Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як відновити енергосистему після обстрілів і що для цього потрібно

Валерій Моісєєв
Валерій Моісєєв Економіка
24 листопада 2022 5 хвилин читання

Учора, 23 листопада, рф завдала нової масованої ракетної атаки по містах та енергетичній інфраструктурі України, в усіх регіонах запроваджені екстрені відключення електроенергії. Видання the Page розбиралося, як працює передавання електроенергії споживачам, яке обладнання потрібне для ремонту українських електромереж і хто його виробляє. SPEKA обрала головне. 

ДТЕК: у компанії закінчилося обладнання для ремонту електромереж

31 жовтня виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук заявив, що у компанії закінчилося обладнання для ремонту електромереж. 

«Ми вже використали запас обладнання, який у нас був на складах. Вартість такого обладнання вимірюється сотнями мільйонів доларів. Ми зараз працюємо над тим, як його все-таки придбати або отримати в наших партнерів безоплатно. Але очевидно, що наразі це проблема», — зазначив Сахарук.

Схема передання енергії від електростанцій до споживача

Уся вироблена в Україні електроенергія передається в Об'єднану енергосистему (ОЕС) України, оператором якої є НЕК «Укренерго». З цієї системи отримують енергію кінцеві споживачі. 

Система включає мережі:

  • Магістральні. Вони пов'язують регіони, найбільші джерела та центри споживання. Це надвисокий і високий рівні напруги та великі потоки потужності (гігавати);
  • Регіональні. Отримують енергію з магістральних мереж і регіональних джерел, обслуговують великих споживачів. Це високий і середній рівні напруги та великі потоки потужності (сотні мегават, гігавати);
  • Районні. Отримують енергію з регіональних мереж. Обслуговують внутрішньоквартальні та селищні мережі, підприємства, невеликі родовища, транспортні вузли. Це середній і низький рівні напруги та невеликі потоки потужності (мегавати);
  • Внутрішні. Розподіляють електроенергію в межах району міста, села, кварталу, заводу. Це низький рівень напруги та невеликі потоки потужності (сотні кіловат, мегавати).

Мережі пов'язані між собою повітряними або підземними лініями електропередач.

Зазвичай генератори електростанції та споживачі мають справу з порівняно низькою напругою. Однак для зниження втрат електроенергію передають мережами з високою напругою. Тому на виході з електростанції її підвищують, а на вході регіональної мережі, споживача – знижують із допомогою силових трансформаторів, зазначає автор.

Структура мережі електропостачання може динамічно змінюватися завдяки перемиканню комутаторів. Це дозволяє зберегти працездатність мережі в разі пошкодження окремих ділянок чи елементів.

Чому підстанції — один із найвразливіших до ракетних атак елемент мережі

Підстанції мають дуже різноманітне обладнання. Насамперед варто згадати трансформатори, об'єм яких досягає десятків кубометрів, а всередині кожуха може бути масло системи охолодження.

Також на підстанціях зазвичай встановлюють вимикачі, роз'єднувачі, шини, системи автоматичного пожежогасіння. Також вони мають безліч дротів, кабелів та ізоляторів.

У разі потрапляння ракети у підстанцію пошкодження обладнання і загоряння масла мацже неминучі. Наразі в Україні майже не залишилося непошкоджених вузлових підстанцій «Укренерго»

Де брати трансформатори для підстанцій та які вони бувають

Трансформатори бувають різними за призначенням (силові, трансформатори струму або напруги, автотрансформатори, вимірювальні тощо), з різними системами охолодження (повітряна чи масляна), різної потужності, розраховані на різну вхідну та вихідну напругу, відрізняються кількістю входів і виходів, фазністю тощо. Трансформатори, що використовуються в ОЕС України, мають відповідати вимогам ще радянських ДСТУ.

Що більше потужність трансформатора, то він складніший і дорожчий (до десятків тисяч доларів).

В Україні трансформатори невеликої виробляють кілька підприємств: «Високовольтні технології», «Інтеграл», «ЕЛІЗ» (усі – Запоріжжя), «Укрелектроапарат», «УкрЕЛКОМ», «Трансформатор сервіс» (усі – Хмельницький) та ін.

Потужні трансформатори виробляє в Україні лише одне підприємство – «Запоріжтрансформатор». Нині підприємство простоює. 5 листопада його разом з іншими чотирма підприємствами вилучили у власність держави на час воєнного стану. Держава планує відновити роботу підприємства і завантажити його замовленнями. 

Що заважає імпортувати обладнання для електропідстанцій

За кордоном устаткування, яке дозволило б відновити наші електромережі, виробляють зокрема Siemens, Alstom, General Electric, АВВ, Hyundai Heavy Industries, Moeller тощо. 

Заважають налагодити імпорт: високі ціни, потреба виготовлення товару на замовлення через специфічні технічні вимоги для використання обладнання в Україні, складнощі з логістикою та встановленням іноземного обладнання, довгі строки виробництва та доставлення.  

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Держспецзв'язку захищатиме критичну інфраструктуру: що означає новий закон

Олександр Тартачний 3 години тому

Складна зима, ІТ-фриланс, якою буде допомога Україні. Кращі матеріали тижня

Юлія Даниленко 4 години тому

5 грудня Київ має повернутися до стабілізаційних відключень, дефіцит в енергосистемі падає

Катерина Венжик 17 годин тому

В Україні до кінця року можуть з'явитися плавучі ТЕС: що відомо

Руслан Сорока 30 листопада 2022 16:14

28 листопада киянам знизять споживання електроенергії на 60%: тривають екстрені відключення

Катерина Колонович 28 листопада 2022 15:39