ним людина. В обмін ви отримаєте єдиний у своєму роді World ID — ідентифікатор, який колись можна буде використовувати для підтвердження вашої особи в інтернеті. А ще Worldcoin торгуватиме власними токенами криптовалюти, і це — одна з причин, чому люди погоджуються сканувати райдужку. 

Зараз пристрої у світовому турне. Засновники компанії Tools for Humanity — Алекс Бланія та Сем Альтман. Вони кажуть, що готуються до того моменту, коли інтелект більше не буде надійним ідентифікатором особистості. 

Алекс Бланія та Сем Альтман — засновники Worldcoin Алекс Бланія та Сем Альтман — засновники Worldcoin

Збираючи чиїсь унікальні біометричні дані та кодуючи їх, людина може продемонструвати, що вона одночасно є людиною (а не ботом) і відрізняється від інших людей. Це корисно, наприклад, для електронного голосування. Своєю чергою соціальні медіа та інші онлайн-платформи зможуть перевіряти автентичність користувачів і боротись із ботами, спамом та дезінформацією

«Єдиним дискримінатором, який ми мали в інтернеті, щоб відрізняти нас від машин, завжди був інтелект, але він зникне», — сказав Бланія в інтерв’ю WIRED у червні. 

Чому Worldcoin роздає криптовалюту 

Назва проєкту — Worldcoin — натякає на його глобальні амбіції (Orb вже зафіксовано у більш ніж 30 країнах на п’яти континентах), а також на криптовалюту, яка надається кожному, хто погодиться на сканування. Роздачу криптовалюти вирішили використати, щоб розв'язати вічну проблему «холодного старту».  

Наразі свої дані надили вже 2 млн користувачів, які отримали World ID. 

Необхідність передати біометричні дані викликала у декого занепокоєння. Але директор компанії каже, що необроблені зображення, зроблені Orb, видаляються, а у файлі зберігається лише числовий код.

Будова пристрою Orb. Джерело: Worldcoin Будова пристрою Orb. Джерело: Worldcoin

Worldcoin заснували у 2019 році, коли Альтман шукав спосіб запровадити глобальну схему універсального базового доходу. Однак для справедливого розподілу багатства йому знадобилася б технологія перевірки особи, яка не дозволяла б людям отримати гроші двічі. 

У червні 2021 року опублікували перші подробиці проєкту. До успіху ChatGPT та революції у генеративному штучному інтелекті ідея була дещо іншою: Worldcoin запускав нову криптовалюту, частку якої передали б кожному на Землі, якби вони змогли продемонструвати свою унікальність. Відтоді Worldcoin роздає те, що фактично дорівнює IOU (I owe you): обіцянка, що декілька нових токенів буде надано реєстраторам пізніше, коли технічну інфраструктуру розроблять та протестують.

Яку мету декларують засновники Worldcoin та чи етично вони збирають дані 

Некомерційну організацію Worldcoin Foundation створили, щоб керувати проєктом. Вона має стати соціальним бізнесом. Компанія шукатиме способи монетизувати свою ідею World ID та застосунок через надання послуг, які формуються навколо проєкту. Але, за словами директора, наразі «нічого не видно».

Щоб випробувати свою технологію та збільшити базу користувачів, Worldcoin провів початкові польові випробування у 27 країнах — від Норвегії та Чилі до Кенії та Судану. 

У квітні 2022 року MIT Technology Review опублікував розслідування, згідно з яким представники Worldcoin часто брали участь в «оманливих маркетингових практиках» і «не отримували значущої інформованої згоди» від тих, чиї очі вони сканували. Перших пів мільйона користувачів, які становили базу даних для стартапу, були малоосвіченими та бідними представниками азійських та африканських країн. Їх заманювали обіцянками багатства та соціальною допомогою. 

Процес сканування за допомогою Orb Процес сканування за допомогою Orb

Бланія каже, що проблеми, описані у звіті, варто зарахувати до проблем стартапу, який лише починає свій шлях: «Я не хочу шукати виправдань, — каже він. — Але тоді у проєкті було 15 людей, які сиділи у маленькому містечку в Німеччині. Ми зробили багато, багато змін».

24 липня токен Worldcoin нарешті був готовий до поширення. У заяві з нагоди цієї події Бланія та Альтман висловили надію, що Worldcoin «розширить економічні можливості, створить надійне рішення для відрізнення людей від штучного інтелекту в інтернеті та зрештою покаже потенційний шлях до фінансування штучним інтелектом універсального базового доходу».

Авторитет Альтмана чи мрія про новий Bitcoin — чому люди співпрацюють із Worldcoin

Сканування триває кілька хвилин: Orb сканував QR-код на телефоні людини, створений під час попередньої реєстрації, а потім її обличчя.

