Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як підкорити медіаринок Африки: кейс Legit Media Group

Олександра Бондаренко
Олександра Бондаренко со-СЕО Legit Media Group
14 квітня 2023 9 хвилин читання

Багато IT-спеціалістів в Україні чули про екосистему бізнесів Genesis , але мало хто знає, що одним із перших ринків компанії була Нігерія. У 2012 році засновники Genesis відправилися туди і створили новинний сайт naij.com. За 11 років він трансформувався у  Legit.ng і став найпопулярнішим у країні та лідером серед світових медіа у Facebook.

Чому саме африканський ринок

Коли бізнес лише стартував, медіа Африки були далеко позаду західних чи українських. Головні конкуренти оновлювали сайт раз на день, натомість доступність мобільного інтернету швидко зростала. Genesis скористався цією можливістю, і вже за рік на сторінку Legit.ng у Facebook підписався мільйон користувачів. Згодом медіабізнес розширили і на інші країни —  Кенію , Гану та Південну Африку .

Сьогодні Legit Media Group — це найбільший медіахолдинг у Субсахарській Африці. Попередня назва компанії Genesis Media Emerging Markets (GMEM) уже давно застаріла, адже холдинг вийшов за межі регіону та створює медіапроєкти для ринків США , Канади та Великої Британії.

Команда Legit Команда Legit

Щомісяця новинні сайти відвідують понад 30 млн читачів, а трафік перевищує 100 млн переглядів. У кожній країні працюють повноцінні ньюзруми: головний редактор, журналісти, відеокоманди, відділи продажу. Як і в будь-якому іншому медіа.

У компанії працюють понад 350 спеціалістів. Менеджери у Києві координують локальні команди: стежать за якістю роботи, аналітикою та досягненням KPI. Медіабізнес монетизується через рекламу і є прибутковим.

Специфіка роботи на ринку Африки

Африка — це регіон можливостей, адже конкуренція менша, ніж у США та Європі. Маючи експертизу та сильну команду, можна запропонувати якісний продукт величезній аудиторії. Хоча думати, що на ринок Африки можна вийти з мінімальними інвестиціями — це ілюзія. Країни постійно розвиваються, на ринках присутні великі світові корпорації та бренди, у всіх нішах вже є сильні гравці. Щоб зайняти лідерські позиції, без значних вкладень уже не обійтись.

Якщо ви плануєте створювати довготривалий проєкт в Африці, рано чи пізно вам доведеться залучати місцевих спеціалістів та будувати відносини з локальними партнерами. Хоча б для запуску бізнесу та налаштування операцій доведеться приїхати до цільової країни самостійно.  

На наших проєктах ми стикнулись із сильним кадровим голодом: кандидати часто не відповідають нашим вимогам або таких спеціалістів просто немає на ринку. Потрібно розуміти, що англійська доволі поширена в регіоні, а отже, круті фахівці часто працюють на компанії із США чи Британії, це тільки підігріває конкуренцію за талановиті кадри. Нашого працівника якось перехантили у Twitter з релокейтом у Велику Британію. Звісно, важко конкурувати з такими пропозиціями. Тут нашою стратегією стали наймання найкращих і найперспективніших на ринку та інвестиції у їхній розвиток.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Проте зараз залучати сильних людей для нас стало простіше, адже ми побудували сильні бренди, де працювати престижно. 

Робота з африканцями — це підвищений ризик. Перш ніж довіряти ресурси і гроші партнерам, потрібно кілька разів переконатися, що вони надійні, перевірити, з ким вони співпрацювали до цього, запитати відгуки. Навіть із фахівцями, які працюють багато років, траплялися шахрайські схеми, тому що дуже складно контролювати команду віддалено. Один із виходів — розробити максимально прозорі процеси, які можна відстежити на кожному етапі. Також ефективна стратегія, якою користуються багато міжнародних бізнесів, — релокувати топменеджера у локальні офіси.

Як Legit Media Group працює з віддаленими командами

Звісно, робота з віддаленими командами потребує додаткових процесів, але нам вдалося побудувати ефективну взаємодію на чотирьох основах:

  • велика ціль і спрямування усіх бізнес-процесів на її досягнення;
  • чітка система KPI та аналітика (ми покладаємося на цифри, а не на інтуїцію);
  • наймання найкращих спеціалістів на ринку (скільки б часу та зусиль це не потребувало);
  • використання інструментів та технологій. 

Глобальна мета Legit Media Group — обʼєднувати за допомогою історій. З неї виходять і KPI нашого бізнесу: скільки читачів ми хочемо залучити, якою має бути якість контенту на сайтах і як вийти на очікуваний прибуток, щоб бути стабільним роботодавцем у регіоні та інвестувати у нові проєкти.

