Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Реформи України: як наша країна прямує до ЄС

Вокс Україна
Вокс Україна Аналітичний центр
7 серпня 2022 6 хвилин читання

Попри більш жорсткі воєнні дії у другому кварталі, коли щоденно гинуло до 200 українських захисників, а росія щодня могла випускати майже 12 тисяч артилерійських снарядів, влада змогла втримати темп реформ у країні. Від квітня до кінця червня було зафіксовано 33 реформи та жодної антиреформи. Зокрема завдяки ним Україна стає все ближчою до ЄС.

Детальніше у всьому розібрались лідерка проєкту «Індекс реформ», комунікаційна менеджерка Ксенія Алеканкіна та «Вокс Україна». Наводимо основні тези.

Шлях України до Європи

Найвищу оцінку в «Індексі реформ» (+3 бали) отримало рішення про приєднання України до європейської енергосистеми.

Опівночі 24 лютого енергетична система України для тестування автономної роботи була від'єднана від енергосистем росії та білорусі. Але через початок повномасштабного наступу рф на Україну зворотне приєднання стало неможливим. Завдяки тісній співпраці Укренерго та ENTSO-E (європейської системи операторів передачі електроенергії) у березні 2022 року стало можливим об'єднання європейської та української енергосистем. Окрім енергетичної безпеки та незалежності від рф та Білорусі під час війни це також дало Україні вигідний ринок для продажу електроенергії. 

Ще два закони, які зближують Україну з Європою:

  • закон про ратифікацію «відкритого неба» з ЄС (+2 бали, Індекс реформ 183). Тепер Україна та країни ЄС матимуть спільні стандарти з авіаційної безпеки, захисту прав споживачів авіапослуг, організації повітряного руху. Також Угода скасовує монополію на авіамаршрути, що встановлювалася двосторонніми договорами між країнами. Ратифікація відбуватиметься у два етапи: на першому всі авіакомпанії зможуть виконувати рейси між Україною та ЄС, на другому — авіакомпанії України отримають право здійснювати складні рейси (з кількома точками приземлення, але з першою чи останньою в Україні), а авіакомпанії ЄС — складні рейси та внутрішні рейси в Україні. Ратифікація Угоди мала б значно пожвавити туристичний ринок України, але війна між Україною та РФ внесла корективи в реалізацію угоди.
  • закон про адмінпроцедуру (+2 бали, Індекс реформ 184) унормовує процедуру взаємодії адміністративних органів із громадянами та юрособами. Так, він впроваджує поняття «заінтересованих осіб» для адміністративних справ та вимагає повідомляти таких осіб про початок адміністративних проваджень, пов'язаних із їхніми інтересами. Також у осіб, на яких адміністративне рішення вплине негативно, з'явилося право бути заслуханими до ухвалення адміністративного акту з таким рішенням. «Закон „Про адмінпроцедуру“ важливий в контексті євроінтеграції України. Так, Єврокомісія перед тим, як вирішити, чи надати Україні статус кандидата, вручила нам опитувальник, у якому були запитання зокрема щодо адміністративної процедури», — додає Олександр Калітенко, юридичний радник ТІ Україна. Адже Україна була єдиною державою в Європі, яка не ухвалила такий закон.

Кілька важливих законів другого кварталу 2022 року покликані зменшити вплив РФ на Україну та покарати воєнних злочинців і колаборантів:

  • закон про співробітництво з Міжнародним кримінальним судом (МКС) (+2 бали, Індекс реформ 183) є спробою створити алгоритм взаємодії з ним без ратифікації Римського статуту, який встановлює правила діяльності МКС. У законі зазначено, що його дія поширюється тільки на злочини російської армії, посадовців РФ та інших країн, вчинені в Україні під час збройної агресії. Хоча співпрацювати з МКС безсумнівно важливо, експерти застерігають, що закон України не може регулювати діяльність Міжнародного кримінального суду. 
  • закон про заборону проросійських партій (+2 бали, Індекс реформ 183) додає у закон про політичні партії ще дві причини для заборони діяльності партії в Україні: виправдовування/ заперечення російської агресії або прославлення чи підтримка окупантів (наприклад, використання слів «повстанці», «ополченці», «ввічливі люди» на позначення колаборантів чи представників окупаційних адміністрацій). Також закон зменшує сторонній вплив на українські політичні партії, забороняючи їм укладати угоди, які ставлять їх у підпорядковане становище відносно іноземних організацій чи партій.
  • закон щодо покарання колаборантів (+2 бали, Індекс реформ 183) доповнює Кримінальний кодекс статтею про пособництво державі-агресору. За умисну допомогу (реалізація рішень держави-агресора, добровільна передача матеріальних ресурсів окупантам та подібне) можна отримати позбавлення волі на термін до 12 років, а також заборону обіймати певні посади на строк до 15 років. Ця норма стосується всіх, крім громадян держави-агресора. 

23 червня Європейська Рада надала Україні статус кандидата на вступ до ЄС (з умовами). Сподіваємося, статус кандидата та «дорожня карта» вступу до ЄС пришвидшать необхідні реформи в Україні та не даватимуть уряду (в широкому сенсі) збиватися на манівці.

Щоб європейська мрія стала реальністю, Україні необхідно розбудовувати інституції та подолати перешкоди на шляху до верховенства права, синхронізувати внутрішнє законодавство з європейським та тримати у фокусі кліматичні виклики і потребу розвитку «зеленої» енергетики та екологічного виробництва.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Тестування закінчилось, а меми – ні. Українці почали сумувати за сповіщеннями ДСНС

Ольга Валькевич 18 годин тому

ЄC готує восьмий пакет санкцій проти росії. Що до нього увійде

Юлія Даниленко 23 вересня 2022 16:31

Пів року війни: в якому стані економіка? Головне з дискусії «CASE Україна»

Олександр Тартачний 23 вересня 2022 10:00

В Україні розробили універсальний станок під великокаліберні кулемети для колісної техніки

Вадим Добровольський 22 вересня 2022 19:52

IT-волонтерство в дії. Розробники з NIX долучилися до створення онлайн-платформи для волонтерів ЮНІСЕФ

IT-команда NIX 22 вересня 2022 18:04