Як працює застосунок TacticMap: інтерв’ю з розробником Ярославом Шерстюком
2 лютого 2024 року на платформі AppStore з’явився український застосунок TacticMap для військових та фахівців, які працюють з мапами та координатами. Натепер він на другому місці у хіт-параді платних застосунків АppStore у розділі «Навігація». SPEKA поспілкувалася із розробником Ярославом Шерстюком про те, як цей інструмент може допомогти військовим та цивільним, чи буде версія для Android, а також як захищений TacticMap.
Про застосунок
TacticMap — інструмент, який допомагає військовим використовувати тактичну інформацію ефективно, розміщуючи її прямо на мапу. Має версії українською та англійською мовами. Наразі доступний лише для iPhone.
Серед основних функцій TacticMap:
- Робота з мапами.
- Створення тактичних обʼєктів. TacticMap дозволяє створювати шари та тактичні обʼєкти згідно зі стандартом NATO АРР6. Користувач може зберігати та керувати важливими точками та обʼєктами на мапі.
- Підтримка систем координат. Застосунок підтримує різні системи координат, серед яких УСК2000, WGS84, MGRS та UTM, що дозволяє працювати з даними точно на будь-якій території.
- Імпорт та експорт шарів. TacticMap дозволяє імпортувати та експортувати шари та об’єкти, щоб легко ділитися ними з іншими користувачами.
- Усі дані зберігаються у iCloud, гарантуючи їхню безпеку та доступність на всіх пристроях.
TacticMap пройшов уже четверте оновлення й буде вдосконалюватися надалі.
Розробник TacticMap Ярослав Шерстюк — колишній військовий, артилерист, закінчив Військовий інститут ракетних військ та артилерії (СумДУ). Від 2013 року займається розробленням програмного забезпечення.
Як ви прийшли до ідеї розробити застосунок?
Я давно розробляю подібні застосунки, наприклад, месенджер MilChat. Займався ним від ідеї до кінцевого продукту. MilChat досі використовують. Ще один популярний — УКРОП. Він підходить для професійної роботи усіх родів військ без винятку. Інструмент призначений для розрахунку даних, зважаючи на топогеодезичну, метеорологічну та балістичну підготовку.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Яких моментів уникали у розробленні, щоб зробити користування легким та зрозумілим?
Не вигадували нічого складного. Ми проєктували інтерфейс таким чином, щоб він був максимально простий. Узяли за основу Apple Maps, тільки додали більш військового функціоналу. У застосунку використовується стандарт тактичних знаків NATO АРР6, і саме цими значками можна наносити на мапу тактичну обстановку, наприклад, танк, піхота, командний пункт, спостерігач, зруйноване місце.
Також Tactic Map працює на всіх платформах Apple: iPhone, iPad, MacOS, TVOS, Apple Watch. Ну і не зовсім важко буде зробити на Vision Pro. Це завдяки тому, що ми використовуємо SwiftUI — мову програмування, яка дозволяє робити кросплатформний застосунок.
Як саме працює TacticMap, чим конкретно він допомагає військовим та цивільним?
Уявімо, що військовий перебуває у зоні бойових дій. Він там уже певний час і знає, де противник, де гаубиця, руйнування чи склад боєприпасів. У TacticMap він наносить це все тактичними знаками на мапу. Під час ротації або посилення він може просто передати товаришеві цю тактичну інформацію. Застосунок має функціонал експорту та імпорту оверлеїв (шари значків, нанесених на мапу).
Цивільні також можуть обмінюватися подібною інформацією, якщо перебувають у зоні бойових дій і ведуть партизанську діяльність. Або ж для прокладання маршрутів, позначаючи на шляху зруйновані мости чи небезпечні ділянки.
Існує ризик потрапляння телефону із застосунком у руки противника. Він зрозуміє, що це шпигун, і користувач у небезпеці. Ми саме створюємо такий функціонал, який зможе більш-менш захистити людину, у якої є застосунок TacticMap.
