Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вступаємо до ЄС: цифра, економіка, безпека

Ivan Verstyuk
Ivan Verstyuk автор та аналітик
6 лютого 2023 7 хвилин читання

Дуже важливо проговорити ключові моменти для перемовин про інтеграцію України до Європейського Союзу. Це — величезна подія, подія величезної геополітичної ваги, з безкінечною кількістю безпекових, економічних, регуляторних моментів. Отже, поговоримо про найголовніші з них.

Швидкий вступ до ЄС

Вважаю, наша ціль — це повноцінний вступ до Євросоюзу (а не статус кандидата до ЄС) до кінця поточного року. Це — абсолютно реалістичний термін, тут не те що немає нічого неможливого. Це, по суті, наш єдиний шлях. Якщо наша дипломатія не скористається нинішнім вікном можливостей — це буде велика помилка, назвемо це так.

Євросоюз — цілковито на нашому боці, жодних перепон там немає. По Угорщині: з нею просто потрібно перестати конфліктувати на дипломатичному рівні — й угорський уряд нічого не буде блокувати. Можливо, варто замінити українського посла в Будапешті на когось більш договороспроможного, менш конфліктного.

Питання посла до ЄС

Якщо ми вже про послів. Вважаю, що посол України при Євросоюзі Всеволод Ченцов теж потребує заміни. Я знайомий з Ченцовим, адже відвідував його у Гаазі, де він був послом України в Нідерландах. Мовчазний чоловік, який рідко говорить те, що він насправді думає.

В Брюсселі послом має бути щира, відкрита людина, ще й із гарним знанням економіки. Я в 100-й раз повторюю: Євросоюз — це не лише про безпеку, а про е-к-о-н-о-м-і-к-у. Економіку. Торгівлю. Інвестиції. Спільні ринки. Спільні регуляторні рішення. Спільні цифрові рішення.

Приєднання України до Єврозони

Потрібно вести мову про вступ України до Єврозони. Це критично важливе питання. Введення валюти євро допоможе нам уникнути більшості інфляційних, девальваційних ризиків, зменшивши негатив від побоювань щодо фінансової нестабільності до нуля.

Такі дипломатичні домовленості мають відбуватися по лінії: Національний банк України — Європейський центральний банк. Повторюю, це критично важливе питання. Щоб насолодитися членством у Євросоюзі повною мірою, необхідно вводити євро. Так Євросоюз задуманий. 

Зрозуміло, що ні поляки, ні болгари євро не вводили, але давайте не повторювати помилок наших сусідів. Коли Британія зробила свій вибір, відмовившись від євро на користь британського фунта, ми знаємо, чим це закінчилось. Але Британію треба розуміти — вона «кістьми лягла», аби забезпечити світові ще одну надійну резервну валюту.

Прийняття європейських протоколів і стандартів

Всі регуляторні, технічні, торгівельні протоколи, що будуть запропоновані Брюсселем для вступу до ЄС, слід підписувати швидко й повною мірою. Думаю, там навіть немає про що сперечатись. Якщо ЄС запросив України в свою сім'ю — то за це треба бути вдячним, відповідаючи взаємністю на взаємність. Стороною перемовин зі сторони Брюсселю в даному разі виступає Єврокомісія, всі інші ключові органи ЄС — це інстанції узгодження, дипломатичної підтримки.

Інтеграція дипломатів до європейських структур

Є непоганий балтійський дипломатичний хід щодо вступу до ЄС. Країни Балтії одразу проговорили собі при вступі до ЄС можливість мати власних єврокомісарів та єврокомісарок. Наприклад, естонка Кадрі Сімсон зараз працює єврокомісаркою з питань енергетики. Мабуть, варто і нашому МЗС попрохати Єврокомісію включити українських досвідчених дипломатів та дипломаток для роботи в Єврокомісії на позиціях єврокомісарів. Але це не має бути вимогою. Це має бути проханням.

