Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як підтримати колег, не нашкодивши їм: поради психологів

Hold You
Hold You Сервіс психологічного консультування онлайн
4 травня 2023 5 хвилин читання

Підтримка колег у складних життєвих ситуаціях або у період стресу та вигорання є дуже важливою. Треба діяти таким чином, щоб не нашкодити і не засудити колегу, а допомогти йому вибратися зі складної ситуації. У цій статті ми розглянемо кілька порад щодо того, як правильно підтримати колег у період стресу та вигорання.

Як зрозуміти, що колега потребує підтримки?

Розпізнавання поганого психічного стану у колеги може бути нелегким завданням, але існують деякі ознаки, на які варто звернути увагу.

  • Зміни в поведінці

Якщо колега змінив свою поведінку, наприклад, став більш замкненим або дратівливим, це може бути ознакою проблем у його житті.

  • Фізичні симптоми

Якщо колега починає частіше хворіти, скаржиться на біль у голові або шлунку, це може бути зумовлено поганим психічним станом.

  • Нецікавість до роботи

Якщо колега не виявляє інтересу до своєї роботи та став гірше працювати, може бути, що він перебуває у депресії або має інші проблеми.

Як не нашкодити своєю підтримкою?

Найбільша помилка, яку можна зробити, це поводитись з людиною як з «нормальною», не звертаючи уваги на її психологічний стан. Таке поводження може загострити проблему та завдати більше шкоди, ніж користі. Тому розглянемо деякі неприпустимі дії, коли ви спілкуєтеся з людьми, які переживають психологічні труднощі.

  • Не ігноруйте їхні почуття

Люди, які переживають психологічний дискомфорт, можуть бути дуже чутливими. Намагайтеся не зневажати їх почуття і не зводити їх до забобонів або фантазій.

  • Не звинувачуйте їх

Звинувачення може бути дуже болісним для людини, яка переживає психологічні труднощі. Вони можуть відчувати себе ще гірше і почуватися знеціненими.

  • Не доводьте їх до стану паніки

Якщо ви знаєте, що людина переживає психологічну кризу, уникайте роботи або розмов про те, що може її збудити. Наприклад, якщо вона боїться публічних місць, не запрошуйте її на гучні події або зустрічі.

  • Не намагайтеся вирішити проблему за них

Намагаючись розв'язати проблему за іншу людину, зазвичай ви позбавляєте її можливості навчитися робити це самостійно. Краще заохочуйте її до самостійності і допомагайте знайти шляхи розв'язання проблеми, давайте підтримку і надію на успіх.

  • Не ставте їх перед вибором

Уникайте ситуацій, коли вони мусять обирати між двома поганими варіантами. Це може знизити їхнє самопочуття та зробити їх ще більше вразливими.

  • Не сприймайте їхню проблему як виклик для себе

Люди, які переживають психологічні труднощі, можуть бути дуже вимогливими та потребувати багато уваги. Проте не дозволяйте собі ставати жертвою їхніх проблем. Намагайтеся знайти баланс між допомогою та власним здоров'ям.

  • Не критикуйте їх за відсутність вольових якостей

Люди, які переживають психологічні труднощі, можуть бути менш вольовими, ніж інші. Намагайтеся розуміти, що це не їхня провина і намагайтеся допомогти їм знайти шлях до успіху.

  • Не порівнюйте їх з іншими людьми

Кожна людина унікальна і переживає негаразди по-різному. Порівняння з іншими може лише загострити проблему.

Як можна допомогти?

Ось кілька порад, як можна дієво допомогти колегам.

  • Вислухайте

Першим кроком до підтримки людини є бажання вислухати та зрозуміти. Спробуйте дізнатися, що саме сталося, як колега почувається та чого хоче від вас, тобто чи можете ви щось зробити. Важливо не перебивати і не давати поради, якщо вас про це не просили. Вислуховуючи колегу, ви покажете, що його проблеми важливі для вас.

  • Підтримайте колегу

Після того, як ви дізналися про проблеми колеги, спробуйте допомогти йому вирішити їх. Важливо підтримати колегу, показати, що ви з ним і підтримуєте його, що він не сам. Спробуйте виявити, які саме дії він очікує від вас та як ви можете йому допомогти.

  • Не засуджуйте

Важливо не засуджувати колегу за його стан або проблеми. Ви можете навіть не знати всіх обставин ситуації, тому неправильно засуджувати колегу. Замість цього покажіть, що ви його підтримуєте та готові допомогти і що він може на вас розраховувати.

  • Прийміть ініціативу

Пропонуйте допомогу. Не чекайте, поки колега сам звернеться до вас із проблемою. Іноді люди не можуть самі звернутися по допомогу, тому важливо показати, що ви завжди готові допомогти.

  • Будьте терплячими

Не забувайте, що кожна людина унікальна, тож реагує по-різному на стрес та вигорання. Для когось це може бути короткочасною проблемою, а для когось довготривалим процесом. Тому важливо бути терплячими і не тиснути на колегу, якщо він не готовий до спілкування або допомоги. Важливо поважати кордони колеги і давати йому час на відпочинок та ознайомлення із ситуацією.

  • Надайте інформацію про професійну допомогу

Іноді колега може потребувати більш спеціалізованої допомоги, ніж та, яку ви можете надати. Якщо ви помітили, що колега переживає сильний стрес, депресію або інші складні стани, порадьте йому звернутися до професіонала. За змоги підшукайте інформацію про те, які послуги доступні та де він може отримати допомогу.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Перші п’ять хвилин: як розпочати виступ так, щоб вас хотіли слухати

Максим Олійник 1 годину тому

Платіжна інфраструктура кожному бізнесу: для чого це потрібно?

Владислав Миронович 20 годин тому

Мінекономіки та BetterMe запустили програму підвищення продуктивності для українців

Богдан Камінський 21 годину тому

Як комунікації врятували фриланс під час війни: кейс Freelancehunt

Анастасія Бондаренко 23 години тому

Тренди в органічному просуванні на YouTube: аналіз успішних кейсів

В'ячеслав Юренко 28 листопада 2023 12:15