Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

ЄС узявся за штучний інтелект

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький В.о. головного редактора SPEKA
3 червня 2024 8 хвилин читання

Поки світові техногіганти змагаються за домінування у галузі штучного інтелекту, Європейський Союз запускає Офіс ШІ, що відповідатиме за дотримання правил закону про ШІ, забезпечення його виконання в усіх державах-членах, фінансування інновацій у сфері ШІ та робототехніки.

Офіс штучного інтелекту створили у межах Європейської комісії як центр експертизи штучного інтелекту та є основою для єдиної європейської системи управління ШІ. 

Офіс складатиметься з п’ятьох підрозділів, що охоплюють різні сфери, зокрема регулювання, інновації та використання штучного інтелекту для суспільного блага.

Структура Офісу ШІ

З 16 червня організаційна структура Європейського офісу штучного інтелекту складатиметься з 5 підрозділів і 2 радників. До них належать:

  • Підрозділ передового досвіду в галузі ШІ та робототехніки.
  • Підрозділ регулювання та дотримання вимог.
  • Блок «ШІ-безпека».
  • Підрозділ «Інновації ШІ та координація політики».
  • Підрозділ «ШІ для суспільного блага».
  • Провідний науковий керівник.
  • Радник з міжнародних справ.

Він надаватиме доступ до ресурсів для тестування ШІ та забезпечуватиме інтеграцію найсучасніших моделей у реальні програми.

Структура Офісу ШІ Структура Офісу ШІ

Європейська комісія вирішила створити Управління з питань штучного інтелекту в січні 2024 року, щоб підтримати європейські стартапи та малі й середні підприємства у розробленні надійного штучного інтелекту. 

В Офісі штучного інтелекту працюватимуть понад 140 співробітників, серед яких спеціалісти з технологій, адміністративні помічники, юристи, спеціалісти з питань політики та економістів.

Керівник Офісу штучного інтелекту діятиме під керівництвом провідного наукового радника та радника з міжнародних питань.

Завдання Офісу ШІ

  • Забезпечення узгодженої імплементації Акту про ШІ в усіх державах-членах ЄС.
  • Забезпечення дотримання правил Акту про ШІ та застосування санкцій.
  • Розроблення кодексів практики та проведення тестування й оцінки моделей ШІ.
  • Використання досвіду Європейської ради із штучного інтелекту, незалежної наукової групи, представників великих технологій, МСП і стартапів, академічних кіл, аналітичних центрів і громадянського суспільства в ухваленні рішень.
  • Надання консультацій щодо найкращих практик у сфері ШІ та доступу до тестових ресурсів, як-от AI Factories та Європейські центри цифрових інновацій.
  • Фінансування та підтримання інноваційних досліджень у галузі ШІ та робототехніки.
  • Підтримання ініціатив, які забезпечують інтеграцію моделей ШІ, створених і навчених у Європі, у нові застосунки, що сприяють розвитку економіки.
  • Створення стратегічного, послідовного та ефективного європейського підходу до ШІ, який слугуватиме орієнтиром для інших країн. 

П’ять підрозділів Офісу ШІ

1. Підрозділ регулювання та дотримання вимог

Відділ регулювання та дотримання законодавства відповідатиме за забезпечення однакового застосування та дотримання закону про штучний інтелект у всіх державах-членах ЄС. Співробітники відділу проводитимуть розслідування та застосовуватимуть санкції у разі виявлення порушень.

2. Підрозділ з безпеки ШІ

Підрозділ з безпеки ШІ розроблятиме системи тестування, які визначатимуть системні ризики, присутні у моделях ШІ загального призначення, і відповідні заходи щодо їхнього зниження. Модель становить системний ризик, коли загальний обсяг обчислень, використаних для її навчання, перевищує певний поріг, відповідно до закону ЄС про ШІ.

Цей підрозділ може стати відповіддю на створення Інститутів безпеки ШІ у Великій Британії, США та інших країнах. На травневому саміті з питань ШІ у Сеулі ЄС домовився з 10 країнами про створення спільної мережі Інститутів безпеки ШІ.