Синхронізація цифрової політики

Мабуть, технічно найскладнішим протоколом буде цифрова політика. Євросоюз має чимало нових цифрових регуляцій та регуляцій у сфері кібербезпеки — і ми на всі з них маємо підписатися, всі з них маємо впровадити. Тут і право громадянина вимагати видалення згадки про себе в онлайнових пошукових системах, тут і регулювання щодо файлів cookies, і регуляторка під забезпечення приватності в інтернеті.

Зараз специфічну річ скажу. Є навіть цифрова регуляторка під відвідання порносайтів. В Україні, згідно з законодавством, перегляд порносайтів не забороняється законом, а от збереження порноматеріалів на цифрових носіях — це вже порушення закону. Так от. Якщо ви зайдете на той самий Porn Hub — він обміняється з вашим компом чи телефоном файлами cookies. В принципі, якщо прикопатися, то це і є збереження чогось такого провокативного на цифрових носіях.

А ще ж і інфраструктура 5G, і антимонопольне право для інтернет-компаній тощо. Тому. Просто підписуємо всі цифрові регуляторні документи від ЄС. Дуже хотілося би, щоби Мінцифра було швидким, адаптивним у цих питаннях.

Стосунки України з Китаєм

Китайське питання. Євросоюз має особливу політику щодо китайських інвестицій, а тому, вступаючи до ЄС, ми на це підписуємося. Суть цієї політики проста й складна водночас: дозволяти китайським інвестиціям заходити в країну належить після консультацій з Брюсселем.

У нас же тут китайці володіють банком «УБРР», сонячними електростанціями в південній Україні й іншими активами. Поясню: не йдеться про заборону на прийом китайських інвестицій. В ЄС цих інвестицій багато. Просто їх потрібно узгоджувати.

Торгівельні домовленості із ЄС

Тут так само: підписуємо їх у брюссельському варіанті. Для початку треба просто забути про слово «квоти», а от коли принципово жодних суперечок немає — треба просто зрозуміти дипломатичною мовою, що Україна може дати на спільний європейський ринок, а що Україна хоче придбати на спільному європейському ринку.

Всі країни, як ми знаємо, шалено мріють щось експортувати, але якщо ніхто не буде нічого імпортувати — то й експортерів не буде. Не забуваймо і прості правила — як експорт, імпорт впливають на місцевий фінансовий ринок.

Безпекові домовленості із ЄС

Підписуємося на весь пакет безпекових домовленостей з Брюсселем. Пропонуємо їм свої безпекові послуги — це і участь ЗСУ у військових тренувальних вправах країн ЄС, це і можливість залучати ЗСУ до оборони Євросоюзу, якщо доведеться.

Власне, наші Збройні Сили саме зараз і захищають Євросоюз, просто це треба проговорити. Підписуємося на європейську регуляторку щодо регулювання зброї, продажу зброї, оборонне виробництво тощо.

Найбільша помилка при комунікації вступу до ЄС

Її можна охарактеризувати як звичайний штамп  на кшталт «ми вступаємо до Євросоюзу, щоб він дав нам гроші». Типу, «он, поляки собі за кошти ЄС доріг набудували». Чи угорці. Чи греки.

Ми вступаємо до ЄС, бо ми — частина європейської цивілізації, від її початків на рівні стародавнього Риму, стародавньої Греції, витоків європейського християнства. Ми — частина європейської сім'ї. Ми належимо до ЄС. Це — наш шлях. 
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Методи безпеки від Віталіка Бутеріна: як захиститися від дипфейків?

Владислав Гринів 9 годин тому

Розгадка методу McKinsey: посібник із розв’язання проблем для продакт-менеджерів

Владислав Миронович 11 годин тому

Кібервійна росії проти України

Сергій Коноплицький 19 лютого 2024 23:33

Apple може отримати штраф від ЄС на 500 млн євро

Артем Житкевич 19 лютого 2024 19:43

ЄС розпочав розслідування проти TikTok щодо можливих порушень онлайн-контенту

Максим Красіков 19 лютого 2024 18:50