Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що дає Україні статус кандидата в ЄС

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
24 червня 2022 4 хвилин читання

Україна отримала статус кандидата на членство в Євросоюзі. За це рішення проголосували всі 27 членів Європейського союзу на засіданні Європейської ради 23 червня, в Брюсселі. SPEKA розповідає, що дає це рішення і чому це важливо. 

Як це сталось?

Після Революції Гідності, 27 лютого 2014 року, Європарламент ухвалив резолюцію, у якій вперше йшлося про те, що Україна має право стати повноправним членом Євросоюзу. Згодом Україна та ЄС підписали політичну та економічну частини угоди про асоціацію, а з червня 2017 року між Україною та ЄС почав діяти безвізовий режим.

Після повномасштабного російського вторгнення в Україну, деякі країни-члени ЄС закликали дозволити Україні вступити до Євросоюзу за спеціальною спрощеною процедурою, а 28 лютого Україна офіційно подала заявку на вступ до Євросоюзу.

Що дає статус кандидата в ЄС?

Підписуйтеся на наші соцмережі

Фактично це юридичний статус, який закріплює початок вступу України до ЄС.  Раніше Україна не мала навіть статусу потенційного кандидата на вступ до ЄС, а була складовою так званою Європейської політики сусідства. 

Окрім цього є кілька інших переваг. Зокрема це позитивний сигнал для інвесторів, який означає, що Україна адаптовуватиме законодавство та суди за європейським стандартом.

Також Україна зможе отримувати фінансову допомогу в рамках грантів, призначених для країн ЄС та кандидатів на членство. А ще грошову допомогу для проведення реформ, які необхідно втілити для вступу до ЄС.

Щоправда, єдиний економічний простір та скасування мит настане лише після вступу до ЄС. Але з 4 червня Євросоюз, щоб підтримати Україну у війні, скасував мита на українські товари на рік. Тобто ми отримуємо певні економічні переваги «членства» в ЄС вже зараз.     

Які реформи потрібно провести? 

Разом із затвердженням статусу кандидата в ЄС, Єврокомісія висунула Україні сім вимог, щодо проведення реформ. Серед них:

  • Реформа Конституційного суду та відбір суддів на основі оцінки їхньої доброчесності та професійних навичок за рекомендаціями Венеційської комісії;
  • Судова реформа. Створення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
  • посилення боротьби з корупцією – обрати на конкурсі керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та нового директора Національного антикорупційного бюро України;
  • Боротьба з відмиванням грошей;
  • Запровадження антиолігархічного закону;
  • Реформа законодавства щодо ЗМІ, яке має відповідати відповідній Директиві ЄС;
  • Реформа законодавства про нацменшини та ухвалення рамкового закону про національні меншини.

Контроль за виконанням здійснюватиме Європейська Комісія, яка на основі критеріїв визначить, чи готова Україна до вступу до ЄС. 

Скільки часу потрібно, щоб провести реформи й вступити в ЄС?

Чітких строків немає. Але у більшості країн, які приєднувались нещодавно (Болгарія, Румунія, Польща, Хорватія) такий процес зайняв від 10 до 12 років. Найшвидше це вдалось Австрії, Фінляндії та Швеції — всього за 2 роки. 

Разом з тим, є країни, які й досі перебувають у статусі кандидата. Це Північна Македонія, Сербія, Чорногорія, Албанія. А також Туреччина, яка має статус кандидата ще з 1999 року. Перемовини щодо її членства тривали з 2005 року, але з 2016 року фактично заморожені через незгоду з політикою ЄС у сфері прав людини.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
1
Прокоментувати
Eugene Kaurov 27.06.2022, 12:49
Можете будь-ласка посилання на джерела мовою оригіналу? 1. Про мито (з 4 червня Євросоюз, щоб підтримати Україну у війні, скасував мита на українські товари на рік.) 2. Про 7 пунктів -- що саме треба робити. Дуже дякую.
Інші матеріали

ЄС оштрафує Apple за умови контрактів для розробників

Олеся Дерзська 24 червня 2024 13:53

«Нова пошта» вже протестувала перший рейс власного літака

Олеся Дерзська 19 червня 2024 14:16

Європейці критикують норми ЄС про хмарні сервіси

Олеся Дерзська 17 червня 2024 12:28

ЄС готує звинувачення проти Apple і Meta за порушення правил цифрового ринку

Вікторія Рудзінська 14 червня 2024 22:40

ЄС узявся за штучний інтелект

Сергій Коноплицький 3 червня 2024 14:45