Медіабізнес — це все одно бізнес, і саме цей фокус відрізняє нас від конкурентів. Оптимізувати, тестувати й орієнтуватися на потреби аудиторії необхідно, щоб триматися на плаву не лише в Африці, а й у світі. Але якщо в інших нішах достатньо стабільно розвиватися, щоби зростати, то ми повинні бігти, аби не залишатися на місці.

Наприклад, зараз велику увагу команда приділяє якості контенту. На сайтах зʼявляються експлейнери, факт-чеки, аналітика, спецпроєкти, присвячені медіаграмотності та розширенню прав і можливостей жінок. Ми залучаємо експертів до підготовки матеріалів, беремо ексклюзивні коментарі та інтерв'ю. Це відображається і у визнанні на ринку: журналістська організація WAN-IFRA назвала Legit.ng найкращим новинним сайтом Африки.

Активна робота із соцмережами також дає результат. Проєкти Legit Media Group впродовж минулого року очолювали список Top Web Publishers on Facebook , обігнавши BBC, New York Times та Reuters. 

Націленість на результат ми передаємо локальним командам. Кожна ціль має вимірюватись, тому в команд є KPI на перегляди, кількість історій, показники якості, у відділу продажів — на кількість укладених угод та суму заробітку.

Така система працює, якщо вона є прозорою і зрозумілою для її учасників. Тому свій успіх може відстежувати кожен член команди за допомогою різних інструментів. Також ми оцінюємо не лише власні досягнення, а й постійно порівнюємо себе з конкурентами. 

Legit Media Group (ex-GMEM), частина київської команди Legit Media Group (ex-GMEM), частина київської команди

Успіх медіапроєкту неможливий без сильної локальної команди, яка розуміє контекст. Наймання хорошого журналіста може тривати місяці. Тут головне не піти на компроміс із самим собою, адже помилка під час наймання дорого коштує. Часто креативні люди не готові працювати під тиском KPI, не мали досвіду з SEO чи адмінкою сайту. Але ідеальних людей не існує, тому ми інвестуємо у навчання та онбординг.

Головні та лінійні редактори зростають всередині команд. Передавати експертизу віддалено — це складне завдання, тому ми проводимо багато внутрішніх тренінгів, маємо широку систему інструкцій та гайдів, розробляємо плани розвитку чи відправляємо на курси.

Куди Legit Media Group розвивається

Фокусом 2023 року для нас став відеонапрям. Ми, як і будь-який медіабізнес, залежні від платформ і техногігантів, як-от Google чи Meta , а для них зараз у пріоритеті відеопроєкти. Тож ми плануємо розширити африканські продакшени, які створюють оригінальний контент. У нас уже є успішний кейс у Кенії, канал TUKO TV має майже мільйон підписників. 

Також у фокусі спортивна ніша. У 2022 році ми запустили новинний сайт SportsBrief.com , який одразу увірвався в топи Facebook. Спорт обʼєднує людей по всьому світу, тому ми розширюємо географію проєкту.

Чи варто виходити на ринок Африки зараз

Згідно з World Investment Report від ООН , у 2021 році Африка досягла рекордних 83 мільярдів доларів закордонних інвестицій. Звісно, запустити проєкт десять років тому було легше, ніж зараз, але це досі ринок, який розвивається, а отже, ринок перспектив.

Нігерія — шоста за населенням країна у світі, і цей показник щороку зростає . У країнах, де ми працюємо, середній вік населення — 19-20 років, а доступність інтернету зростає з кожним роком. Це відкриває великі горизонти для диджитал-бізнесу, але потрібно зважати й на ризики.

Як медіа ми стикаємось із низькими CPM, хоча завдяки величезній аудиторії, успішному відділу прямих продажів та трафіку з розвинених країн нам вдається  зростати з року в рік у показниках прибутковості.

Крім того, локальне законодавство часто обмежує певні бізнес-процеси, тому необхідно заручитися підтримкою фахових юристів. Утім, не можна говорити про Африку як про одне поняття, адже у кожній країні свій менталітет, закони, принципи бізнес-етики та навіть бік водіння авто. Та й сам регіон достатньо великий. До прикладу, відстань від Нігерії до Кенії більша, ніж від України до Португалії, тому припускати, що всі африканські країни однакові — велика помилка.

Зрештою робота з Африкою — це особлива пригода, точно несхожа на все, до чого ви звикли.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36

Розвиток блогу та зважена рекламна стратегія: як компенсувати вплив сезонності на трафік

Наталія Раскопа 24 червня 2024 11:00