Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як зробити кожен будинок і місто розумним. Інтерв'ю із засновником i3 Engineering

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
19 липня 2022 10 хвилин читання

Натепер у світі майже 260 тис. розумних будинків заварюють своїм власникам ранкову каву, вмикають за потреби кондиціонер або світло в гаражі. У 2020 році цей ринок оцінювали у $98 млрд, за прогнозами, він зросте до $139 млрд у 2026-му чи до $495 млрд у 2028-му. 

Львівська компанія i3 Engineering розробляє контролери, які допомагають перетворювати звичайний дім на розумний та віддалено керувати усіма його системами.  

У інтерв'ю із засновником компанії Павлом Цюпкою говоримо про те, що таке справді розумні будинки, конкуренцію з Ajax, як знайти embedded-розробників, який продукт робить IT-компанія, де працюють лише інженери та як їхній девайс допоможе пережити непросту зиму.

Як почали працювати з розумними будинками?

Свого часу я придбав ділянку у селі біля Львова і вирішив побудувати там будинок. Хотів зробити його енергоефективним, тож одразу використовував відповідні матеріали, але потім зʼявилася ідея зробити так, щоб потоком витраченої енергії можна було керувати. Я науковець, знаю фізику і розумію, як це мало би працювати, але ми з дружиною не знайшли жодного готового рішення під це. Усе, що ми бачили, було точковими рішеннями із псевдоавтоматизації. Так з'явилась ідея, я почав робити дещо подібне для свого будинку і паралельно написав про це статтю, яку побачили інвестори і запропонували вкласти кошти. Так ми і запустилися. Контролер розробляли два з половиною роки і вже маємо 15 їх різновидів.   

За яким принципом працюють ваші контролери? 

Наша фішка у тому, що ми робимо звичайні пристрої в будинку розумними. Тобто ви йдете у магазин, купуєте будь-який вимикач, а ми за допомогою нашого контролера перетворюємо його на розумний. Наш контролер робить усі системи в будинку автоматичними, алгоритмічними і дає власнику можливість віддалено керувати ним.  

Ми не тільки розробляємо контролери, а створюємо новий стандарт комфорту життя та житла. Тому так важливо, щоб наші контролери підходили до будь-якого будинку.

Контролер Atom. Розробка компанії i3 Engineering Контролер Atom. Розробка компанії i3 Engineering

Що таке розумний будинок взагалі?

Зараз розумний будинок в уявленні людей — це дистанційне керування. Від цього вже нікуди не дітися, хоча наше бачення дещо інакше. У нашому уявленні розумний будинок створює для людини максимальний комфорт завдяки злагодженій взаємодії усіх його пристроїв. Наприклад, якщо на вулиці хтось запалив вогонь, система автоматично закриває вентиляцію. Якщо ви сказали будинку, що о сьомій має бути тепло, він повинен проаналізувати всі тенденції нагріву та зовнішню температуру і створити вам комфортну температуру саме на сьому годину. 

При цьому система самостійно вирішує, як краще це зробити. Наприклад, якщо випав сніг і фундамент охолодився більше, ніж зазвичай, будинок це врахує і опалення запуститься раніше. Або якщо ви вийшли з будинку і забули вимкнути прилад, система вам про це просигналізує. 

Плюс у нас є багато елементів саме комфорту. Так, ви можете натисканням вимикача світла підняти температуру або подвійним натисканням перевести будинок у нічний режим освітлення, вам навіть не доведеться підійматися з ліжка. І таких елементів у нас мільйон. 

Як це працює у вас?

Те, що ми робимо, — це контролери домашньої автоматизації під назвою Atom. Це машина, яка може виконувати певні алгоритми. 

Ціна пристрою залежить від того, скільки приладів ви хочете перетворити у розумні. Наш найдорожчий пристрій за 1100 євро може перетворити 30 вихідних приладів і 22 вхідних. Вихідні — це освітлення, опалення, тепла підлога, жалюзі, електрозамок. Вхідні — це дзвінок, вмикач і т. д. Найпростіший наш девайс вартує 400 євро. Зазвичай одного приладу для будинку цілком достатньо, але це також залежить від уподобань клієнтів. Наш рекорд — у будинку на 500 квадратів вмонтували 16 наших найдорожчих контролерів.

Контролери тестують у власній лабораторії Контролери тестують у власній лабораторії

Це embedded-розробка?

Так, але не лише це. Ми займаємося також промисловим дизайном і проєктуванням корпусів, маркетингом та cloud. 

У нас немає жодного айтівця у класичному розумінні цього слова: усі працівники з розроблення були інженерами. Ми всі любимо фізику, і якщо людину з одного відділу переставити в інший, вона зможе працювати без втрати продуктивності. 

Ми хотіли запрошувати на embedded людей з радіозаводів. До війни був план залучати не айтівців, які цікавляться наукою та технологіями. План відтермінували, але встигли укласти контракти з фахівцями із Чернівців, ще один спеціаліст дистанційно працює з Івано-Франківська.    

Як на вашу компанію вплинула війна?

До війни у нас було 28 співробітників, стільки є й тепер.На сьогодні фахівців достатньо, а коли вийдемо на закордонні ринки, тоді й збільшимо команду support та embeded-розробників. 

Ми не планували релокуватися, залишилися у Львові. Наш план А  — це залишитися в Україні та волонтерити. У нас є певні специфічні навички, які дозволяють нам бути корисними ЗСУ. Зараз активно волонтеримо для них, розробляємо певні технічні рішення, але про деталі зможу розповісти лише після війни. 

