Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«Самостійність і незалежність від іншої людини вже велика перемога»: інтерв’ю з ізраїльським реабілітологом

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
7 червня 2023 11 хвилин читання

30 травня 2023 року у Львові відбувся Українсько-Ізраїльський саміт, присвячений передаванню Україні ізраїльського досвіду фізичної та психологічної реабілітації. Країни домовилися про подальшу співпрацю та допомогу у навчанні українських реабілітологів.

Loewenstein Rehabilitation Medical Center — одна із клінік, яка надає допомогу постраждалим, серед яких і українські військові. Ми поспілкувались із керівником відділення Сергієм Кутіковим про ізраїльський досвід, технології протезування та реабілітації та про те, як Україні допомогти усім жертвам війни в умовах дефіциту ресурсів.  

Як працює реабілітаційна медицина Ізраїлю і скільки це коштує Як працює реабілітаційна медицина Ізраїлю і скільки це коштує

Що таке реабілітаційна медицина?

Реабілітація — це певним чином філософія. Щоб пояснити, я наведу приклад з іншого розділу медицини. Припустімо в людини крововилив у мозок з частковим паралічем. Її привозять у неврологічне відділення, обстежують, стабілізують тиск, намагаються витягти тромб… Але на етапі, коли пацієнт вже не у гострому стані — ліки призначили, кисень постачається, людина жива, — робота неврологічного відділення завершена. Не їхнє завдання визначити, які функції пацієнта пошкоджені.  

А от реабілітація, яка з’являється на цьому етапі лікування, розглядає функції пацієнта. Мене як реабілітолога, якщо дуже спростити, не цікавить діагноз. Мене цікавить, що він не здатен робити. Чи може він підняти руку, чи є дрібна моторика, чи є втрата мовлення тощо. 

Реабілітолог визначає, яка функція втрачена, аналізує попередні хвороби і складає план лікування, щоб повернути втрачену функцію. Травми можуть бути різними — від інсульту до ампутації. Методи лікування будуть відрізнятися, але мета однакова. Саме тому це дуже специфічна сфера медицини

Як працює ортопедичне відділення?

Щороку ми приймаємо 350-370 пацієнтів з ортопедичними проблемами. Приблизно 50% випадків припадатимуть на ампутації, ще 20-25% — на травми від ДТП, на виробництві або вогнепальні поранення. Решта — побутові незначні переломи, падіння, ушкодження під час занять спортом. 

Як працює реабілітаційна система Ізраїлю?

Ізраїль не є технологічною імперією, ми користуємось розробками  ортопедичних компаній інших країн. Є компанії-флагмани з розроблення протезів та іншого ортопедичного обладнання, як, наприклад, Ottobok. Ми ж намагаємося бути просунутими користувачами.  

Соціальна система Ізраїлю формувалася впродовж десятиліть. Однак ми й досі не на тому етапі, щоб кожен громадянин Ізраїлю міг  отримати найсучасніший протезНаша система передбачає категоризацію тих, хто потребує допомоги. 

Залежно від можливостей пацієнти діляться на п’ять категорій.

  • Нульова — люди, які через певні фізичні або інші обмеження не зможуть одягти протез. 
  • Перша — ті, хто зможе пересуватись всередині будинку з певною підтримкою або під наглядом. 
  • Друга — люди, які зможуть вийти за межі будинку на 100-200 метрів. 
  • Третя — ті, хто здатен ходити вільно, робити покупки, переміщатися по місцевості, можливо, за допомогою милиць або палиці. 
  • Четверта — люди фактично без обмежень, які навіть можуть займатися спортом. 
Немає сенсу підбирати протез для занять серфінгом людині, яка зможе лише пересуватися по своїй квартирі. Тому категоризація допомагає визначити, які потреби варто задовольнити. Якщо ми говоримо про Україну, то у вас багато молодих людей, у яких все життя попереду. Тому наше завдання — повернути їхню функціональність на максимальний рівень.   