Натепер доступ до позначок на мапі у TacticMap має тільки користувач, який їх створив. Вони зберігаються у iCloud. Ми у процесі розроблення функції поширення оверлеїв між користувачами.
За два тижні застосунок мав уже 326 користувачів. Яка кількість зараз та які відгуки надають військові й цивільні?
Усі чекають основних функцій, тобто офлайн-мапи, поширення шарів між користувачами та версії для Android. Зараз немає розробника на Android. Тож ми у пошуку охочих допомогти, бо проєкт волонтерський.
На своїй сторінці у Facebook ви зазначали, що довгий час Apple не дозволяв розміщувати застосунок TacticMap. З чим це було пов’язано та як цю проблему вирішили?
У мене вже не вперше така проблема із застосунками для військових. Так само було із «Топик» та MyGun, але тоді було легше.
Спочатку Apple відхиляв застосунок, тому що їм не сподобалися маленькі нюанси, які ми згодом виправили. Потім адміністрація почала вимагати, щоб застосунок виклали від якоїсь державної установи. Не один раз мені телефонували з Купертіно. Там є один чоловік (росіянин), який займається оглядами наших застосунків. У нього навіть мій номер телефону збережений. Я йому доводив, що застосунок не завдасть жодної шкоди ані користувачу, ані приладу. Подавав апеляцію. Це тривало майже три місяці. І, власне, 2 лютого 2024-го сервіс був доступний в AppStore.
Нині багато захисників по всій Україні використовують такі платформи, як «Кропива» або Delta. Які відмінності має TacticMap?
Основна відмінність у тому, що я не хочу додавати всього і побільше в один застосунок. Не хочу додавати купу функцій, які людина може й не буде ніколи використовувати.
Також відмінність у тому, що TacticMap є на iOS на відміну від «Кропиви». На iOS не багато українських застосунків.
Якщо говорити про конфіденційність інформації, як ви оцінюєте безпеку застосунку та захист даних? Як захищаєте TacticMap від країни-агресора?
- У TacticMap усі дані зберігаються локально на пристрої і синхронізуються за допомогою iCloud.
- У TacticMap не використовується жодна бібліотека, яка могла б працювати з даними.
Особливо Firebase, який дозволяє у реальному часі спостерігати, де перебуває користувач, яку він кнопку натиснув. У TacticMap такого немає і не буде.
Які відмінності мають «Топик», MyGAN, УКРОП та TacticMap?
Усі ці чотири застосунки об’єднує лише мета — ситуаційна обізнаність. Але MyGAN призначений для роботи корегувальників, артилеристів, розвідників, топогеодезистів. УКРОП подібний до MyGAN, але призначений для Android. «Топик» призначений для всіх військових. Сервіс дозволяє розв’язувати різноманітні топогеодезичні завдання, визначати розташування об’єкта без використання GPS. Але він призначений для старіших iOS. А TacticMap можна використовувати від iOS 17.0, і туди ми й впроваджуємо новинки.
Як плануєте надалі удосконалювати застосунок?
- Найголовніше — функція поширення оверлеїв. Я хочу, щоб користувачі TacticMap могли ділитися між собою критичною обстановкою. Це має бути просто й чітко. Щоб користувач міг легко, кількома кліками, поширити інформацію.
- Друге — запис треків. Наприклад, користувач натискає на кнопку «Запис», їде або йде і за ним прокладається маршрут. Приїхав у точку призначення, натиснув паузу і все. Так можна зберігати безпечні маршрути. На Google Maps у таких випадках розраховувати не можна, адже він не враховуватиме заміновані території, розташування противника чи інші небезпеки.
- І третє — офлайн-мапа, адже у зоні проведення бойових дій, у деяких точках інтернету взагалі немає.
Це три функції, які необхідно додати якомога швидше.