Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Христина Коновалова
Христина Коновалова journalist, editor
31 жовтня 2022 15 хвилин читання

«За характером ракетних атак ми бачимо, що їх скеровують російські енергетики. Вони теж терористи, як і військові» — член правління «Укренерго» Олексій Брехт

10 жовтня Україна пережила одну з наймасовіших ракетних атак. росія вдарила по Києву, Дніпру, Львову та багатьом іншим містам країни. Загинули люди, постраждала критична інфраструктура та культурна спадщина. Українська влада підраховує, скільки збитків завдала російська агресія та готує населення до непростих випробувань та тимчасових відключень електропостачання.   

31 жовтня росіяни повторили масовану атаку. Українські сили ППО збили 44 з 50 ракет держави-терориста. Однак чимало будинків у Харкові, Києві, Львові та інших містах залишилися без світла

Чи готова енергетична система України до викликів зими, чи довго доведеться сидіти без світла, чи взагалі захищена критична інфраструктура від ризиків ракетних ударів? Про це SPEKA поговорила з членом правління НЕК «Укренерго» Олексієм Брехтом, який відповідає за експлуатацію та розвиток мережі.

Про ракетні атаки на українську енергосистему 

Розкажіть про наслідки масованих ракетних атак на українську енергосистему, які тривають від 10 жовтня. Чи можете назвати пошкоджені об'єкти та оцінити масштаб цих уражень? 

10-11 жовтня рашисти здійснили найбільшу за всю європейську історію атаку на цивільні енергетичні об'єкти. Упевнений у цьому, тому що до Другої світової війни не було таких розвинених енергосистем, а після — не було таких масштабних війн в Європі, як тепер в Україні. Ворог розпочав ракетну атаку проти енергосистеми ще у вересні, уразивши об'єкти високовольтної мережі на Харківщині. На жаль, тоді загинули двоє моїх колег, які чергували на зміні. Попри це, наші ремонтні бригади та колеги з обленерго відновили енергоживлення в регіоні за добу. 

У жовтні також відбулася масована атака на високовольтні підстанції «Укренерго» (10-11 жовтня), і географія цих уражень та ступінь пошкодження різноманітні: західні області, центральний регіон, південь та схід України. На цьому росія не зупинилася і щодня здійснювала по декілька обстрілів енергетичних об'єктів. 

Наступні дві масштабні атаки сталися 17 та 22 жовтня. Рашисти били по об'єктах генерації — електростанціях та знову по високовольтних підстанціях «Укренерго». Ці варварські напади на цивільну інфраструктуру здійснювали не лише крилатими ракетами, а й іранськими дронами. На деяких об'єктах від 10 жовтня було до п'яти прильотів. У нас є підстанції, на які прилітало до 10 ракет та 2-3 дрони. 

Я не можу дати вам більше конкретики щодо того, які саме об'єкти були уражені, тому що ворог за цими даними коригує вогонь. Але можу повторити цифру, яку назвав президент Зеленський: приблизно 30% енергосистеми зазнало того чи іншого ступеня пошкоджень

Ми впевнені, що цілі для російських військових допомагали обирати російські енергетики. Підстанції «Укренерго» — це комплексні високовольтні об'єкти площею від 6 до 40 га. 

Треба бути спеціалістом, інженером, щоб знати, куди вдарити, аби завдати максимальної шкоди.

За характером атак ми бачимо, що рашистські обстріли скеровували енергетики. Вони є такими самими терористами, як і російські військові, що б'ють по цивільних будівлях та мирних мешканцях. Після нашої перемоги «Укренерго» сприятиме тому, щоб на лаві підсудних опинилися не тільки російські військові, але й спеціалісти, що їм допомагали нищити українську енергосистему та вбивати моїх колег.

Як тривають аварійні роботи у конкретних містах та областях? Скільки часу знадобиться, щоб полагодити пошкоджені об'єкти? Чи вистачає на це ресурсів?

Ворог веде з нами нечесну та підступну гру: на ремонт та відновлення енергетичних об'єктів потрібно більше часу, ніж щоб вдарити новою партією ракет по підстанціях. Ступінь пошкоджень настільки різний, що в одних місцях аварійно-відновлювальні роботи тривають кілька днів, а в іншіих потрібні місяці. 

