Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як бути з тими, хто переживає втрату близьких: універсальний гайд з підтримки людей у жалобі

Mentoly UA
Mentoly UA Платформа онлайн психотерапії
22 грудня 2023 7 хвилин читання

Складні та стресові життєві обставини часто є причиною того, чому ми відчуваємо безпомічність. Найскладніше проходити через це відчуття, коли близька людина проживає втрату і не озвучує, якої підтримки потребує і чи потребує її взагалі. Якщо ваша близька людина у жалобі, а ви прагнете полегшити її стан, цей гайд створений спеціально для таких випадків. 

Як підтримати людину в жалобі

«Підтримка людей, які втратили близьких на війні, відіграє вирішальну роль у їхньому психологічному відновленні», — пояснює психолог Mentoly Валерія Крижановська. Згідно з дослідженням 2015 року близько 3% осіб зі всього світу важко проживають жалобу, що суттєво впливає на перебіг їхнього щоденного життя. При цьому 20% осіб вкрай важко проживають втрату коханої людини або дитини, у порівнянні з іншими втратами. 

«Дуже важливо проявляти розуміння та співчуття, надавати простір для вираження емоцій та жалоби. Слухати історії, які ви готові підтримувати в розмовах, однак не нав’язувати поради», – пояснює Валерія.

Професійна допомога психолога та групова терапія можуть якісно підтримати людину на шляху прийняття втрати – при цьому пропозиція фахової допомоги має бути дуже делікатною.

«Допомагайте людині знайти шляхи до внутрішнього та зовнішнього примирення зі втратою, усвідомлюючи, що кожна людина проходить через цей процес по-своєму», – радить Валерія. 

Прагнучи підтримати людину в жалобі варто пам’ятати, що ви маєте бути перш за все добрим слухачем. Поради будуть корисними тільки якщо вас про них попросять. 

3 поради з поводження з людиною в жалобі:

  • 1
    Створіть для людини безпечний простір для вираження емоцій.
  • 2
    Будьте уважним слухачем, коли людина хоче виговоритися. Давайте поради, коли до вас за ними звертаються.
  • 3
    Будьте делікатними. Кожен по-різному проживає втрату.

Як запропонувати підтримку

Валерія наголошує, що про підтримку, яку ви прагнете надати, варто попередити: «Пропозиція підтримки потребує особливої уваги та чуйності. Спочатку важливо повідомити людину, що ви готові вислухати її та бути поруч, якщо вона вирішить поділитися своїми почуттями». 

Психолог радить почати комунікацію зі слів, на кшталт: «Я тут, щоб підтримати та вислухати, якщо ви хочете поговорити або потребуєте іншої допомоги». Подібні слова дадуть людині розуміння, що вона у безпеці та може бути різною, проживаючи жалобу. 

«Також важливо запропонувати допомогу у повсякденних речах, якщо це доречно. Наприклад, приготувати їжу, допомогти зі справами чи спільно провести час, якщо людина має таке бажання», – підкреслює Валерія. 

3 поради, як запропонувати підтримку:

  • 1
    Спочатку попередьте людину, що ви прагнете та готові її підтримати.
  • 2
    Будьте уважними та терпимими до проявів людини.
  • 3
    Пропонуйте допомогу та поважайте власні й чужі кордони.

До чого варто бути готовими, пропонуючи підтримку

Часто, пропонуючи підтримку чи допомогу, ми очікуємо на вдячність та прийняття наших добрих намірів. У думках ми маємо певний сценарій, як виглядатиме підтримка, скільки триватиме, якими турботливими ми будемо і яке полегшення принесемо людині. І ми рідко виявляємося готовими до відмови. 

«Пропонуючи підтримку, важливо думати про почуття людини, яка проживає втрату, і бути готовими до небажання приймати допомогу, емоційних реакцій, більш тривалої потреби в допомозі, виникнення конфліктів», – говорить психолог. Коли людина проживає важкий період, емоційні гойдалки або емоційне затишшя є нормальними проявами нервової системи. 

3 поради, до чого підготуватися, пропонуючи підтримку:

  • 1
    До відмови та небажання приймати допомогу. Важливо поважати рішення людини та не нав’язуватися. 
  • 2
    До можливих конфліктів, непорозумінь та різних емоційних проявів. Людина в жалобі може бути більш емоційною ніж зазвичай, а надання людині допомоги теж потребує енергії.
  • 3
    До власної емоційної та фізичної втоми. Навіть коли ви надаєте підтримку, будьте чутливими до себе та давайте собі відпочити. Чим якісніше ви будете ставитися до власного стану, тим довше зможете бути гарною підтримкою для близької людини. 

Як піклуватися про себе, коли ви підтримуєте людину в жалобі

Коли близька людина проживає горе і ви вирішуєте бути для неї надійною підтримкою, часто є ризик зіткнутися з приглушенням та знеціненням власних складних почуттів, таких як втома, смуток, злість, роздратування. Саме тому важливо турбуватися не лише про стан близької людини, а й про себе. 

Психолог радить: «Подбайте про свої емоції. Дозвольте собі відчувати втому, страх та стурбованість. Пам’ятайте, що ви маєте право встановлювати кордони у наданні допомоги – якщо ви відчуваєте, що не можете або не повинні щось робити, скажіть про це».

Підтримувати себе важливо також й справами, які приносять задоволення й розслаблення: спілкуватися з близькими, ділитися своїми хвилюваннями та почуттями з тими, кому довіряєте, приділяти час фізичній активності та улюбленим заняттям та хобі. 

«Дозволяйте собі відмовляти, адже іноді найкращим способом допомогти комусь, включаючи себе, є відповідь «ні». Запам’ятайте, що турбота про власний добробут дозволяє вам бути більш ефективними у підтримці інших», – пояснює Валерія. 

3 поради з піклування про себе:

  • 1
    Відчувайте свої емоції. Будьте чутливими не лише до людини в жалобі, а й до себе. Дозвольте собі бути втомленими, злитися, боятися. 
  • 2
    Відпочивайте та займайтеся улюбленими справами, спілкуйтеся з близькими, яким довіряєте. 
  • 3
    Не робіть того, чого не хочете або не можете зробити. Визначайте власні кордони та дозволяйте собі відмовляти. 

Універсальна пам’ятка з підтримки людини в жалобі від психолога Mentoly Валерії Крижановської

  • Будьте добрим слухачем. Слухайте шанобливо, дозвольте людині висловити свої почуття та думки без перебивання.
  • Будьте емпатичні. Покажіть, що ви розумієте та співпереживаєте емоціям людини.
  • Пропонуйте допомогу. Запитайте, як ви можете допомогти, та запропонуйте конкретні способи підтримки.
  • Поважайте кордони. Пам'ятайте, що деякі люди можуть не хотіти допомоги чи розмови, поважайте їхнє рішення.
  • Будьте терплячими. Підтримка може вимагати часу, тому не поспішайте. Дайте людині час, щоб відчувати себе безпечно у вашій присутності.
  • Пам’ятайте про власні потреби. Обов’язково давайте собі час на відновлення – відволікання від турбот та розділення складних емоцій з близькими посприяє тому, що ви довше зможете підтримувати людину, яка проживає смерть.

А також пам’ятайте, що кожна людина по-своєму проживає втрату. Може знадобитися час, щоб вас підпустили ближче для отримання підтримки.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Техніки, які допоможуть звучати впевнено під час публічних виступів та співбесід

Анастасія Шкіря 26 червня 2024 15:26

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36

Розвиток блогу та зважена рекламна стратегія: як компенсувати вплив сезонності на трафік

Наталія Раскопа 24 червня 2024 11:00