Як дошки Канбан працюють в IT-секторі
Якщо ви бодай мінімально повʼязані з IT-сектором, то напевне вже дещо знаєте про систему управління проєктами Канбан або навіть використовували її у своїй роботі. Якщо ні, радимо це спробувати. Адже Канбан — це дійсно зручна система, яку можна використовувати не лише у команді, але й для самостійної роботи.
Сьогодні я розповім докладніше про Канбан, про переваги та недоліки цієї системи, а також поділюся декількома сервісами з Канбан-дошками, які можемо рекомендувати до використання.
Що таке Канбан
Канбан — метод керування завданнями та проєктами, головна ідея якого полягає в представленні цих завдань і проєктів у формі карток, розташованих на дошці, зазвичай у вигляді колонок «В роботі», «На перевірці», «Завершено» тощо. Кожна картка — це окреме завдання і містить інформацію про неї: опис, термін виконання, виконавець тощо.
Канбан-дошки використовують для візуалізації завдань, поліпшення комунікації у командах, скорочення часу на виконання завдань, збільшення продуктивності та ефективності роботи. Канбан також допомагає виявляти проблемні місця під час виконання завдань і знаходити способи їх вирішення.
Плюси та мінуси використання системи Канбан
Підписуйтеся на наші соцмережі
Не існує ідеальної методології управління проєктами, і Канбан не є винятком. Він має як сильні, так і слабкі сторони, і ми повинні про них розповісти.
Переваги Канбан:
- Візуалізація робочого процесу, завдяки чому контролювати процеси виконання завдань і тримати їх під контролем простіше та зручніше.
- Оптимізація потоку роботи, скорочення часу на виконання завдань, збільшення продуктивності команди.
- Гнучкість та адаптивність, можливість налаштовувати Канбан-дошку так, як зручно саме вам, та легко вносити корективи у неї.
- Можливість швидко виявляти проблеми та барʼєри в роботі, скорочувати час на їх усунення та загалом підвищувати якість робочого процесу.
Недоліки Kanban:
- Канбан не найкращим чином підходить для складних процесів, в яких є багато взаємопов'язаних завдань. З ними просто буде незручно працювати на дошці.
- Для опанування методики Канбан потрібен певний час. Тому запровадити її у компанії «тут і зараз» не вийде.
- Канбан не може замінити повноцінну комунікацію в команді. А недостатня комунікація може призводити до помилок в роботі та непорозумінь.
Також варто додати, що Канбан лиш у тому випадку ефективний, коли ви використовуєте його правильно, а саме використання методології є виправданим. Якщо реальної необхідності у Канбан немає, то система буде лише гальмувати робочий процес, а не оптимізувати його. Пам'ятайте про це!
Вебсервіси для використання Канбан-дошки
Якщо ви просто зараз обираєте сервіс для роботи з Канбан-дошками, ми готові порекомендувати наступні варіанти:
-
1
Trello — гнучка, проста та потужна система управління проєктами. Безкоштовний тарифний план оптимально підійде для окремих користувачів та окремих команд. Додаткову функціональність можна отримати у платних тарифах — від $5 на місяць.
-
2
Worksection — чудова альтернатива Trello, та ще й від українських розробників. Особисто ми використовуємо в роботі саме Worksection. З його допомогою можна організовувати проєкти, налагоджувати комунікацію в команді, працювати з великими обʼємами даних, створювати звіти за проєктами та багато іншого. Є безкоштовний тарифний план і декілька преміумтарифів з додатковою функціональністю від $49 на місяць.
-
3
Jira — ще один популярний інструмент управління проєктами з підтриманням гнучких методологій, зокрема Канбану. Як і Trello, Jira пропонує доволі функціональний безкоштовний тариф, обмежений 10 учасниками у проєкті та 2 ГБ сховища. Вартість платної підписки — від $7,75 на місяць.
-
4
Asana — надзвичайно функціональна система, яка пропонує вам не лише Канбан-дошки, але й конструктор робочих процесів, інтеграцію з іншими застосунками, роботу з формами та календарями тощо. Є доволі функціональний безкоштовний тарифний план, а вартість преміумдоступу — від $10,99 на місяць.
-
5
Monday.com — доволі зручний хмарний інструмент управління проєктами, за допомогою якого можна відстежувати прогрес, налаштовувати командну роботу, автоматизувати повторювані процеси та багато іншого. Єдиний недолік — у безкоштовному індивідуальному плані можлива спільна робота максимум двох учасників. Якщо потрібно більше, доведеться платити від $8 в місяць за кожного члена команди.
-
6
Notion — справжній комбайн для роботи з контентом та командної взаємодії. Не вистачить і цілої статті, щоб описати всі можливості цього сервісу. Але нас цікавить саме те, що у ньому теж можна використовувати Канбан-дошки та співпрацювати з командою. У Notion є безкоштовний індивідуальний тариф. Для командної роботи доведеться платити від $8 на місяць за користувача.
І це, звісно, лише незначна частина сервісів, які пропонують роботу з Канбан-дошками. Ви також можете розглянути KanbanFlow, MeisterTask, Wrike, ClickUp, ZenHub, Todoist, VivifyScrum, Pivotal Tracker, ActiveCollab, Taskworld та багато інших.
Аналоги Канбан
Канбан — це далеко не єдиний метод управління завданнями, який можна використовувати самостійно чи у команді. Є ще кілька цікавих варіантів, які ми в Wezom Академії теж іноді практикуємо:
- Scrum — методика глибокого керування проєктами, в основі якої ітеративний процес та короткі спринти для досягнення результатів. Тобто якщо Канбан оперує завданнями, то Scrum — спринтами. Останній частіше використовують команди розробників.
- Lean — методологія керування проєктами, мета якої — усунути перешкоди у виробництві. Вона будується на можливості взаємодії всіх учасників проєкту. А умовний рядовий співробітник може поділитися власною ідеєю з безпосереднім керівником. І навпаки. Lean використовують переважно саме виробничі компанії.
- GTD (Getting Things Done) — метод керування завданнями, згідно з яким кожне завдання можна розділити на декілька менших підзавдань та дій. А також за потреби розподілити між учасниками робочого процесу. Ця техніка чудово працює як для однієї людини, так і для цілої команди.
Загалом можемо сказати, що якщо вам потрібен зручний інструмент для організації власного робочого процесу та управління завданнями, то Канбан-дошки можуть стати дійсно непоганим варіантом. А для командної роботи це взагалі одне з найкращих рішень. До того ж, як ми з'ясували, у деяких випадках абсолютно безкоштовне.
Користуйтеся!