Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому росія бреше. Тімоті Снайдер про пропаганду та виживання путінського режиму

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко головна редакторка SPEKA
14 вересня 2022 7 хвилин читання

Відомий історик, професор Єльського університету Тімоті Снайдер проаналізував для Foreign Affairs, як путінська пропаганда отруює власний народ, намагається розмити підтримку Заходом України та позбавити українців майбутнього. 

SPEKA переклала частину тез історика, який пояснює, як росіяни перетворилися на націю, якій можна згодувати будь-яку неправду, і чому путінська пропаганда досі смертельно небезпечна, хоча Захід їй уже не вірить. 

Росія запевняє світ, що правди не існує

Для Путіна, колишнього офіцера КДБ, правди не існує, так само як цінностей, за які варто померти; все у світі жарт, і кожна людина продається. Хто сильніший, той і правий, інакше вважають лише дурні, і їх треба покарати за дурість. 

І Путін, і Дональд Трамп брешуть заради влади. Трамп сказав велику неправду про вибори 2020 року (що насправді він виграв); Путін сказав велику неправду про Україну (що її немає). Путінська фейкова історія Східної Європи, одне з його виправдань війни, смішна, але й страшна.

Якщо один з найбагатших людей світу, який командує величезною армією, стверджує, що сусідньої країни не існує, це не просто приклад вільного виявлення поглядів. Це мова ненависті та геноциду, різновид дій, на які треба відповідати так само — діями. 

Росіянам сьогодні можна сказати, що війна з Україною неможлива, а завтра — що війна з Україною неминуча

У есе, опублікованому в липні 2021 року, Путін стверджував, що події Х століття визначили єдність України та росії. Це гротеск. Нації не визначаються офіційним міфом, а створюються людьми, які встановлюють зв'язки між минулим і майбутнім. Як сказав французький історик Ернест Ренан, нація — це «щоденний плебісцит». 

Українська нація існує. Результати щоденного плебісциту очевидні, щира боротьба очевидна. Жодне суспільство не має чинити опір російському вторгненню, щоб бути визнаним.

Не потрібно було чекати загибелі десятків журналістів, щоб побачити очевидні істини, які вони намагалися повідомити до та під час вторгнення. Те, що Заходу знадобилося стільки зусиль (і стільки непотрібного кровопролиття), щоб взагалі побачити Україну, свідчить про небезпеку російського нігілізму. Це показує, наскільки Захід наблизився до того, щоб відмовитися від захисту демократії.

Брехати і вбивати, щоб жити

Режим Путіна побудований на постійному продукуванні міфів. По-своєму Росія навіть чесна, бо вона від самого початку відмовляється від будь-яких цінностей, стверджуючи, що істини не існує. За допомогою цього стратегічного релятивізму Путін і тримається при владі: він не робить кращою свою країну, а розповідає, що у інших країнах ще гірше. 

Іноді це означає роботу з їхньої дестабілізації, наприклад, у випадку невдалого втручання Росії у вибори в Україні в 2014 році, її успішної цифрової підтримки Brexit у Сполученому Королівстві 2016-го та Трампа у 2016-му.

Ця філософська система дозволяє Путіну змусити свій народ повірити у будь-що. Росіянам можна сказати, що Україна — центр світу, потім що Сирія — центр світу, а потім знову що Україна — центр світу. Їм можна сказати, що коли їхні збройні сили вторгаються в Україну чи Сирію, це тому, що українці раптом почали вбивати своїх співгромадян. Їм сьогодні можна сказати, що війна з Україною неможлива, а завтра — що війна з Україною неминуча, як це було в лютому. 

Їм можна сказати, що українці — це насправді росіяни, яких хочуть окупувати, а також водночас нацисти-сатаністи, яких треба знищити. Путіна не можна загнати в кут. 

Якщо Росія програє війну з Україною, Путін просто стверджуватиме, що насправді переміг, а росіяни йому повірять або вдадуть, що повірили.

Щоб такий режим вижив, уявлення про те, що демократія ґрунтується на сміливості говорити правду, має бути знищене. З ночі ввечері кремлівські пропагандисти пояснюють по телебаченню, що не може бути такої людини, як Зеленський, такої нації, як Україна, чи такого ладу, як демократія. Ідея самоврядування повинна бути смішною; Україна має бути смішною, а Зеленський і поготів. Інакше легенда Кремля про вищість Росії розлетиться в друзки. Якщо українці можуть створити громадянське суспільство і можуть самі обирати своїх лідерів, то чому б росіянам не зробити те саме?

Росіян слід утримувати від таких думок огидною брехнею про Україну. Російська воєнна пропаганда щодо України є глибоко, агресивно, навмисно брехливою, і це її мета: знищити здатність населення відрізняти правду від брехні. 

Росія намагається знищити майбутнє України

Коли Росія масово вбиває українських військовополонених і звинувачує в цьому Україну, вона насправді не претендує на те, щоб їй повірили, вона лише намагається змусити західних журналістів «показати думку обох сторін». 

Україною вже керує покоління, яке звикло самостійно обирати собі лідерів, чого росіяни ніколи не мали. І в цьому сенсі війна є війною між поколіннями. Росія прагне передусім знищити майбутнє України. Російські державні медіа знову і знову прохоплюються про прагнення Москви до геноциду українців. На окупованих територіях росіяни страчують громадян України чоловічої статі або змушують їх іти на фронт. Росіяни ґвалтують українок, щоб вони ніколи не хотіли мати дітей. Мільйони українців, примусово депортованих до Росії, багато з яких жінки з маленькими дітьми або дітородного віку, змушені імітувати згоду з російською брехнею, щоб уникнути в'язниці та тортур. 

Менш драматичним, але все-таки значущим є навмисне знищення Росією українських архівів, бібліотек, університетів і видавництв. Війна триває не лише за контроль над територією, але й над тілами та розумом, іншими словами, над майбутнім.

Росія уособлює фашизм, заявляючи, що бореться з ним; росіяни вчиняють геноцид, заявляючи, що хочуть йому запобігти. Ця пропаганда не зовсім неефективна: той факт, що Москва стверджує, що бореться з нацистами, відволікає багатьох спостерігачів від фашизму режиму Путіна. 

І перш ніж американці та європейці похвалять себе за перемогу в битві наративів, їм варто звернути увагу на Африку та Азію. Там путінська версія війни переважає, попри те, що жителі цих регіонів щодня платять жахливу ціну за російську агресію. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Економіка невизначеності. Огляд основних подій українського та світового бізнесу

Ivan Verstyuk 29 вересня 2022 17:10

Росіяни готують масовані кібератаки на об'єкти критичної інфраструктури України

Вадим Добровольський 26 вересня 2022 14:47

Україні час прощатися з 1С: чим та як замінити е-бухгалтерію від росіян

Cергій Гузенко 23 вересня 2022 13:50

Майже 300 тисяч. Петиція проти мобілізації на росії набирає обертів

Вадим Добровольський 21 вересня 2022 19:08

Brexit, але не зовсім. YouControl знайшов понад 2 тис. британських компаній, які досі працюють на росії

Юлія Даниленко 21 вересня 2022 17:21