Я поясню, що відбувається одразу після того, як пошкоджують певний об'єкт високовольтної мережі. Диспетчерський центр «Укренерго», підрозділи з експлуатації мережі компанії та обленерго одразу починають складати і застосовувати резервні схеми, щоб якомога швидше відновити енергоживлення у регіоні. Поки складаються резервні схеми, на ураженому об'єкті працюють рятувальники та пожежники, після чого стають до роботи ремонтні бригади «Укренерго». Наприклад, у західних областях, де ворог масово уразив наші об'єкти 10-11 жовтня, протягом доби ми заживили майже 90-95% споживачів. Складна ситуація сьогодні у центральному регіоні, де роботу нашого персоналу переривають ворожі обстріли.

Ми сформували 70 оперативних мобільних ремонтних бригад, в яких працюють понад 1000 висококваліфікованих фахівців.

Іноді їм доводиться вдаватися до нестандартних технічних рішень, щоб відновити мережу. Люди зараз працюють 24/7, щоб у максимально стислі терміни відновити стабільне енергоживлення. Також до повномасштабного вторгнення ми добре попрацювали над створенням суттєвої матеріально-технічної бази. Тому зараз ми використовуємо наш парк трансформаторного обладнання, релейного захисту та ін. Але, вочевидь, з наростанням інтенсивності атак наш склад потребує поповнення. «Укренерго» вже працює над цим і звертається по допомогу до європейських колег, які з перших днів війни надають нам технічну допомогу. 

Про відключення електроенергії в Україні 

Чому, якщо так швидко працюють ремонтні бригади, українцям примусово обмежують постачання електроенергії за графіками? В якому стані зараз енергосистема?

Українська енергосистема поранена, але швидко оговтується від травми. Мовою енергетиків, система збалансована та стабільно працює, також ми об'єднані з європейською енергосистемою ENTSO-E і продовжуємо паралельну роботу з нею. Що таке збалансована енергосистема? Це означає, що у кожний момент часу виробництво електроенергії має дорівнювати споживанню. За цим балансом цілодобово стежить диспетчерський центр «Укренерго».

Через масовані атаки росіян на енергосистему ми відчуваємо дефіцит потужності через пошкодження блоків електростанцій (тобто електроенергії виробляється менше ніж споживається), і в деяких регіонах ще є проблеми з видачею цієї потужності, тобто проблеми в мережі через пошкодження в результаті обстрілів.

Водночас через сезонне зниження температури зростає споживання електроенергії, особливо у пікові ранкові та вечірні години. Для того щоб уникнути більш масштабної аварії, не допустивши перевантаження обладнання в мережі, та втримати баланс у системі, диспетчер «Укренерго» вимушений віддати команду на вровадження графіків примусових обмежень споживачів. 

Графіки примусових обмежень можна порівняти з анестезією, яку застосовує лікар, щоб зробити пацієнту операцію.

Я часто читаю у пресі, що такі примусові обмеження називають блекаутом у тому чи іншому регіоні. Для енергетиків блекаут — це неконтрольована аварія, яка сталася в результаті або пошкоджень, або дисбалансу в системі. Саме для того, щоб уникнути блекаутів, диспетчери і застосовують тимчасові та контрольовані заходи на обмеження споживання у певні години доби.

Окрім того що це дозволяє зняти додаткове навантаження на високовольтну мережу, яка зазнала уражень, ці заходи також дозволяють нашим ремонтним бригадам швидко проводити відновлювальні роботи.

Коли людина оговтується від хвороби чи травми, після того як лікарі вивели її з критичного стану, ви не змусите її бігти крос або піднімати якусь надмірну вагу, тому що організм у стані відновлення це не витримає. Так само й енергосистема потребує часу для відновлення. Тому дуже важливо дотримуватися ощадливого режиму споживання електроенергії.

У соцмережах багато нарікань на те, що у українців світло вимикають не за графіком. Також є споживачі, у яких довго немає електроенергії, а у когось зовсім не вимикають. Чому графіки відключень, які застосовує «Укренерго», часто відбуваються саме так?

Диспетчерський центр «Укренерго» не застосовує графіки відключень та не вказує, якого споживача та коли вимкнути. Важливо розуміти, що диспетчер «Укренерго» у себе на екрані монітора не бачить конкретних споживачів чи якісь заклади або установи. Він бачить обсяг споживання у мегаватах по країні або у конкретному регіоні. Коли диспетчер бачить, що споживання буде перевищувати можливості наявної генерації або мережі, він віддає команду операторам розподільчих мереж, тобто обленерго, застосувати графік аварійних відключень та доводить їм обсяг обмежень у мегаватах. 