Південно-Східна Європа: Велика Британія та США домовилися про співпрацю у розробленні тестів щодо безпеки для моделей штучного інтелекту

3. Підрозділ передового досвіду в галузі ШІ та робототехніки

Команда Excellence in AI and Robotics буде підтримувати і фінансувати розроблення моделей та їхню інтеграцію у застосунки. Вона також координуватиме ініціативу GenAI4EU, яка спрямована на підтримання інтеграції генеративного ШІ у 14 галузей, зокрема в охорону здоров’я, клімат і виробництво, а також державний сектор.

4. Підрозділ «ШІ для суспільного блага»

Підрозділ AI for Societal Good співпрацюватиме з міжнародними організаціями для роботи над застосунками ШІ, які приносять користь суспільству загалом, як-от моделювання погоди, діагностика раку та цифрові двійники для художніх реконструкцій. Підрозділ створили після квітневого рішення ЄС про співпрацю із США у дослідженнях, спрямованих на вирішення глобальних проблем для суспільного блага.

5. Підрозділ з питань інновацій та координації політики у сфері штучного інтелекту

Підрозділ з питань інновацій та координації політики у сфері ШІ відповідатиме за загальну реалізацію стратегії ЄС у галузі. Він відстежуватиме тенденції та інвестиції, підтримуватиме тестування АІ у реальних умовах, створюватиме фабрики АІ, які надаватимуть інфраструктуру для суперкомп’ютерних обчислень, а також співпрацюватиме з європейськими центрами цифрових інновацій.

Закон ЄС про штучний інтелект

Одним з основних обов’язків Офісу з питань штучного інтелекту є забезпечення виконання закону про штучний інтелект, першого у світі всеосяжного закону про штучний інтелект у всіх державах-членах ЄС. Цей закон є сукупністю законодавчих актів, що діють на території ЄС і спрямовані на встановлення гарантій використання ШІ в Європі, одночасно забезпечуючи європейському бізнесу можливість отримати вигоду від технології, що стрімко розвивається.

Хоча закон був схвалений ще у березні, необхідно зробити ще кілька кроків, перш ніж бізнес почне дотримуватися його положень. Закон про штучний інтелект ЄС має бути опублікований в Офіційному віснику ЄС, що, як очікується, відбудеться до липня цього року. Він набуде чинності через 20 днів після публікації, але вимоги будуть застосовуватися поетапно протягом наступних 24 місяців.

Упродовж шести місяців після набуття чинності закону про штучний інтелект Офіс з питань штучного інтелекту має опублікувати керівні принципи щодо визначення систем штучного інтелекту та заборон, а протягом дев’яти місяців — кодекси практики.

Компаніям, які не дотримуються закону ЄС про ШІ, загрожують штрафи у розмірі від 35 млн євро ($38 млн) або 7% світового обороту, до 7,5 млн євро ($8,1 млн) чи 1,5% обороту, залежно від порушень та розміру компанії. 

Критика ЄС у галузі регулювання ШІ

Торік Сем Альтман з OpenAI заявив, що він остерігається надмірного регулювання у Євросоюзі. У Є стверджують, що не прагнуть придушити прогрес своїми обмеженнями. 

На додаток до закону про штучний інтелект ЄС вживає низку заходів, щоб забезпечити відповідність моделей штучного інтелекту вимогам GDPR. 24 травня робоча група ChatGPT Європейської ради із захисту даних постановила, що OpenAI не зробила достатньо для того, щоб її чатбот надавав точні відповіді. Точність даних і конфіденційність — дві важливі умови GDPR. Так, у березні 2023 року Італія тимчасово заблокувала ChatGPT за незаконний збір персональних даних.

30 травня відбувся перший вебінар European AI Office. Запис можна переглянути на сторінці Європейської комісії.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Google допомагає постачальникам зменшити викиди завдяки новим енергетичним проєктам

Вікторія Рудзінська 22 години тому

Apple готується додати функції штучного інтелекту до Vision Pro

Вікторія Рудзінська 23 години тому

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40

Youtube хоче отримати у лейблів ліцензії на використання музики для навчання свого ШІ

Вікторія Рудзінська 26 червня 2024 21:18

Керівник Anthropic помістив в офісі плакат із роботом, що знищує світ

Олеся Дерзська 26 червня 2024 16:01