Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Дешева комуналка та тепло вдома: чи можливо це поєднати та як підготувати оселю до складної зими

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
1 вересня 2022 7 хвилин читання

Хіба що ледачий не сказав, що опалювальний сезон 2022-2023 рр. буде складним. SPEKA підготувала поради щодо утеплення осель, вибору обігрівачів та економії навіть із центральним опаленням. 

Готуємо оселю до зими

Утеплюємо будинок 

«Голі» стіни незалежно від товщини захищають лише від вітру, але добре пропускають тепло. Тому найперше потрібно утеплити будинок. Найпопулярніші утеплювачі — полістирол, пінопласт, мінеральна вата. Є органічні, наприклад, на основі конопляних стебел. Архітектори радять, щоб товщина утеплювача була щонайменше 15 см.  

Герметизуємо 

Коли ви впоралися з цим етапом, необхідно подбати про герметизацію приміщення, тобто закрити усі щілини. Найкраще провести спеціальний тест — bloower door test. Закривають усі двері, вікна та вентиляцію. Знімають вхідні двері та ставлять спеціальні із вентилятором та генератором диму. Так можна спостерігати, звідки виходить тепло. Тест недорогий, але якщо без нього, то завжди найпроблемнішими будуть стики стін, місця кріплення конструкцій та вікна. 

Ремонтуємо мережі, одягаємося та скручуємо термостати

Якщо є можливість, модернізуйте інженерні системи. Так ви не втрачатимете енергію через застарілі мережі. Можна встановити системи управління інженерними мережами та спеціальні контролери. Вони дозволяють керувати температурою у різних кімнатах автоматично або програмувати опалення на певний період. 

Бажано встановити джерело внутрішнього тепла: обігрівач, буржуйку або сучасний камін острівного типу. Вони споживатимуть найменше тепла. 

Також варто носити більше теплого одягу  одягати його у кілька шарів. Для здоров'я цілком оптимальною є температура +18 у приміщеннях. Зниження температури на 2 градуси зробить вашу платіжку наступного місяця на 18% меншою. 

Як економити за центрального опалення?

Якщо ви живете у багатоквартирному будинку, то ймовірно у вас централізоване опалення. Та попри це існує кілька способів не переплачувати. Вам доведеться провести збори власників квартир та отримати згоду від стількох сусідів, щоб площі їх квартир становили не менше 75% площі будинку. 

Спосіб 1. Відрізати централізоване опалення

Для багатоквартирного будинку ваше бажання перейти на індивідуальне опалення означає перехід на таку саму схему всього будинку. Тому потрібно провести збори мешканців, скласти протокол та отримати їхню згоду і подати документи до органу місцевого самоврядування. 

Тоді місцеве теплокомуненерго від'єднує цілий будинок від централізованого опалення. Остаточне рішення про дозвіл ухвалює комісія, що працює у місцевій раді. Її засідання відбуваються раз на місяць.

Мешканці мають вирішити, як отримуватимуть тепло, і запропонувати відповідний проєкт комунальникам. А ще отримати нові технічні умови на будинок, у якому збільшити потужності для електромереж. Вартість від'єднання від ЦО сягає 100-130 тис. грн (залежить від проєкту, загальної площі, довжини труб). 

Спосіб 2. Встановити лічильники 

Без лічильників мешканці платитимуть за середньомісячними нормами. Хоча насправді така кількість тепла може й не дійти до квартири. До того ж без лічильників тариф вищий. Зазвичай після встановлення лічильника розмір наступних платежів зменшиться у середньому на 30%. 

Способів встановити лічильники кілька. Серед них лічильник на весь багатоквартирний будинок. Таке рішення теж треба ухвалити спільно із сусідами, а потім найняти організацію, яка розробить проєкт встановлення лічильника тепла. Його погоджують із місцевим  комунальним підприємством, а часто і готують там же. Ціна пристрою — 50-120 тис. грн, але окуповується він за пів року. 

Інше рішення  — індивідуальний тепловий пункт. Таке обладнання дозволяє коригувати подання тепла залежно від погодних умов та рівномірно розподіляти його за поверхами. Коштує він від 500 тис. грн до 2 млн грн, окупиться за 2-3 роки. 

Ефективна опція — квартирний тепловий лічильник. Такий пристрій обійдеться власнику квартири у $500-600. Він дає змогу будь-коли вмикати та вимикати тепло. Завдяки цьому можна  заощадити до 70% вартості комунальних послуг. Але їх застосування доцільне, лише якщо у будинку горизонтальне розведення опалювальних мереж, а старі багатоквартирні будинки зазвичай мають вертикальні системи опалення.

Як визначити тип розведення? Подивіться, як з'єднані батареї. У вертикальній системі  одна труба від батареї виведена зі стелі, інша йде у підлогу. У горизонтальній системі  труби виходять з підлоги та йдуть у неї.  

Як обрати обігрівач?

Існує кілька типів обігрівачів: керамічні панелі, інверторні кондиціонери, олійні радіатори, електричні конвектори та тепловентилятори типу UFO.

Олійні радіатори

Доволі популярні в Україні. Працюють за принципом природної конвекції: олія всередині пристрою нагрівається та акумулює тепло, а далі нагріває зовнішню панель, яка прогріває повітря. Вони доволі потужні (переважно 1,5-2 кВт), їх вистачить, щоб обігріти кімнату. Не сушать повітря та не перегріваються. Але нагріваються доволі довго, а повітря у кімнаті нагріватиметься нерівномірно.

Тепловентилятори

«Дуйчики» легкі, потужні, прості й дешеві. Але шумні, сушать повітря та виділяють неприємний запах, якщо на розігріту спіраль потрапляє пил. Такі обігрівачі — ідеальний варіант для офісу. Але не варто вмикати його довше ніж на 6 годин, бо він перетворює кисень на чадний газ.

Обігрівачі UFO 

Такі пристрої прогрівають не повітря, а навколишні предмети. Вони безшумні та доволі економні. Щоправда, зазвичай дорожчі, ніж радіатори інших типів, та обігрівають невелику площу. 

Обігрівачі з керамічними плитами

Ці обігрівачі найбезпечніші, а ще швидко нагрівають та не перепалюють повітря. Водночас нагрівальний матеріал доволі крихкий, їм часто бракує потужності для великих приміщень. 

Електричний конвектор

Їх можна використовувати як основне джерело тепла, тому це оптимальний варіант для квартири. До того ж вони легкі та безшумні. Однак за зручність та потужність доводиться платити: вони споживають багато електроенергії.   

Кондиціонер

Серед переваг пристрою — тепло взимку та прохолода влітку. Також він екологічний, споживає мало електроенергії. Але кондиціонер дорожчий, ніж обігрівачі, також його складніше монтувати та додатково потрібно платити за обслуговування. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як змінились зарплати в українському IT з початку 2024

Олеся Дерзська 1 липня 2024 13:29

Знання англійської дозволяє збільшити доходи на 40% — дослідження

Олеся Дерзська 27 червня 2024 21:01

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40

iFixit йде від Samsung

Олеся Дерзська 24 травня 2024 14:00

Як пережити відключення електроенергії у квартирі. Пояснює інженер

Олександр Тартачний 16 травня 2024 11:29