Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Від двогодинного робочого дня до відкриття офісу в Естонії: як нам вдалося масштабуватися у буремні часи

Юлія Венцковська
Юлія Венцковська CEO & Founder MK:translations
13 липня 2023 6 хвилин читання

Коли мене запитують, як команда MK:translations змогла вистояти у цей непростий період та ще й відкрити компанію в Європі, згадую перші місяці війни. Спочатку працювали по 2-4 години. Довелося наново розробляти внутрішні бізнес-процеси та організовувати роботу команди, яка територіально перебувала у різних куточках країни та світу. Тоді питання про припинення роботи навіть не обговорювалося. Ми розуміли, що повинні працювати, аби годувати сім’ї, наповнювати місцеві бюджети податками та мати змогу волонтерити й фінансово підтримувати ЗСУ. Тому попри труднощі продовжили приймати замовлення та допомагати українським та іноземним компаніям виходити на нові ринки.

Перші кроки до стабільності бізнесу

У непростих умовах ми змогли утримати постійних західних клієнтів та частково оновити базу локальних. Крім того, підготували та запустили два соціальні проєкти: U-Гайд безплатний розмовник популярними мовами для українців, що вимушено покинули країну через війну, та UПошук — Telegram-канал і чатбот для пошуку роботи по всій Європі та дистанційно в Україні. 

Структура замовлень змінилася у порівнянні з мирним часом завдяки зростанню кількості перекладів офіційних документів. Проте більшість проєктів В2В-сектору так і залишились за напрямом «локалізація», а саме локалізація сайтів, ігор та мобільних застосунків у ніші геймдеву та блокчейну. Нарешті бізнес оцінив перспективи мультимовного копірайтингу для міжнародної аудиторіїпослуги з написання статей, презентацій, лендингів, постів для соцмереж іноземними мовами теж набирають обертів. 

Зараз команда працює на 80% дистанційно, хоча маємо закритий офіс в одному з київських коворкінгів. Це вимушений крок, бо досі є клієнти, які надають перевагу живому спілкуванню і хочуть особисто познайомитися з підрядником, якому довіряють свої проєкти. До того ж, згідно із законодавством, маємо зберігати офіційну документацію 30 років і для цього теж потрібна фізична локація. Коворкінг оснащений електрогенераторами, має постійне інтернет-з’єднання та навіть бомбосховище 

Та попри налагоджені бізнес-процеси, досі залишалося питання міжнародних платежів — оплата роботи наших іноземних виконавців та розрахунків із закордонними клієнтами. І це стало однією з причин відкриття європейського офісу. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Чому зупинилися на Естонії 

Масштабування в Європу не було спонтанною ідеєю, це рішення зріло два роки. Аналізували ринки та оцінювали перспективи розвитку бізнесу, стабільність економік, наявність потенційних клієнтів. Через розвинутість стартап-індустрії та ІТ-сектору зупинилися на Естонії. Відвідування Tallinn Digital Summit у жовтні 2022 року підтвердило правильність цього рішення. 

Цікаві факти про Естонію:

  • третє місце серед країн за кількістю стартапів на душу населення;
  • 15% ВВП дають компанії та підприємства галузі високих технологій;
  • лідерство серед європейських країн за швидкістю та доступністю широкосмугового інтернету;
  • кількість абонентів мобільного зв'язку перевищує кількість всього населення;
  • у 2005 року тут запровадили онлайн-голосування на виборах; 
  • в електронній системі налічується кілька тисяч послуг — від подання податкової звітності та електронних рецептів до клопотання про вирубку лісу, тому тут немає черг та бюрократичної тяганини у державних установах та організаціях.  
Естонський ринок максимально відповідає нашим критеріям: висока диджиталізація, потужна кількість ІТ-компаній, сусідство зі скандинавськими країнами, лояльна податкова політика та зручність онлайн реєстрації компанії через програму е-резиденства. 

Стати естонським е-резидентом може будь-який іноземецьпотрібно заповнити анкету на сайті й додати цифрові копії паспорта, фотографії та резюме. Це можна зробити самостійно за умови володіння естонською чи англійською або ж скористатися послугами численних консультантів і посередницьких фірм.

Розглядають анкету впродовж 30 днів, а після ухвалення рішення доведеться почекати кілька тижнів для отримання комплекту е-резидента: ID-картка, зчитувач з USB-портом, пін-кодом, а також доступ до програми та електронних листів від команди проєкту. Оформлення статусу е-резидента коштує 100-130 євро, проте зараз для українців додали опцію відшкодування суми державних зборів. 

Е-резидентство дає право реєструвати компанії та керувати ними дистанційно, мати доступ до естонських онлайн-сервісів, підписувати електронні документи та подавати звітність онлайн. 

Перелічені вище чинники і є відповіддю на запитання, чому саме Естонія, а не Польща, Чехія чи Румунія, як це зробили інші українські бізнеси. Команда MK:translations намагається обирати ефективний шлях, а не найлегший 

Про плани на майбутнє 

Мета на найближчі роки — розвивати власний бренд на західному ринку та нарощувати кількість іноземних клієнтів. Послуги з локалізації зараз мають підвищений попит серед компаній, що працюють чи лише збираються виходити на міжнародний ринок. Через власну компанію в Естонії стало легше позиціювати себе як європейського провайдера перекладацьких послуг, та й закордонна аудиторія з більшою довірою ставиться до «своїх». 

Також маємо амбітні цілі щодо створення галузевої асоціації, яка представлятиме український перекладацький бізнес на міжнародному ринку. У естонців є гарна приказка «Kes hiljaks jääb, see ilma jääb», що приблизно означає «Хто запізнився, той програв». А це точно не наша історія, бо сповільнюватися ми не збираємося 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35

Китайський виробник чипів інвестує $200 млн у розвиток в Європі

Владислав Паливода 27 червня 2024 22:05

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36