Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
16 травня 2024 10 хвилин читання

Як пережити відключення електроенергії у квартирі. Пояснює інженер

Вчора, 15 травня, з 06:40 до 09:00 диспетчерський центр «Укренерго» застосував контрольовані аварійні відключення для промислових та побутових споживачів у всіх регіонах України. Енергоживлення об'єктів критичної інфраструктури не обмежувалося.

Через постійні удари російських ракет по об'єктах критичної інфраструктури та пошкодження мереж й електростанцій стаються перебої у постачанні електроенергії. Небезпека таких відключень зросла через останні ракетні удари по ТЕЦ. У приватних будинках способом отримати альтернативне джерело енергії може стати автономний генератор. SPEKA вже писала, як його обрати. 

В цьому матеріалі пропонуємо кілька порад з виживання під час блекауту для жителів багатоквартирних будинків. Щоб отримати фахові дані, SPEKA поспілкувалася з інженером компанії i3 Engineering Богданом Калініним. 

Перегляньте свій тривожний рюкзак

Війна привнесла в наше життя тривожні рюкзаки та валізи, про які забувати не варто. На тлі інфраструктурної загрози його варто поповнити ще кількома предметами. Серед них: 

  • Заряджені акумулятори та повербанки, а також будь-які інші пристрої, які можуть бути джерелом енергії. 
  • Радіоприймач на батарейках.
  • Акумуляторний ліхтарик, сірники, свічки, запальнички, сухий спирт, кемпінгові лампи.
  • Туристична плита, запас газу до неї та їжі на кілька днів. Варто обирати сублімовану їжу та швидку у приготуванні, тушкованку, горішки та насіння, батончики, сушені овочі та фрукти.
  • Теплий одяг та ковдри. 
  • Готівка, адже банкомати не працюватимуть, до того ж варто ощадніше використовувати заряд мобільних телефонів.  

Як довго можна перебувати без електроенергії?

Це більше стосується холодної пори року, але варто дізнатися, який тип опалення у вашому будинку. Якщо це електрокотел, то взимку під час тривалого відключення електрики він може замерзнути й розірвати труби. А за відсутності опалення та електрики краще тимчасово переїхати в інше місце. 

Якщо ж опалення є або це тепла пора року, як зараз, то електроенергія потрібна переважно для освітлення та роботи побутової техніки. Як автономні джерела світла можна використовувати ліхтарики з акумуляторним або батарейним живленням, особливо зручні кемпінгові моделі — у них світло спрямоване в усі сторони. Або свічки, але із дотриманням протипожежних заходів. 

Розділити техніку за ступенем потреби

Побутова техніка споживає різну кількість електроенергії, тому найперше потрібно обмежити використання найбільших споживачів. 

Наперед невідомо, як довго триватиме блекаут, тому варто економити заряд і не використовувати постійно опалювальні пристрої, електроплити, порохотяги, електрочайники, холодильники. Решта побутових пристроїв споживають не так багато енергії.
Богдан Калінін

Також  не варто вмикати велику побутову техніку. Якщо відключення триватиме довго, то холодильник ймовірно доведеться влаштувати за вікном, прати доведеться вручну, а мікрохвильовку та електрочайник може замінити туристичний газовий пальник. Тому особливо важливо запастися газом або сухим спиртом

Які є альтернативні джерела енергії для квартир

Для квартири існує три альтернативні джерела енергії: електроакумуляційна станція, зарядні станції та повербанки.  

Повербанк

«Тут працює правило »забагато місткості не буває«, навіть якщо ви маєте великий повербанк і є можливість взяти ще один — беріть. Проте обирати його варто з розумом. Для прикладу, сучасні ноутбуки можуть заряджатися від роз'єму USB type C, але не кожен повербанк із цим роз'ємом зможе віддати потрібну для ноутбука напругу», — пояснює Богдан Калінін.

Більшість портативних електронних гаджетів можуть заряджатися від повербанків. Також варто зважати на потужність, яку повербанк може приймати на вхід при його заряджанні: пристрій, який підтримує швидке зарядження, можна буде повністю зарядити за кілька годин. Конкретні цифри залежать від характеристик вашої електронної техніки. Наприклад, повербанку на 30 тис. mAh з підтримкою протоколу Power Delivery до 65W вистачає на два повні заряди ноутбука або на приблизно вісім заряджень смартфону. Заряджатися повербанк може потужністю 45W, що дозволяє зарядити його повністю за три години.

Так само можна використати блок безперебійного живлення. Він призначений радше для безпечного завершення роботи з технікою у випадку зникнення електроенергії у мережі. Але цим пристроєм цілком можна зарядити кілька смартфонів чи іншу невелику техніку.

Портативні зарядні станції 

Якщо повербанк і допоможе вашим смартфонам та ноутбукам, то його потужність недостатня, щоб працювати з побутовими приладами. Для цього знадобиться зарядна станція. Вони бувають різної потужності. Що розрахувати, чи зможе зарядна станція обслуговувати ваш пристрій, потрібно визначити його потужність. Більшість зарядних станцій мають потужність від 200 до 3600 Вт. 

