Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Ну де ж той лендліз. Коли Україна отримає обіцяне озброєння і що заважає США та союзникам надіслати його вже зараз

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко головна редакторка SPEKA
25 червня 2022 5 хвилин читання

Коли нарешті приїде лендліз?

Підставте замість лендлізу танки від Німеччини, HIMARS, M-270 і отримаєте універсальне запитання, яке сьогодні хвилює, мабуть, кожного українця. Ми вже аналізували, скільки союзники погодили озброєнь для України за три місяці повномасштабної війни та які види озброєння вже доїхали і активно скорочують чисельність армії окупантів

Так, 23 червня міністр оборони Олексій Резніков підтвердив прибуття довгоочікуваних M142 HIMARS, а вже наступного дня волонтер Павло Нарожний опублікував відео, де РСЗВ відпрацьовують по окупантах в Україні. 

Але ще більше озброєнь ми досі чекаємо. Союзники не поспішають називати точні дати. Наприклад, Німеччина в опублікованому нещодавно списку військової допомоги для України окремо зазначила: з міркувань безпеки деталі вона не розкриватиме. 

Чому нам не кажуть, коли в Україну прибуде лендліз?

Відповідь на це запитання є доволі очевидною: для того щоб усіляке хороше від союзників безпечно прибуло в Україну і неушкодженим доїхало до наших хлопців та дівчат на позиціях, росіяни не мають дізнатися нічого. Ані дат, ані точних маршрутів доставлення. 

Саме через це про прибуття певних видів озброєння ми часто дізнаємося з лагом у часі. Приблизно уявити собі обсяги допомоги, яку доправляють в Україну, може допомогти бот, що відстежує прибуття військових бортів союзників у польський Жешув. Він використовує тільки відкриті дані і відстежує літаки лише на території країни-члена НАТО, тож несе мінімальну загрозу постачанню нам озброєнь, бо цю інформацію про борти можна отримати і так. 

Але оскільки постачають техніку нам не лише літаками і не лише через Жешув, повністю оцінити обсяги отриманої допомоги ми часто можемо лише постфактум. Зокрема, експерти Forum on the Arms Trade регулярно збирають та систематизують дані щодо статусу доставлення озброєнь в Україну. 

Але чому так довго? 

Це питання потребує комплексної відповіді. Якщо коротко, на темпи постачання озброєнь впливають багато чинників — від їхнього стану (деякі потребують ремонту або приведення у бойову готовність) до фактичної наявності у країни-постачальника (деякі з озброєнь ще потрібно виготовити) та знову-таки міркувань безпеки. 

Основні чинники впливу можна звести до таких:

  • Приведення у бойову готовність. Бронетранспортери M113, які Україні передала Австралія, купили відремонтованими. 
  • Потреба у тренуванні. Ті гаубиці, танки та інші види зброї, з якими українські збройні сили не мали справи до повномасштабної війни, потребують відповідного навчання. ЗСУ тренуються й оперативно освоюють словацькі Zuzana2, отримані від Франції Caesar та вже згадані вище HIMARS. 
  • Спочатку треба виготовити. Польща підписала з Україною контракт на постачання 56 самохідних установок «Краб» на $700 млн. Частину з них ще потрібно виготовити, що впливає на терміни постачання. Військовий експерт Кирило Данильченко пояснює, що середньорічна швидкість виробництва для польської армії становить 16 САУ. Проте 18 установок Україна отримала від Польщі у подарунок, поза межами контракту, і ці «Краби» вже демонструють свою ефективність на полі бою. Загалом Україна отримає від Польщі 74 машини, тобто три повні дивізіони «Крабів». 
  • Експерт пояснює, що швидкість виробництва для польської армії — 80 машин від 2016 року, коли підписали контракт. Середньорічна швидкість — 16 САУ. Це дозволяє отримати всі замовлені Києвом за $700 млн САУ вже до осені.
  • Міркування безпеки. Зокрема, з гаубиць M777, які вже в Україні, союзники попередньо зняли системи GPS через побоювання, що система може потрапити до рук ворога.

Це все чудово. Але коли нарешті приїде лендліз?

Найближчим часом Пентагон обіцяє постачання Україні 4 РСЗВ HIMARS, 36 тис. снарядів до 155-мм гармат, 18 автомобілів для транспортування гармат, а також 18 прибережних та річкових патрульних катерів. Появу перших HIMARS вже підтвердив міністр оборони Резніков. 

Секретар РНБО Олексій Данилов пояснив у інтерв'ю liga.net, що озброєння у межах лендлізу почнуть прибувати до України у липні-серпні, крайній термін — у вересні. 

А постачання німецької зброї може розтягнутися до зими, але найцікавіший елемент списку, першу систему ППО IRIS-T, Україна має отримати у жовтні. Про це розповів посол України у Німеччині Олексій Мельник.

IRIS-T — це сучасні системи ППО, яких станом натепер немає на озброєнні навіть у німецького Бундесверу. В іншому інтерв'ю Мельник додав, що сподівається на допомогу Берліну у придбанні ще 10 систем IRIS-T

<br> <br>

Від Польщі Україна вже отримала 18 САУ «Краб» поза межами контракту. Ще 56 установок за $700 млн, обумовлені контрактом, мають приїхати до осені, зазначає військовий експерт Кирило Данильченко. 

Україна також чекає на додаткові гаубиці від Італії та Бельгії, бронемашини від США та Великої Британії, танки від Данії та Німеччини, постачання яких уже погодили з урядами країн. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

В Україні розробили універсальний станок під великокаліберні кулемети для колісної техніки

Вадим Добровольський 22 вересня 2022 19:52

Шлях до HIMARS. Таймлайн військової допомоги Україні від союзників

Юлія Даниленко 9 вересня 2022 19:15

Україна отримає нові системи ППО IRIS-T від Німеччини вже восени — Шмигаль

Юлія Даниленко 4 вересня 2022 16:44

Шлях до передачі Україні МіГ-29. Польща і Чехія погодилися охороняти небо Словаччини

Діана Полуніна 27 серпня 2022 20:21

Україна отримає від США високоточні артилерійські снаряди Excalibur

Юлія Даниленко 21 серпня 2022 10:47