Тобто ми переважно говоримо про те, що їм можна повернути функціональність на рівні 3-ї або 4-ї групи, хоча через важкість ушкоджень звісно буде і нульова та перша. Але категоризація — це не вирок до пенсії. Якщо людина працює та розвивається, вона може все. У нашій клініці часто пацієнт з першої групи після 2-3 місяців терапії може опинитися у другій або третій. У такому разі протез теж замінюють. 

Від чого залежить здатність до реабілітації?

Якби мені потрібно було вибрати основну причину, то я б назвав мотивація самого пацієнта. Якщо він мотивований, для нього немає жодних обмежень, він може робити все. За замовчуванням ми вважаємо, що людина може все, особливо молода. 

Навіть якщо у нього немає трьох кінцівок, ти однаково тягнеш його на топ його можливостей. У нас лікувалося троє українських солдатів, двоє з ампутацією рук, які вже виписались, і один, Андрій, з дуже складною ампутацією ніг. Але Андрій боєць. Я бачу, скільки часу він займається, як розвиває ті останні волокна м’язів, які у нього залишились, це дуже вражає.

Сюжет про Андрія Хом'яка у Ukraine World News

Я постійно наводжу цей приклад. Коли у людини немає двох нижніх кінцівок, дуже важко тримати баланс. Спочатку Андрій міг максимум підняти гантелю 500 г, і це відразу виводило його зі стану рівноваги. Сьогодні він уже працює з гантелями по 5 кг. Тепер він самостійно піднімається  з ліжка, перебирається з ліжка на крісло. Це для нього дуже значний прогрес. 

Таких пацієнтів, як Андрій, у мене не було. Це чудовий досвід для нас, ми раді, що  у нас є можливість працювати з українськими військовими, вчитися, розуміти, який підхід використовувати.

Я не знаю статистики, але сподіваюсь, що такі рани, як у Андрія, будуть невеликою частиною травм військових. Немає стандартних ампутацій, але у 90% випадків це простіші випадки, тому відновлення хоча б базових функцій зазвичай є швидшим.

Які технології використовують під час реабілітації?

Технології — це не все. Потрібно вирішити, чого ти хочеш досягти. Наприклад, є люди із серйозним переломом або травмою і ти не можеш одразу дати їм навантаження. Щоб знизити навантаження, існує безліч технічних рішень — від апаратів локомоторної терапії, які тримають тебе на підвісці, до розробок NASA, наприклад, бігових доріжок, які знижують силу тяжіння на поверхню через шар повітря під ногою пацієнта.   

Елементарно можна підняти людину на крані у повітрі, щоб вона тренувала рух. Але спочатку все це можна не робити. Ми використовуємо технології біофідбеку. Фактично ми просимо пацієнтів уявляти те, як вони ходять, які рухи виконують, щоб закріпити петлю зворотного зв’язку між сигналами у мозку і тим, що йому передаватиме тіло. І ми помітили, що у такому разі люди навчаються швидше і хутчіш повертають втрачені функції.   

Немає ліміту можливостей застосування технологій у реабілітації пацієнтів, але варто розуміти, для чого саме вони потрібні. Ми використовуємо VR, щоб пацієнт спробував повторити рух, але водночас користуємось дитячими пазлами, щоб тренувати дрібну моторику чи пропонуємо посадити рослини, щоб зрозуміти, як вони зроблять це у реальному житті.

Це все, що стосується тренування. Якщо ж ми говоримо про протезування, то це вже складніша сфера і, щоб підібрати правильний протез, потрібне специфічне навчання. І на цьому ринку теж мільйон варіантів та різних технологій. Лише протезів стоп у різних виробників буде майже 200 варіацій. Якщо це протези, які замінюють колінний суглоб, то їх буде 20-30 видів електричних і ще приблизно 100 механічних. Багато чого залежить від рівня функцій пацієнта. Наприклад, якщо він захоче займатись спортом, то для бігу йому потрібен один протез, а для повсякденного життя інший. 

Над чим зараз працюють у сфері протезування? У чому складність розробити аналоги людських кінцівок?  

