Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як дошки Канбан працюють в IT-секторі

Олександра Стеценко
Олександра Стеценко Операційний директор в компанії Wezom Academy
1 березня 2023 7 хвилин читання

Якщо ви бодай мінімально повʼязані з IT-сектором, то напевне вже дещо знаєте про систему управління проєктами Канбан або навіть використовували її у своїй роботі. Якщо ні, радимо це спробувати. Адже Канбан — це дійсно зручна система, яку можна використовувати не лише у команді, але й для самостійної роботи.

Сьогодні я розповім докладніше про Канбан, про переваги та недоліки цієї системи, а також поділюся декількома сервісами з Канбан-дошками, які можемо рекомендувати до використання.

Що таке Канбан

Канбан — метод керування завданнями та проєктами, головна ідея якого полягає в представленні цих завдань і проєктів у формі карток, розташованих на дошці, зазвичай у вигляді колонок «В роботі», «На перевірці», «Завершено» тощо. Кожна картка — це окреме завдання і містить інформацію про неї: опис, термін виконання, виконавець тощо.

Картки можна переміщати на дошці, розміщуючи у різних колонках, а інші учасники одразу побачать зміни. Наприклад, що «Завдання №1» перейшла з колонки «В роботі» у колонку «На перевірці».

Канбан-дошки використовують для візуалізації завдань, поліпшення комунікації у командах, скорочення часу на виконання завдань, збільшення продуктивності та ефективності роботи. Канбан також допомагає виявляти проблемні місця під час виконання завдань і знаходити способи їх вирішення.

Канбан Канбан

Плюси та мінуси використання системи Канбан

Не існує ідеальної методології управління проєктами, і Канбан не є винятком. Він має як сильні, так і слабкі сторони, і ми повинні про них розповісти.

Переваги Канбан:

  • Візуалізація робочого процесу, завдяки чому контролювати процеси виконання завдань і тримати їх під контролем простіше та зручніше.
  • Оптимізація потоку роботи, скорочення часу на виконання завдань, збільшення продуктивності команди.
  • Гнучкість та адаптивність, можливість налаштовувати Канбан-дошку так, як зручно саме вам, та легко вносити корективи у неї.
  • Можливість швидко виявляти проблеми та барʼєри в роботі, скорочувати час на їх усунення та загалом підвищувати якість робочого процесу.

Недоліки Kanban:

  • Канбан не найкращим чином підходить для складних процесів, в яких є багато взаємопов'язаних завдань. З ними просто буде незручно працювати на дошці.
  • Для опанування методики Канбан потрібен певний час. Тому запровадити її у компанії «тут і зараз» не вийде.
  • Канбан не може замінити повноцінну комунікацію в команді. А недостатня комунікація може призводити до помилок в роботі та непорозумінь.

Також варто додати, що Канбан лиш у тому випадку ефективний, коли ви використовуєте його правильно, а саме використання методології є виправданим. Якщо реальної необхідності у Канбан немає, то система буде лише гальмувати робочий процес, а не оптимізувати його. Пам'ятайте про це!

Переваги та недоліки канбан Переваги та недоліки канбан

Вебсервіси для використання Канбан-дошки

Якщо ви просто зараз обираєте сервіс для роботи з Канбан-дошками, ми готові порекомендувати наступні варіанти:

  • 1
    Trello — гнучка, проста та потужна система управління проєктами. Безкоштовний тарифний план оптимально підійде для окремих користувачів та окремих команд. Додаткову функціональність можна отримати у платних тарифах — від $5 на місяць.
  • 2
    Worksection — чудова альтернатива Trello, та ще й від українських розробників. Особисто ми використовуємо в роботі саме Worksection. З його допомогою можна організовувати проєкти, налагоджувати комунікацію в команді, працювати з великими обʼємами даних, створювати звіти за проєктами та багато іншого. Є безкоштовний тарифний план і декілька преміумтарифів з додатковою функціональністю від $49 на місяць.
  • 3
    Jira — ще один популярний інструмент управління проєктами з підтриманням гнучких методологій, зокрема Канбану. Як і Trello, Jira пропонує доволі функціональний безкоштовний тариф, обмежений 10 учасниками у проєкті та 2 ГБ сховища. Вартість платної підписки — від $7,75 на місяць.
  • 4
    Asana — надзвичайно функціональна система, яка пропонує вам не лише Канбан-дошки, але й конструктор робочих процесів, інтеграцію з іншими застосунками, роботу з формами та календарями тощо. Є доволі функціональний безкоштовний тарифний план, а вартість преміумдоступу — від $10,99 на місяць.
  • 5
    Monday.com — доволі зручний хмарний інструмент управління проєктами, за допомогою якого можна відстежувати прогрес, налаштовувати командну роботу, автоматизувати повторювані процеси та багато іншого. Єдиний недолік — у безкоштовному індивідуальному плані можлива спільна робота максимум двох учасників. Якщо потрібно більше, доведеться платити від $8 в місяць за кожного члена команди.
  • 6
    Notion — справжній комбайн для роботи з контентом та командної взаємодії. Не вистачить і цілої статті, щоб описати всі можливості цього сервісу. Але нас цікавить саме те, що у ньому теж можна використовувати Канбан-дошки та співпрацювати з командою. У Notion є безкоштовний індивідуальний тариф. Для командної роботи доведеться платити від $8 на місяць за користувача.

І це, звісно, лише незначна частина сервісів, які пропонують роботу з Канбан-дошками. Ви також можете розглянути KanbanFlow, MeisterTask, Wrike, ClickUp, ZenHub, Todoist, VivifyScrum, Pivotal Tracker, ActiveCollab, Taskworld та багато інших. 

Порівняння популярних сервісів Trello, Asana та Jira Порівняння популярних сервісів Trello, Asana та Jira

Аналоги Канбан 

Канбан — це далеко не єдиний метод управління завданнями, який можна використовувати самостійно чи у команді. Є ще кілька цікавих варіантів, які ми в Wezom Академії теж іноді практикуємо:

  • Scrum — методика глибокого керування проєктами, в основі якої ітеративний процес та короткі спринти для досягнення результатів. Тобто якщо Канбан оперує завданнями, то Scrum — спринтами. Останній частіше використовують команди розробників.
  • Lean — методологія керування проєктами, мета якої — усунути перешкоди у виробництві. Вона будується на можливості взаємодії всіх учасників проєкту. А умовний рядовий співробітник може поділитися власною ідеєю з безпосереднім керівником. І навпаки. Lean використовують переважно саме виробничі компанії.
  • GTD (Getting Things Done) — метод керування завданнями, згідно з яким кожне завдання можна розділити на декілька менших підзавдань та дій. А також за потреби розподілити між учасниками робочого процесу. Ця техніка чудово працює як для однієї людини, так і для цілої команди.

Загалом можемо сказати, що якщо вам потрібен зручний інструмент для організації власного робочого процесу та управління завданнями, то Канбан-дошки можуть стати дійсно непоганим варіантом. А для командної роботи це взагалі одне з найкращих рішень. До того ж, як ми з'ясували, у деяких випадках абсолютно безкоштовне.

Користуйтеся!

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як ми розуміємо одне одного, або Чому розуміння — це (не) проблема

Vira Romanova 3 години тому

Бути копірайтером у 2024-му: серйозно? Або які перспективи має галузь

Марія Хоменко 4 години тому

Чи можуть ШІ-стартапи послабити вплив NVIDIA на ринку процесорів

Олександр Тартачний 4 години тому

Коучинг: навіщо він бізнесу? Міфи та можливості

Aлла Заднепровська 22 години тому

Канбан: ефективний інструмент для оптимізації бізнес-процесів

Vitaliy Gordeev 22 години тому