Графіки, які складають обленерго щороку заздалегідь, погоджуються з місцевими органами влади, доводяться до «Укренерго» та впроваджуються наказом Міністерства енергетики. «Укренерго» дає команду на застосування графіка аварійних відключень на певний обсяг мегават, обленерго відключає групи споживачів по черзі. Які споживачі в якій черзі, вирішує обленерго.

Оскільки такі відключення є аварійними, у обленерго є лише 10-15 хвилин, щоб знизити споживання до того рівня, який довів до нього наш диспетчерський центр.

Також треба розуміти, що у великих містах, наприклад, є споживачі, заживлені від тієї самої лінії, що й лікарні, школи, водоканали або стратегічні об'єкти, які не можна відключати. Через це виникає та певна несправедливість та дискомфорт, який відчувають українці.

Минулого тижня «Укренерго» разом з Офісом президента, Міненерго та обленерго попрацювали над тим, щоб змінити аварійні графіки відключень на планові. Диспетчерський центр буде доводити обсяг обмеження обленерго з сьогодні на завтра. Тож розподільчі компанії зможуть застосувати графіки, які більш рівномірно розподіляють відключення між споживачами, і зможуть більш чітко їх дотримуватися. Сподіваюся, вже цього тижня для українців зменшиться дискомфорт та люди зможуть більше планувати свій день. 

Але ж, попри відключення, однаково потрібно економити. Чи відгукнулися люди на заклики про економію? І скільки може тривати ситуація з відключеннями, чи можна сказати, коли ви завершите відновлювальні роботи?

Так, ми бачимо, що наші громадяни свідомо підійшли до закликів економити. У середньому по країні в різні дні у вечірні години максимального споживання ми бачимо економію у 5-10%. Для енергосистеми, яка потребує відновлення, це дуже суттєві обсяги, які дозволяють тримати енергосистему збалансованою, а нашим ремонтникам працювати. Ми також бачимо, що такі заклики підтримує і місцева влада, і бізнес. Підприємства переносять свій графік споживання на ніч, де це дозволяє виробничий цикл, виключають вивіски, сітілайти, рекламу та зменшують споживання. До речі, вихідні (29 та 30 жовтня) ми пройшли переважно без примусових обмежень споживання. Одним із суттєвих чинників, який дозволив це зробити, якраз і була економія з боку споживачів. 

Ми щиро вдячні українцям за те, що на цьому енергетичному фронті вони стоять разом з енергетиками.

Вісім місяців повномасштабної війни ми намагалися робити свою роботу так, щоб споживач її не відчував і у нього гарантовано було світло.

Енергосистема довела свою стійкість під час тритижневої ізольованої роботи від енергосистем ворожих країн. «Укренерго» також успішно приєднало енергосистему до європейської мережі, і тепер ми є частиною єдиного європейського енергопростору. Але зараз енергосистема — це ціль для ворога, у якого мета її знищити. Тому нам дуже потрібна впродовж зими допомога наших громадян. Для того щоб допомогти енергетикам, не треба сидіти у суцільній темряві та холоді. Достатньо просто змінити свої звички: перенести використання енергоємних приладів на нічний час, вимикати світло у порожніх приміщеннях, не вмикати вдень всі прилади одночасно.

Ми не знаємо планів росіян, але за характером останніх атак, гадаю, вже всі зрозуміли, що зима буде надважкою. Зараз і ЗСУ, і енергетики працюють над тим, щоб протистояти ворожим ударам.

Ми знаємо, що робити, аби енергосистема працювала навіть під таким тиском, і також у нас достатньо компетенцій для того, щоб швидко усувати завдані обстрілами пошкодження. Я наведу приклад. Після деокупації Київщини, Чернігівщини, Сіверщини, Сумщини наша інфраструктура, а це 15-20% енергосистеми, була суттєво пошкоджена. Наші ремонтні бригади разом із колегами з обленерго повністю відновили стабільне енергоживлення для цих регіонів за 1,5 місяця.

Після останніх прильотів ми відновили живлення протягом двох діб і на заході, і на півдні, і на сході. І тепер працюємо над тим, щоб максимально швидко завершити відновлення високовольтної інфраструктури.

