Реформування військово-лікарських комісій: що відомо
Сьогодні, 31 січня, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров та адвокат і ветеран Масі Найєм повідомили про майбутню трансформацію військово-лікарських комісій. Насамперед потрібно автоматизувати процеси, унормувати електронні документи та зменшити кількість бюрократичних дій.
Хто керуватиме процесом реформи військово-лікарських комісій?
Трансформувати ВЛК планують у кооперації кількох міністерств: Мінцифри, Міноборони, Міністерства охорони здоров'я та Мінветеранів. Також до робочих груп залучили громадські організації. Відомо, що серед них буде ГО Масі Найєма та Любові Галан, правозахисниці та засновниці Frontline.Care.
Як зміняться військово-лікарські комісії
Це лише перша публічна комунікація щодо роботи ВЛК, обговорення у робочих групах триває. Пріоритетом вважають цифровізацію процесів ВЛК. Це прибере зайві комунікації й переміщення військовослужбовця між лікарнями, територіальними центрами комплектування та військовою частиною.
Підписуйтеся на наші соцмережі
«Наприклад, військового поранили під Бахмутом. Евакуювали до київського шпиталю на реабілітацію. Після лікування бійцю потрібно повертатися до своєї частини, щоб отримати паперове направлення на ВЛК. Потім зібрати купу документів, необхідних для проходження ВЛК, яка взагалі може бути в іншому місті. І такий квест треба проходити, навіть якщо військовому ампутували руку або ногу», — прокоментував чинний алгоритм роботи військово-лікарських комісій Михайло Федоров.
Він зазначив, що електронний документообіг скоротить черги, а тому автоматизація процесів знизить навантаження на поранених героїв.
Основні питання, які збираються вирішити під час реформи ВЛК:
- автоматизувати процеси, щоб зменшити навантаження на поранених військовослужбовців;
- унормувати електронні документи у військових закладах і обмін ними, щоб прибрати паперову тяганину і черги;
- запровадити можливість реабілітації поряд із місцем проживання;
- надати належне сервісне обслуговування поранених (вода, ввічливість персоналу, безбарʼєрність приміщень тощо);
- провести професійну перепідготовку лікарів у питаннях ВЛК.
Яка реакція інших міністерств щодо реформування військово-лікарських комісій
Натепер більшість із згаданих міністерств не оприлюднили свого бачення цього процесу. Лише МОЗ у своєму пості погодилося із необхідністю реформи. Водночас нагадало, що попри те, що безпосереднє обслуговування військовослужбовців здійснюють лікарі, військово-лікарська комісія не підпорядковується МОЗ та є структурним підрозділом Міноборони.
SPEKA надіслала запити на коментарі учасникам процесу. Матеріал буде доповнюватися.