Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як захистити побутову техніку від перепадів напруги. Поради від Kabanchik.ua

Христина Коновалова
Христина Коновалова journalist, editor
19 січня 2023 10 хвилин читання

Через постійні відключення електроенергії та перепади напруги побутова техніка дедалі частіше виходить з ладу. За даними сервісу Kabanchik.ua, у вересні-жовтні 2022 року кількість замовлень на ремонт обладнання зросла вдвічі. У листопаді-грудні ці показники дещо знизилися, проте категорія ремонту залишається однією із затребуваних. Найчастіше ламаються пралки, генератори, холодильники, газові котли, бойлери і телевізори. 

Фахівці сервісу Kabanchik.ua розповіли, як захистити техніку від перепадів напруги Фахівці сервісу Kabanchik.ua розповіли, як захистити техніку від перепадів напруги

Утім є способи попередити поломку техніки, встановивши прилади для захисту від стрибків напруги. SPEKA дізналася у Kabanchik.ua, чому побутова техніка виходить з ладу під час відключень світла та яке обладнання допоможе підтримати життя холодильника або мікрохвильовки в умовах часткових блекаутів. Докладно про це розповів Антон Семенчук, директор компанії «Електромонтаж з нуля» — його послуги представлені на сайті Kabanchik.ua

Що відбувається з технікою за різкого вимкнення та увімкнення електрики?

За увімкненні є велика ймовірність імпульсного стрибка напруги, і не вся автоматика це бачить. Наприклад, після ремонту на лінії для тесту проводять пряме підключення без захисту і стабілізувальних елементів, тому ненадовго на лінію подають підвищену напругу. 

Через часті  увімкнення та вимкнення електрики збивається чутлива до мережі техніка (котли, насоси для води), особливо імпортна, оскільки в Європі  стабільна напруга 230 вольт.

До того ж у старому фонді вже є проблеми з електрикою і достатнім контактом провідників у щитку або розетках/комутаційних коробках. Під час різких включень через стрибок навантаження у квартирі (коли увімкнена техніка) може згоріти провідник N (напівпровідник, в якому основні носії заряду — електрони провідності). Тож у квартирі замість 220 вольт буде 300+ і згорить уся техніка. 

Загалом багато залежить від устаткування будівлі. Припустимо, у будинку встановили реле напруги, стабілізатор напруги та пристрій захисту від імпульсного перенапруження в електричних мережах (УЗІП). Тоді завдяки реле напруги автоматика має затримку, допоки напруга не стабілізується і не піде в мережу. А вже частоту напруги та рівний вхід у будинок на техніку стабілізують прилади, як-от стабілізатор чи джерело безперебійного живлення (UPS). 

Встановлення хоча б частини з переліченого обладнання теж допоможе вберегти деяку побутову техніку. Реле напруги, зокрема, не дасть високій напрузі зайти у телевізор, оскільки має затримку на зчитування вхідної напруги і робить вибір, вмикати прилад чи ні. Тому конденсатори чи блок живлення не поплавить через високу напругу. 

Що відбувається з технікою за стрибків напруги?

У техніці, що живиться  непостійним струмом, є блоки живлення постійного струму для керування процесами, наприклад, у пралках. Тому за зниженої напруги (а, за законом Ома, що менше вольт, то більше ампер, тобто сили електричного струму) деякі прилади на постійному струмі відчувають перевищення номінального струму на мікропроцесорах / кабельній продукції тощо і від цього можуть згоріти. Це мало хто враховує. Також у пральній машині може не працювати мотор за зниженої напруги. Перевищення напруги (понад 250 вольт) може згоріти телевізор, адже його блок розрахований на 250 вольт, а в деяких моделях і на 230/240 вольт.

Також за коливанні (зниженні) напруги може не працювати led-стрічка. Річ у тім, що блокам живлення на 24 вольт потрібен вхід перемінного струму від 180 вольт, щоб трансформатор міг коректно працювати і перетворювати перемінний струм на постійний, який потрібен led-стрічці. 

Коли напруга перевищує 280 вольт, електроінструмент працює несправно і на пришвидшених обертах. За напруги понад 250 вольт лампи розжарювання перегоратимуть, економки будуть блимати, а світлодіодні можуть взагалі не світити.

Чи можна самостійно визначити, що стався стрибок напруги електроенергії?

Якщо у квартирі немає реле напруги, помітити стрибки напруги неможливо. Та все-таки є певні моменти, на які варто звернути увагу: 

  • Якщо напруга знизилася, лампи змінюватимуть яскравість (освітлення буде тьмяним). 
  • Мотор у пралці працюватиме некоректно (барабан буде обертатися не швидко, а так, наче ви його вручну крутите).
  • Індукційна плита може не працювати (здебільшого ці прилади потребують від 180 вольт). 

Також деякі розумні лічильники показують напругу. Самостійно можна виміряти напругу за допомогою вольтметра (мультиметра) у розетках.  

Яка техніка найчастіше виходить з ладу за стрибків напруги?

Холодильники, оскільки вони завжди у мережі і не мають захисту від імпульсного струму чи перевищення напруги, а також телевізори і кондиціонери. Загалом пошкоджуються всі прилади, де є управління мікропроцесорами. Блоки живлення постійного струму мають небезпеку згоріти через підвищення напруги під час увімкнення світла та різкого стрибка напруги або струму.

Чи є техніка, що не боїться перепадів напруги?

