Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

росія має перевагу в радіоелектронній боротьбі на фронті — головне з матеріалу The Economist

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
5 грудня 2023 6 хвилин читання

Як росія здобула перевагу на фронті через засоби радіоелектронної боротьби та чому союзники зволікають з допомогою Україні у цьому напрямі. The Economist дослідив ситуацію, SPEKA публікує головне з матеріалу. 

Чому росія отримала перевагу в РЕБ та як цьому протидіяти  Чому росія отримала перевагу в РЕБ та як цьому протидіяти 

Чому перевага у засобах радіоелектронної боротьби проявилась саме зараз

Основна увага до того, що потрібно Україні у боротьбі за звільнення її території від російських військ, зосереджувалась на техніці: танках, винищувачах, ракетах, батареях протиповітряної оборони, артилерії та величезній кількості боєприпасів. Але слабкість полягає в радіоелектронній боротьбі (РЕБ), і західні прихильники України поки що мало зацікавлені у розв’язанні цієї проблеми.

росія, каже Сет Джонс з Центру стратегічних і міжнародних досліджень, протягом багатьох років приділяла велику увагу до потужності свого військово-промислового виробництва та розвитку широкого діапазону засобів РЕБ. Це робили для протидії мережевим системам НАТО. Але Україна, за словами її головнокомандувача генерала Валерія Залужного, опинилася на початку війни з системами РЕБ переважно радянських часів. 

Спочатку ця розбіжність мала незначний вплив, але росія змогла розмістити свої грізні засоби радіоелектронної боротьби там, де вони можуть мати найбільший ефект.

Як впливають засоби РЕБ на застосування зброї Україною 

У березні Україна виявила, що її високоточні снаряди з GPS-наведенням Excalibur раптово почали промазувати по цілі через російські електронні перешкоди. Щось подібне почало відбуватися з керованими авіаційними бомбами JDAM, які також використовують GPS. Та навіть ракети далекого радіуса дії GMLRS, якими можна оснащувати HIMARS, також почали опускати свої цілі. У деяких районах більшість патронів GMLRS зараз губляться.

Через системи РЕБ снаряди, що мають GPS-наведення, можуть не потрапляти у ціль Через системи РЕБ снаряди, що мають GPS-наведення, можуть не потрапляти у ціль

Ще більша проблема — здатність російської РЕБ протистояти безлічі дешевих БпЛА, які Україна використовує для різних цілей — від розвідки на полі бою до застосування як камікадзе при зіткненні з танками чи командними вузлами.

Україна підготувала армію з майже 10 тис. пілотів безпілотників, які зараз постійно борються з дедалі досвідченішими російськими операторами РЕБ. Основні FPV-дрони дешеві, коштують не більше $1 тис. за штуку, і Україна виробляє їх величезну кількість. Але втрати від російської РЕБ, яка або зашифровує їхні системи наведення, або глушить зв’язок з операторами, часом перевищували $2 тис. на тиждень. Якщо дрон потрапляє під дію системи РЕБ, він безцільно літає, поки батарея не розрядиться.

Успіхи росії у війні безпілотників частково пояснюються щільністю систем РЕБ, які вона здатна використовувати завдяки попереднім рокам інвестицій.

Аналітичний центр RUSI каже, що росіяни розміщують одну велику систему РЕБ уздовж кожних 10 км лінії фронту. 

Центр вважає, що серед РЕБ ворога комплекс «Шиповник-Аеро» є особливо смертоносним для українських безпілотників. Система має радіус дії 10 км і може взяти на себе управління безпілотником, одночасно отримуючи координати місця, звідки він пілотується, з точністю до одного метра, та передати дані на артилерійську батарею.

Комплекс РЕБ "Шиповник Аеро" Комплекс РЕБ "Шиповник Аеро"

Ані захист від перешкод, ані штучний інтелект для польотів без зв’язку з людиною-оператором поки що не є здійсненними варіантами, принаймні для мінідронів. Кількість досі перемагає якість, але й тут росія може мати перевагу. Небо над полем бою зараз заповнене російськими безпілотниками. Навколо Бахмута, за оцінками українських військових, росія розгортає вдвічі більше штурмових БпЛА, ніж ЗСУ.

Які є напрацювання в українських засобах РЕБ

Україна намагається розвинути власні засоби РЕБ. Є певний прогрес. Наприклад, розгортається загальнонаціональна система «Покрова». Вона може як пригнічувати російські супутникові навігаційні системи на кшталт ГЛОНАСС, так і підробляти їх, замінюючи справжні сигнали хибними, змушуючи ракету думати, що вона десь там, де її немає.

«Покрова» має бути високоефективною проти дронів Shahed-136, але менш ефективною проти крилатих ракет — вони, окрім GPS, порівнюють місцевість із бібліотекою збережених зображень, а не супроводжуються оператором по всьому шляху.

Крім «Покрови», з’являються «системи Франкенштейна» — скріплені типово українською винахідливістю та поєднанням радянських систем із більш сучасними технологіями.

Чому західні союзники зволікають у допомозі із засобами РЕБ

Але Україні не вистачає допомоги західних союзників у змаганні в радіоелектронній боротьбі з росією. Сет Джонс каже, щодо Америки ситуація навряд чи зміниться. Обладнання РЕБ належить до категорії технологій, які обмежені режимом експортного контролю, за дотриманням якого наглядає Державний департамент.

Ніко Ланге, експерт Мюнхенської конференції з безпеки з питань України, налаштований так само песимістично. По-перше, він підозрює, що потенціал НАТО у цій сфері може бути не таким хорошим, як потенціал росії. Що ще гірше, коли справа доходить до новітніх систем, він вважає, що існує небажання, особливо з боку американців, продемонструвати росії своє озброєння, оскільки інформацію, наприклад, про частоти та використані методи перемикання каналів, росіяни, ймовірно, передадуть китайцям.

Американський БпЛА тривалого спостереження MQ-1C Gray Eagle Американський БпЛА тривалого спостереження MQ-1C Gray Eagle

Захід міг би, каже Ланге, використати свої безпілотники далекого спостереження для більш систематичного збору даних про російські методи глушіння та працювати з українцями над розробленням протидії. Інакше складається враження, ніби Україні судилося розв'язувати невідкладну проблему РЕБ здебільшого самостійно.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 16 годин тому

Google допомагає постачальникам зменшити викиди завдяки новим енергетичним проєктам

Вікторія Рудзінська 22 години тому

Apple готується додати функції штучного інтелекту до Vision Pro

Вікторія Рудзінська 1 липня 2024 07:04

Американський виробник дронів відкриває бізнес в Україні

Владислав Паливода 28 червня 2024 22:40

Зруйнована багатоповерхівка, є загиблий: росія обстріляла Дніпро 28 червня 2024

Владислав Паливода 28 червня 2024 20:22