Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Тімоті Снайдер про вихід з глухого кута російсько-української війни: головне з інтерв’ю The Guardian

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
23 листопада 2023 5 хвилин читання

Україна не зайшла у глухий кут у війні з росією, тому що Захід може допомогти Києву, «скинувши на дошку ще п’ять ферзів», вважає впливовий історик Східної Європи Тімоті Снайдер. Професор Єльського університету став амбасадором UNITED 24 та збирає кошти для української системи ППО, тому «хоча гуманітарна допомога має значення, не можна зупинити крилату ракету светром».

У нещодавньому інтерв’ю The Guardian прокоментував останню статтю Валерія Залужного та розповів про власне бачення розвитку російсько-української війни. SPEKA публікує головне з матеріалу із доповненнями. 

Як Україна може вийти з позиційної війни — Тімоті Снайдер Як Україна може вийти з позиційної війни — Тімоті Снайдер

Чи справді російсько-українська війна зайшла у патову ситуацію 

На початку листопада головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний написав статтю для  The Economist щодо майбутнього етапу війни. Він вважає, що війна може стати позиційною, що буде вигідно для росії, яка має більший військовий та мобілізаційний потенціал. 

Щоб вийти з позиційної війни, потрібен стрибок у технологіях.

Рівень нашого технологічного розвитку сьогодні вводить у ступор і нас, і наших ворогів. Ми бачимо все, що робить ворог, і він бачить все, що робимо ми. Щоб вийти з глухого кута, нам потрібно щось нове, як свого часу порох.
Валерій Залужний про поточний стан російсько-української війни

Після появи статті чимало політиків та ЗМІ почали стверджувати, що війна зайшла у глухий кут.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Зміни у лінії фронту за 9 місяців війни від 1 січня 2023 року Зміни у лінії фронту за 9 місяців війни від 1 січня 2023 року

Натомість Тімоті Снайдер, вважає, що збереження високого рівня військової допомоги може дозволити Україні перемогти.

«Причина, чому я ненавиджу аналогію з патовою ситуацією, полягає в тому, що вона припускає, що ми не можемо просто скинути ще п’ять ферзів на українську дошку, а ми можемо зробити це будь-коли», — сказав Снайдер в інтерв’ю, маючи на увазі можливість додаткової воєнної допомоги.

Хто та чому перешкоджає виділенню військової допомоги Україні

Розмови про безвихідь на полі бою історик вважає фаталістичними та «самовтілюваним пророцтвом пасивності». Американські політики та західні лідери повинні були підтримати Україну довгостроковою військовою допомогою на тлі суперечок у Конгресі США щодо того, чи схвалити пакет допомоги на $61 млрд, запропонований президентом Джо Байденом.

Політичні аргументи проти надання більшої підтримки Україні, висунуті деякими республіканцями, були «аргументами недобросовісності», стверджує Снайдер. Ті, хто закликав провести аудит витрат США в Україні, не враховували той факт, що «ми ніколи не проводили аудит власного міністерства оборони».

Ще один аргумент, який часто наводять опоненти — втома від війни: «Це сміховинно. Ми не виснажені, ми просто легко відволікаємось». Снайдер вважає, що ті, хто відстоює таку позицію, можливо, «хочуть перемоги путіна, але бояться це сказати».

Попри те що більшість в обох палатах Конгресу США продовжує підтримувати Україну, значна кількість республіканців у палаті виступає проти подальшої військової допомоги. Раніше цього тижня Джейк Салліван, радник з національної безпеки США, попередив, що «з кожним тижнем стає дедалі важче» повністю фінансувати Україну.

Снайдер стверджував, що неспроможність зберегти підтримку України означатиме довгострокову зовнішньополітичну катастрофу, більшу за вторгнення в Ірак. «Це приголомшливо, скільки американцям доведеться втратити з погляду довіри, демократії, стримування Китаю, стримування росії та взагалі всього», — сказав історик.

Як Тімоті Снайдер бачить подальший розвиток війни

Снайдер розпочав свою кар’єру як історик Східної Європи, професор Єльського університету, автор курсу лекцій Making of Modern Ukraine, а також понад десятка книжок.

Історик визнав, що наступ Києва на суші вичерпався, переважно через труднощі з розмінуванням глибоких оборонних укріплень росіян. Але він наголошує, що Україна продемонструвала значно більшу винахідливість у відбитті початкового вторгнення, повернувши частину території.

Велика, непередбачувана річ полягає в тому, що українці показали, що вони можуть зробити набагато більше, ніж ми очікували. І я думаю, що це той факт, на якому ми повинні продовжувати наголошувати. Якщо вони загалом можуть зробити більше, ніж ми очікуємо, тоді ми повинні спробувати знайти способи допомогти їм.

Валерій Залужний у своїй статті зазначає: щоб вийти з позиційної війни, потрібно одразу кілька рішень, усі вони так чи інакше стосуються технологічної переваги над супротивником, серед них:

  • 1
    Перевага у повітрі.
  • 2
    Подолання системи мінно-вибухових загороджень (МВЗ).
  • 3
    Підвищення ефективності контрбатарейної боротьби (КББ).
  • 4
    Підготовка резервів.
  • 5
    Більше засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ).

Водночас роль ракет, боєприпасів та військової техніки, які надають союзники, досі важлива. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

День зенітних ракетних військ Повітряних сил ЗСУ: як змінилась ППО з початком війни

Олександр Тартачний 10 годин тому

Роботи Vepr допомагають ЗСУ на фронті — відео

Владислав Паливода 2 липня 2024 08:01

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 1 липня 2024 14:55

США надішлють Україні ракети ППО у новому пакеті військової допомоги на $150 млн

Максим Красіков 29 червня 2024 15:30

Армія дронів нищить росіян: уражено 778 одиниць техніки ворога

Владислав Паливода 27 червня 2024 17:36