Про те, як Україна захищає енергетичну інфраструктуру і готується до зими

У наших енергетиків не було досвіду із захисту інфраструктури та забезпечення населення електрикою в умовах війни. Чи використовує «Укренерго» досвід країн, що пройшли війну та можуть поділитися корисними знаннями?

Такого досвіду, напевно, не було ні у кого. Можливо, у Сербії десь на початку 2000 років. Але тоді були зовсім інші умови та технології. 

Якщо говорити про наших колег із Європи, то вони мало в чому можуть нам допомогти з точки зору нового досвіду під час війни. Навпаки, ми можемо дуже багато чого розказати їм. Цей досвід неоціненний не тільки на військових теренах, але й енергетичних. 

Чи допомагають міжнародні партнери Україні готуватися до зими?   

Хоча у нас велика матеріально-технічна база і поки вистачало внутрішнього ресурсу, європейські партнери нам також допомагають. Зокрема, це оператори систем передачі Німеччини, Бельгії, Данії, Польщі, Словаччини, Літви, які дуже допомогли на початку збройного вторгнення. Насамперед наші партнери прийняли та надали притулок майже 200 сім'ям наших співробітників. Ми також отримували обладнання, матеріали. Наприклад, це провід, який нам найбільше потрібний для відновлення роботи мережі електропередач. Також це джерела безперебійного живлення, прожектори для роботи бригад уночі. Зараз ми вже в діалозі з партнерами щодо поповнення нашого трансформаторного парку, обладнання релейного захисту, вимикачів та роз'єднувачів.

Чи проводилося додаткове навчання співробітників? Зараз в умовах повномасштабної війни робота спеціалістів ускладнилася, зокрема, треба працювати із саперами. Для цього потрібні якісь специфічні знання?

Ми дуже багато часу та уваги приділяємо цим питанням. Особливо з урахуванням того, що майже вся компанія мобілізована на ремонтні роботи. До виконання завдань готові більш ніж 70 бригад, які миттєво залучаються до ліквідації аварійних ситуацій. 

На жаль, під час війни іноді ціна стабільного енергоживлення країни — це життя енергетиків. Від початку вторгнення загинуло п'ятеро моїх колег безпосередньо на робочих місцях. Їх убили російські терористи ракетами або артснарядами. Троє з них загинули під час останніх масованих атак, які розпочалися 10 жовтня. А нещодавно на деокупованій території підірвалася наша машина з ремонтною бригадою та саперами. Є поранені та загиблі. 

Масштаби пошкоджень, з якими ремонтним бригадам доводиться стикатися, величезні. Для розуміння наведу кілька прикладів.

  • Після деокупації Київщини, коли ми почали відновлювати високовольтні мережі, у 4-5 прольотах лінії знайшли та знешкодили 18 мін. 
  • Після деокупації східних регіонів на одній з ліній електропередач знищено 19 опор, навколо мінні поля. 

Тому є декілька категорій питань, які ми намагаємося вирішити. Це охорона праці, безпека та належне реагування під час повітряної тривоги. Навчаємо наш лінійний персонал, як визначити по трасі ліній електропередач наявність вибухівки або небезпечних предметів. Наші ремонтники проходять навчання з гуманітарного розмінування. І до масованих атак ми почали їх вчити тактичної медицини. 

Коли гинуть твої колеги, це дуже боляче. Наші співробітники зараз виконують великий обсяг складних робіт, часто із ризиком для життя. Мене часто питають: а їм не страшно? 

Я не хочу нікого героїзувати, звісно, що всі ми люди і страх — це природно. Але особисто я вражений мужністю своїх колег, їхньою свідомістю, тим, що вони ставляться до своєї роботи як до певної місії. 
0
Прокоментувати
Інші матеріали

У YASNO пояснили, чому на лівому березі Києва тривалі відключення світла

Катерина Колонович 3 грудня 2022 11:15

В Україні до кінця року можуть з'явитися плавучі ТЕС: що відомо

Руслан Сорока 30 листопада 2022 16:14

Переможці Національного оборонного хакатону винайшли спосіб прогнозування масованих обстрілів

Катерина Колонович 30 листопада 2022 14:00

Львівським ресторанам компенсують половину вартості генераторів

Катерина Колонович 29 листопада 2022 13:45

Головна ялинка країни буде максимально енерговідповідальною — YASNO

Катерина Колонович 29 листопада 2022 11:05