«Ми не беремо посвідчення особи чи щось інше. Якщо вам більше 18 років, ми скануємо вашу райдужну оболонку ока, — сказала Анна Говард, підрядниця, найнята для проведення сканування у Лондоні. — Кожен, хто реєструється, на сто відсотків поінформований і знає, на що підписується».

Кожен, хто пройшов сканування, отримав безплатну футболку. Спереду логотип Worldcoin і слова «унікальна людина».

Із семи людей, опитаних WIRED, жоден не відчував особливого страху перед скануванням своїх очей. Респонденти зокрема зазначали, що у наші дні немає такого поняття, як приватність, але майже всі додали, що подумали б над своїм рішенням більше, якби Альтман не був пов’язаний із проєктом.

«Я фанат Сема, тому вирішив спробувати, — каже Грег Кінг після сканування. — Я знаю про проєкт Worldcoin, але небагато, я думав, що проведу  огляд пізніше».

Інші були там насамперед заради криптовалютної винагороди. «Це звучить жадібно, — сказав Джо Сімс, — але я прийшов через роздачу криптовалют. Я пам’ятаю, як почув про біткоїн 10 років тому, коли він коштував $8, але проігнорував це. Можливо, з цього нічого не вийде, і так, я відмовився від своєї райдужки, але це тривало лише п’ять хвилин».

Після реєстрації в World ID користувачі в країнах, де дозволено роботу Worldcoin, можуть отримати 25 токенів WLD, але, схоже, ще їх не отримали. «Минуло вже два дні», — написав один з учасників тематичного обговорення у Discord, який все ще чекав на виплату. «Тепер мені здається, що мої три дні подорожі витрачені даремно», — сказав інший користувач у подібному обговоренні. 

Згідно з вебсайтом Worldcoin, кожен користувач може вимагати безплатний токен WLD щотижня без обмеження загальної кількості токенів.

Чи можна заробити на Worldcoin

Експерти з токеноміки стурбовані тим, що структура запуску Worldcoin може поставити під загрозу сміливі амбіції проєкту з самого початку та, потенційно, поставити в невигідне становище людей, які зараз купують токени.

Загальна кількість токенів Worldcoin спочатку буде обмежена 10 млрд. Три чверті цієї суми буде розподілено серед користувачів протягом наступних 15 років, а решту розподілять між персоналом Tools for Humanity та інвесторами, які повинні утримуватися від будь-яких продажів принаймні протягом наступного року.

Проте на момент запуску в обігу буде максимум 143 млн токенів, 100 млн з яких позичили сторонні маркетмейкери (компанії, що зобов'язуються виставляти одночасні оголошення з купівлі та продажу, щоб забезпечити стійкість ринку. — Ред.).

Дмитро Будорін, співзасновник криптоаудиторської компанії Hacken, каже, що домовленості, згідно з якими токен запускається з невеликою початковою пропозицією, велика частина якої передається маркет-мейкерам, призводить до нереалістичної оцінки (наразі Worldcoin має теоретичну ринкову капіталізацію $22,9 млрд), що служить інтересам приватних інвесторів, але малоймовірно, що звичайні люди, які купують на відкритому ринку, отримають прибуток. 

Він також додає про відсутність чітко помітного використання токена, крім фінансових спекуляцій. Як правило, токен може виконувати певну функцію, яка лежить в основі його цінності. Але в цьому випадку, ця корисність відсутня.

Зараз Worldcoin — це мемкоїн Сема Альтмана. Це іграшка.
Дмитро Будорін, співзасновник криптоаудиторської компанії Hacken

Токен Worldcoin, як зазначено у технічному документі, «дасть користувачам можливість висловитися» щодо напряму проєкту, але після того, як Worldcoin Foundation прояснить деталі в консультаціях з користувачами. У червневому інтерв’ю у Wired Бланія захищав ідею про те, що корисність проєкту Worldcoin розвиватиметься повільно з часом і що токен є лише маленьким фрагментом більшої картини.

«На найпростішому рівні Worldcoin — це цифрова ідентичність і фінансова мережа. Решта — штучний інтелект та базовий дохід — це практична мета, — каже він. — Це станеться, це неможливо оминути».

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40

Youtube хоче отримати у лейблів ліцензії на використання музики для навчання свого ШІ

Вікторія Рудзінська 26 червня 2024 21:18

Керівник Anthropic помістив в офісі плакат із роботом, що знищує світ

Олеся Дерзська 26 червня 2024 16:01

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14

OpenAI відтерміновує запуск голосового режиму

Владислав Паливода 26 червня 2024 13:24