Потужність деяких побутових пристроїв: 

  • світлодіодна лампа — 10-20 Вт;
  • мобільний телефон — 10-25 Вт;
  • ноутбук — 30 Вт, під час великого навантаження до 60 Вт;
  • холодильник 150 Вт і 1000 Вт під час роботи компресора;
  • мікрохвильовка — 1000 Вт;
  • електрочайник — 2000-2500 Вт;
  • переносний електрообігрівач: у середньому від 1000 до 4000 Вт. 

Якщо ваша зарядна станція має меншу потужність, ніж пристрій, то він або працюватиме повільніше та менш ефективно, або може взагалі не запуститись. Портативні станції переважно мають кілька способів підзарядження (від розетки, акумулятора автомобіля, сонячної панелі тощо). Їхня вартість набагато вища, ніж повербанків. Наприклад, зарядна станція Ecoflow на 200 Вт коштує 14 тис. грн, на 2000 Вт — 90 тис. грн, а на 3600 Вт — 198 тис. грн.

Електроакумуляційні станції 

По суті це великі акумулятори, які накопичують енергію у будинку. Вони збирають електроенергію переважно з кількох джерел (побутова електромережа, сонячні панелі, вітряки) в акумулятори (зазвичай Li-Ion або свинцеві), а потім віддають її на свої порти через інвертор для живлення пристроїв.

Вони недешеві, але здатні забезпечити живлення усіх пристроїв у будинку. Найбільш відомою, напевно, є Tesla Powerwall, яка може забезпечити 5-10 кВт-год. Коштує такий прилад від 300 тис. грн. Схоже обладнання є і в українських виробників. Наприклад, станція потужністю 2 кВт·год коштуватиме 244 тис. грн, а на 15 кВт, яких вистачить на більш-менш повноцінне забезпечення кількох квартир, — 980 тис. грн.   

Як правильно заряджати пристрої?

Усі Li-Ion-акумулятори під час заряджання великим струмом і за підвищеної температури деградують швидше, ніж за малого струму та кімнатної температури. Від цього в їхній структурі виникають невеликі пошкодження, що впливає на можливість утримувати електричний заряд.

Богдан Калінін зауважує, що за низької температури рухливість іонів літію знижується, тому акумулятор швидко втрачає заряд. Але якщо акумулятор нагріти до кімнатної температури, заряд повертається. Однак в умовах перебоїв з електропостачанням варто відкинути турботу про здоров'я акумулятора й зарядити його якомога швидше, доки електрика в розетці не зникла знову.

Варто економити вже накопичений заряд в електронній техніці. Якщо ви не збираєтеся використовувати її найближчим часом, її можна вимкнути, якщо мобільна мережа нестабільна, краще перейти в режим «У літаку». Найбільше у смартфоні споживає енергії екран, тож його варто рідше активізовувати.

Чому застосовуються аварійні відключення споживачів від електроенергії

Енергосистема має бути постійно збалансованою, тобто мають бути однаковими споживання е/е та її генерація. Якщо цього не буде, то в системі частота напруги, що генерується, сильно відрізнятиметься від нормативних 50 Гц. Це може призвести до важких аварій у споживачів та на енергооб'єктах.

За рівнями генерації та споживання е/е у реальному часі стежать диспетчери «Укренерго». Вони й видають команди застосування відключень, якщо немає можливості збільшити генерацію.

У разі нормальної роботи у енергосистемі є певний запас балансуючих потужностей, які можуть за необхідності швидко включатися чи відключатися. Основна частина таких потужностей – енергоблоки ТЕС та ТЕЦ. Після ракетних ударів у квітні та травні значна частина таких блоків виведена з ладу.

Дефіцит е/е може покриватися імпортом із Європи або аварійною допомогою. Але обсяг такої допомоги має технічні обмеження, до того ж така е/е досить дорога.

«Сьогодні, 15 травня, на запит України вже здійснювалося аварійне постачання е/е з Польщі, Румунії та Словаччини. Залучення аварійної допомоги передбачається і протягом доби», – повідомило Міненерго.

Минулої доби потреби споживачів покривалися власною генерацією, комерційним імпортом та аварійною допомогою з енергосистем Польщі, Румунії та Словаччини.

Чи відключатимуть електроенергію влітку

Достовірно говорити про перспективи енергетики за умов війни неможливо, оскільки достатньо одного сильного обстрілу, щоб ситуація кардинально змінилася.

Однак зараз очевидно, що нові генеруючі потужності в енергосистемі найближчим часом не з'являться – цей процес вимагає багато часу. Можна сподіватися, на відновлення чогось із раніше пошкодженого.

При цьому частина енергоблоків, що діють, буде виводитися в планові ремонти, що знизить обсяги генерації.

Якщо літо буде спекотним, то споживання е/е суттєво зросте через витрати на кондиціювання.

В результаті можна припустити, що загроза планових та аварійних відключень від е/е побутових споживачів влітку залишатиметься високою.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Американський виробник дронів відкриває бізнес в Україні

Владислав Паливода 7 годин тому

Зруйнована багатоповерхівка, є загиблий: росія обстріляла Дніпро 28 червня 2024

Владислав Паливода 9 годин тому

Пентагон блокуватиме Starlink для росіян

Владислав Паливода 27 червня 2024 19:38

Графіки відключення світла 28 червня 2024

Владислав Паливода 27 червня 2024 18:47

Відключення світла 27 червня 2024 року будуть – ДТЕК та Укренерго

Олеся Дерзська 26 червня 2024 17:43