У домівках людей — ні. Лише стабілізатори напруги. Щоб витримати перепади напруги, техніка повинна мати окрему автоматизацію за типом контакторів, що мають затримку увімкнення. Це може бути комерційна техніка, де є вбудовані контактори увімкнення, оскільки там великий струм. Тому побутову техніку варто вимикати з розетки, якщо це можливо.

Чи можуть різкі увімкнення електрики та стрибки напруги спричинити коротке замикання? 

Лише коли є несправності в електропроводці або вона надто стара.

Як вберегти техніку від різких вимкнень та увімкнень електрики?

Якщо маєте графік, вимикайте завчасно всі електроприлади і вмикайте лише після того, як електропостачання відновиться і реле напруги покаже,  що напруга у межах норми. 

Також є стабілізувальна техніка, що бере на себе всі стрибки напруги або різке вимкнення. Наприклад, інвертор з автоматикою, що автоматично перемикає одне джерело напруги на інше (наприклад, на акумулятор). Але, якщо інвертор без батарей, різке і часте вимкнення електрики однаково призведе до проблем із технікою. 

Можна купувати джерела безперебійного живлення на техніку, що має постійно працювати (котел, насос води, охорона, вайфай тощо). За можливості садити це все на резервну лінію і підключати до UPS, інвертора і батарей.  

Перед купівлею краще звернутися до консультантів або електриків, оскільки різні прилади мають виконувати певну роботу, не дублюючи роботу інших. Наприклад, реле напруги лише вимикає техніку, коли рівень напруги підвищується або знижується. UPS діє як індикатор (а деякі моделі і як вимикач) підвищеної напруги, також може бути резервним джерелом живлення для окремих приладів.

Стабілізатор напруги може бути стаціонарним на весь будинок або портативним. Перший зазвичай встановлюють на етапі ремонту і захищає весь будинок. А портативний можна поставити будь-коли на техніку, що чутлива до коливань напруги або її частоти.

Також є портативні електростанції, їх можна використовувати на весь будинок або квартиру чи як часткове джерело живлення для окремих приладів (холодильник, котел).

Самостійно підключати будь-яку автоматику або стабілізувальні елементи не варто, оскільки висока напруга може поранити або навіть убити людину. Портативну електростанцію, яка підключається в розетку, можна встановити і налаштувати без допомоги фахівця. UPS також не створить проблем, але варто ознайомитися з інструкцією. 

Усі ці прилади можна встановити як на весь будинок, так і окремо у квартирі. А вибір здебільшого залежить від фінансових можливостей. 

Щоб забезпечити квартиру світлом, можна обрати електростанції від 400 вольт на кшталт EcoFlow чи BLUETTI. Але для будинку потрібно щось більше — від 1 кВт. 

Коли потреби більші, ніж просто світло, можна купити генератор (не можна встановлювати у багатоквартирних будинках з причин безпеки, тільки у приватних оселях) або електростанцію, щоб готувати їжу чи користуватись електронасосом, підігрівом води. 

Якщо бюджет дозволяє, можна встановити інвертор із сонячними панелями і накопичувальну систему, тоді певний час буде змога користуватися будь-чим. 

Найдешевшим варіантом буде генератор від 5 кВт для повноцінного живлення будинку. 

Як вберегти техніку від стрибків напруги?

Найбільш бюджетний варіант — встановити реле напруги і потім для окремих приладів можна додатково придбати UPS або портативний стабілізатор напруги. 

Для захисту будинку чи квартири можна придбати стаціонарний стабілізатор, тоді стрибки напруги будуть непомітні для техніки.

Такі прилади обирають насамперед за номіналом автоматичного вимикача в електрощитовій. Наприклад, ввідний автомат 40а, отже реле напруги має бути щонайменше 40а, стабілізатор 40а, а краще 50а. Також варто врахувати, для яких потреб купується прилад, оскільки вирівнювання напруги може бути від 0,2% до 8% коливання. Важлива вхідна мінімальна напруга: якщо у вас стрибки від 160 вольт, то деякі реле чи стабілізатори можуть вимикати або стабілізувати лише від 180 вольт. Те саме і з підвищеним вольтажем. Перераховане вище враховується і під час обрання UPS. Якщо хочете придбати такі пристрої, краще зверніться до фахівця. 

Які прилади не варто встановлювати при відключеннях світла і чому?

Не рекомендується використовувати автомобільні інверторні  перетворювачі з акумуляторами. Це допоможе вам ненадовго, оскільки є поняття глибокого розряду акумулятора, тривалість заряду, регулярний розряд. Та і сама система ненадійна і коштує чимало. Також вона небезпечна, оскільки контакти акумулятора, а також під'єднання «голі» — без захисту споживача. 

 

 

1
Прокоментувати
В додаток до статті. Також щоб не доводилося дорого витрачатися на ремонт техніки, рекомендуємо купувати додаткові сервіси захисту техніки, наприклад: https://bit.ly/3v9sPT3
Інші матеріали

Графіки відключення світла 28 червня 2024

Владислав Паливода 27 червня 2024 18:47

Відключення світла 27 червня 2024 року будуть – ДТЕК та Укренерго

Олеся Дерзська 26 червня 2024 17:43

Графіки відключення електроенергії на 22 червня

Вікторія Рудзінська 21 червня 2024 17:09

Які бізнеси почали виробляти відновлювану енергію — інфографіка

Вікторія Рудзінська 20 червня 2024 20:40

19 червня погодинні відключення електроенергії діятимуть протягом усієї доби

Вікторія Рудзінська 18 червня 2024 18:22