Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Українській армії потрібні не лише дрони. Ярослав Ажнюк про новий miltech-кластер та зброю із ШІ

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
17 липня 2023 7 хвилин читання

Ярослав Ажнюк, підприємець, співзасновник компанії Petcube, тривалий час працював над запуском державного miltech-кластера. SPEKA поговорила з ним про те, над якими розробками працює кластер, чому масовість переважає інновації, зброю із штучним інтелектом, а також про його бізнеси та чи впливає рецесія на продуктові IT-компанії.  

Ярослав Ажнюк про Brave1, українські військові розробки та Petcube   Ярослав Ажнюк про Brave1, українські військові розробки та Petcube  

Щойно запустився military tech кластер Brave1. Над чим він працює? Як оцінюєте його перші кроки?

Я зараз не залучений регулярно в роботу Brave1, я лише допомагав його запустити. Там працює хороша команда, здається, 10-15 людей. Їхнє завдання не лише обробляти та розглядати заяви на невеликі гранти ($5-25 тис.) для охочих розвиватись у цій сфері, але й виявляти сильні команди та з’єднанувати їх з Міноборони, Генштабом та Збройними силами. Крім того, команда приймає ключові запити від військових та шукає технології і здібних інженерів за певними напрямами.

Нещодавно відбувся хакатон Anti-Shahеd (конкурс з пошуку рішення для захисту від іранських дронів Shahed. — Ред.). Дуже потрібна і важлива подія. Був ще хакатон з автономності — рішень щодо автономних систем навігації, керування, наведення зброї.

Це роблять Brave1 та «Армія дронів» паралельно.

Ми багато говоримо про дрони, а що ще є перспективним, потрібним для війська і може бути імплементованим найближчим часом?

Дрони — це одне слово, але стос дуже різних технологій. У широкому розумінні це будь-який автономний апарат. Навіть БпЛА є кілька різновидів . Є для розвідки, є для ураження противника. Розподіляють і за радіусом дії. Є ще водні та наземні, бувають наземні стаціонарні, відомі як турелі.

Дрон-всюдихід SIRKO-S від SkyLab Дрон-всюдихід SIRKO-S від SkyLab

У всіх є ключові компоненти — система зв’язку, навігація, оптична система, рухова. Тобто лише робота над цими системами — це великий спектр напрямів.

А ще є ракетні технології. Це дуже цікавий напрям. Окрім того, розробляють системи радіоелектронної розвідки та радіоелектронної боротьби — від так званого окопного РЕБ, який глушить ворожі дрони, що підлітають на 300 м до окопу, до систем, які на відстані 20-50 км можуть виявляти активність радіолокаційних систем ворога або їхнього зв’язку і здатні придушувати їх або визначати точне місце розташування.

Окремий напрям —  системи ситуаційної обізнаності. Це «Кропива», «Дельта», «Віраж» та інші системи, про які публічно не говорять, але їх застосовують для захисту і боротьби проти ворожих безпілотників. Є команди, які займаються аеростатами. 

Серед важливого і потрібного також системи автономності, які дозволяють замінити пілота дрона на штучний інтелект на певних ділянках. Ще немає систем, які роблять дрон повністю автономним, але, наприклад, наведення «останньої милі» або «розумні боєприпаси» вже є.

Це розробки від наших союзників чи українські?

Це наш софт, і його чимало. 

Ви зазначали, що ми дуже багато говоримо про інновації, але нам потрібні не так вони, як  масове виробництво. Нам заважає відсутність грошей чи брак часу, щоб це масштабувати?

Нам не варто вигадувати велосипед, потрібно лише виробляти ці велосипеди. Так, нам дійсно треба більше часу, але головне, що нам потрібні підприємці, готові взятися за цю роботу. Люди, що знають, як запустити завод — взяти робочу модель та її масштабувати.

Кого найбільше потребує miltech-кластер?

Це не обов’язково люди з IT. IT — це модно, але програміст не уявляє, як запустити підприємство, що буде виготовляти тисячу дронів на місяць. Потрібні серійні підприємці — люди, які працювали на заводах або мали бізнеси з виготовлення чогось в Україні чи за її межами.

Я бачу брак людей з експертизою масового виробництва і промисловості.

Вистачає айтівців, які починають щось робити і старатись, але, оскільки вони ніколи такого не робили, це забирає багато часу. Вони хочуть щось обов’язково винаходити, але винаходити зазвичай не обов’язково. Треба лише масово робити ті речі, які працюють, та здешевлювати вартість продукції. 

До речі про IT. Ваша компанія PetCube нещодавно запустила продажі в Україні. Навіщо і які результати бачите? 

Рівень продажів в Україні у нас такий самий, як і в Канаді, при тому що українське ВВП минулого року становив $160 млрд, а Канади — $2,1 трлн. Для мене це вражальний результат і свідчення того, що означає бренд.

Нам шкода, що ми так довго не могли запуститися в Україні, але специфіка бізнесу потребувала цілковито сфокусуватися на Штатах, доки ми не стали досить прибутковими, щоб дозволити собі розширитися на інші ринки не лише з думкою про максимізацію прибутку. 

Смартпристрої для тварин — продукти компанії Petcube Смартпристрої для тварин — продукти компанії Petcube
Ми завжди хотіли продаватися в Україні, і виходить, що це досить прибутковий ринок для нас.

Вважаєте, що це саме через бренд?

Київ — велике місто. Попри війну, тут є багато людей з нормальним рівнем достатку, у яких є тварини. Тобто українські міста — це такі самі метрополії, як європейські чи американські. Люди тут дивляться ті самі серіали, п’ють таку саму каву,  а часто значно кращу, ніж на Заході, і користуються тим самим айфоном та Petcube

У 2023-му багато говорять про рецесію та кризу в IT. Згадують насамперед аутсорсні сервісні компанії. Як зараз справи у продуктових компаній? 

У мене три компанії, які я заснував і залучений на рівні управління: Petcube, Fuel Finance (управління фінансами для бізнесу) та Ozero Design. Усі три продають продукти або надають послуги здебільшого на американському ринку. Вони продовжують зростати і цього року: хтось на 30%, хтось у 2,5-3 рази з року в рік.

Я не можу сказати, що ми не відчули рецесії, але відсоток зниження зростання бізнесу через рецесію незначний на тлі темпів зростання. 

У цьому плюс і мінус бізнесу, який пропонує щось нове: коли він працює, то працює добре й потужно, а коли не йде продукт, то не працює взагалі. Якщо ти робиш аутсорс, то розумієш, що це у будь-якому разі працюватиме і що зростання на умовні 30% на рік у тебе будуть, але коли рецесія, то все змінюється.

Ви говорили, що плануєте цього року випустити новий продукт у межах Petcube. Що це буде?

Це хардверний продукт із нашим програмним забезпеченням. Це буде не камера. Це буде зовсім новий продукт для власників хатніх тварин від Petсube. Продукт класний, а його вартість буде такою, що українці зможуть дозволити собі його придбати. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Роботи Vepr допомагають ЗСУ на фронті — відео

Владислав Паливода 21 годину тому

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 1 липня 2024 14:55

Американський виробник дронів відкриває бізнес в Україні

Владислав Паливода 28 червня 2024 22:40

Зруйнована багатоповерхівка, є загиблий: росія обстріляла Дніпро 28 червня 2024

Владислав Паливода 28 червня 2024 20:22

Пентагон блокуватиме Starlink для росіян

Владислав Паливода 27 червня 2024 19:38