Усе, що стосується протезування рук, — це проблема. Наприклад, коли я п'ю чай, я беру склянку і відчуваю температуру рідини. Також я знаю, що це скло на дотик, знаю, на якій відстані склянка, яка сила м’язів мені потрібна, щоб її взяти, та ще величезну кількість чинників. Те саме, коли я стаю ногою на поверхню — я розумію, наскільки вона стійка. І ось таку чуттєвість поки що не може передати жоден протез у світі. 

Існують розробки сенсорних протезів, коли використовують електронні імпланти, які передають сигнали від мозку на протез і у зворотному напрямку. Це теоретично може дати протезу чутливість. Це дуже цікава сфера, в Ізраїлі не роблять операцій з міоелектричними протезами. Я знаю двох людей із такими протезами, вони робили операції у Швейцарії та США.  

Роботизована рука Esper Bionics. Зараз їхні протези працюють на датчиках, які розташовані на поверхні шкіри, але згодом планують використовувати імпланти Роботизована рука Esper Bionics. Зараз їхні протези працюють на датчиках, які розташовані на поверхні шкіри, але згодом планують використовувати імпланти

Як Україні допомогти великій кількості постраждалих в умовах браку ресурсів та кваліфікованих фахівців?

У нас в усій країні приблизно 150 фахівців, які займаються реабілітацією. При цьому серед них не всі займаються саме ортопедією. Є неврологи, є дитячі реабілітологи. Тому зрозуміло, що через спеціалізацію спектр завдань звужується. 

Логіка підказує, що коли у тебе дуже багато пацієнтів і ти хочеш допомогти всім, але через обставини не можеш цього зробити, то щось мусить постраждати.

Інакше ти ризикуєш не зробити нічого. Я сподіваюсь, що я не найрозумніший і не перший про це кажу, але потрібно розмежувати поставлені завдання. 

На першому етапі взяти всіх постраждалих і навчити їх бути самостійними, закривати власні базові проблеми. Це першочергове завдання.

Здатність людини повернутись додому, навіть на візку, але без сторонньої допомоги пересісти самостійно, лягти на ліжко, піти у душ і приготувати собі яєчню — це вже величезна перемога, навіть якщо вона робитиме це все на руках.

На цьому етапі я взагалі не говорю про протезування, я говорю про самостійність і незалежність від інших. І вже після цього дивитись, як і кому ми можемо допомогти залежно від того, до якої функціональної групи потрапить людина. 

У складних випадках, таких як з Андрієм, дійсно буде потрібен індивідуальний підхід, тривала терапія і результат надто залежатиме від мотивації пацієнта.

Скільки коштує реабілітація в Ізраїлі?       

Я не можу розповісти, вам скільки коштує лікування українських військових, оскільки не відповідаю за цей аспект роботи клініки. 

Щодо громадян Ізраїлю, то тут кожен платить медичну страховку, відповідний закон ухвалили ще у 1995 році. Тому, коли пацієнт потрапляє до нас, він нічого не платить за свою шпиталізацію. Пацієнт сплачує щонайбільше 25% від вартості протеза, решту платить держава через різні служби. Протез нижче коліна коштує до 25 тис. шекелів (250 тис. грн), колінні коштуватимуть дорожче — електричні від 25 до 250 тис. шекелів (2,5 млн грн). Це залежить від виробників та їхніх розцінок.  

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Нобелівську премію з фізіології та медицини присудили за відкриття мРНК-вакцин

Богдан Камінський 16 годин тому

Як не зганьбитися під час публічного інтерв'ю: розбираємо на прикладі СЕО Twitter Лінди Яккаріно

Владислав Миронович 1 жовтня 2023 12:00

Електромобілі знищують попит на нафту: дослідження RMI

Назарій Присяжнюк 29 вересня 2023 17:20

Як це — інвестувати під час війни. Віталій Горовий про угоду з Digis, ботлнеки на ринку і різницю між бізнесом та курчам

Юлія Даниленко 29 вересня 2023 10:15

«Сексизм і гендерна нерівність — це хайп»: Саша Гарсія Гаврилюк, авторка навчальної програми для керівників IT-компаній

Єлизавета Гогілашвілі 21 вересня 2023 09:30