Для контролера у вас є власний застосунок?

Так, є, але він більше для тренду. Якщо ми говоримо про нашу філософію, то ми пропагуємо будинок без застосунку і навіть без вимикачів. На нашу думку, це теж необов'язковий елемент. Їх можна реалізувати через об'ємні чи інфрачервоні датчики руху. 

Зараз розробляємо так звану person based automation — персоналізацію послуг під конкретну людину. Наприклад, коли ви заходите у кімнату, дім увімкне саме те освітлення, якому ви надаєте перевагу.

Ще одна функція застосунку — налаштовувати систему, але ми вже дивимось у бік VR-технологій, коли вам буде достатньо вказати на вимикач пальцем. 

Додаток для контролера Atom Додаток для контролера Atom

Чи підходить ваш девайс для старих будинків?

Є два способи прокладання інженерії у будинку: європейський та радянський. Радянський — це коли роблять коробки зверху, тоді, на жаль, нічого не вийде. Європейська проводка не передбачає таких коробок, все з'єднання відбувається у щитках. Під такі стандарти наш девайс повністю підходить. 

Чи можна за допомогою контролера підвищити безпеку будинку?

Ми інтегруємося з багатьма системами, зокрема із застосунком «Повітряна тривога». Але тут постає питання що б ви хотіли зробити із вашим будинком під час тривоги? Якщо у вас відкриті вікна, їх можна автоматично зачинити. Можна автоматично вимкнути світло, перекрити газ. Кожна людина вживає власних заходів під час небезпеки, але наш пристрій може все це автоматизувати. Можна налаштувати голосове сповіщення: «Чувак, ховайся. Тобі треба йти в укриття, я вже все вимкнув». 

Ми співпрацюємо з компанією Ajax Systems, ми не конкуренти, бо вони займаються саме безпекою, а ми автоматизацією. Ми можемо інтегруватися з їхніми пристроями. Наприклад, коли їхні пристрої виявили дим, наш контролер може вимкнути вентиляцію, щоб не було притоку повітря, вимкнути ліфт чи відчинити всі домофони та електрозамки, якщо це рішення для багатоквартирного будинку.

Зима буде непростою для українців. Чи може ваша розробка зробити будинок менш енергозатратним?

Зробити житло енергоефективним можна двома шляхами: або будувати його, використовуючи енергоефективні матеріали, або контролювати витрати. Наш девайс добре працює у другому варіанті. Залежно від побажань ми можемо економити до 50%. У стандартній трикімнатній квартирі підвищення температури на 1 градус — це приблизно 9% до витрат. Тому можна автоматично вимикати опалення у кімнатах, у яких не живеш чи вмикати за годину-дві до того, коли вони тобі потрібні, чи в інший спосіб керувати температурою. 

Скільки можна зекономити? Усе залежить від того, як побудований будинок і у якій температурі комфортно перебувати людині. Але щонайменше 30%.

Контролер розрахований лише на будинки?

Люди почали купувати наші пристрої, щоб автоматизовувати бізнес-центри та теплиці, хоча ми цього не планували У теплицях є датчики поливу. Це можна зробити на будь-яких контролерах. Але з нашими у користувача є віддалене керування, система моніторингу і т. д. Якщо це правильна теплиця, то там буде багато вхідних параметрів: вологість повітря, освітлення, насичення приміщення вуглекислим газом. Наші контролери можуть цим керувати. Якщо правильно вирощувати, то урожайність може збільшитися утричі. Один із наших клієнтів регулював подання обігріву вручну, він мав щодня прокидатися о третій ночі і вручну змінювати показники. Тепер це працює автоматично. 

Також випадково ми почали працювати з готельєрами. Для готельного бізнесу важливий ефект присутності. Подорожани бачать з дороги готель, який яскраво світиться, це означає, що  там багато людей. Готельєри бояться поганих відгуків, а на це впливає перше враження, наприклад, коли гість заходить у номер, а там холодно. 

У готелях економія на комунальних буде ще більшою, ніж у приватних будинках. Оскільки на кожному поверсі має бути світло, ми можемо автоматизувати його увімкнення на рух або забезпечити віддалене керування з рецепції. 

Чи можна це інтегрувати у концепцію розумних міст?

Ми працюємо над проєктом розумного міста. Вже реалізували проєкт вуличного освітлення в одному із сіл Львівщини, тривають  переговори про запуск ініціативи у кількох містах. У наших пристроях є астрономічне реле, і залежно від локації ми визначаємо, коли зайде сонце, щоб відповідно налаштувати вуличне освітлення і не світити зайве. Це 20-40 хвилин щодня, але економить мільйони гривень. Також є детектори руху на проміжних вулицях. тоді ліхтарі можуть світити з інтенсивністю 10% всю ніч, а коли там з'являється рух, на 5 хвилин вмикати інтенсивність на 80-100%. Також із ними легше виявляти пошкодження. Ми можемо відстежувати споживання на лінії, і якщо воно зменшилося, то якась із лампочок перегоріла. 

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як підготувати IT-бізнес до виходу на міжнародний ринок

Максим Олійник 28 червня 2024 11:34

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36

У Львівській політехніці ветеранів навчатимуть ІТ

Олеся Дерзська 25 червня 2024 14:48