Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Програма «Мільйон дронів»: що вже зроблено та що може піти не за планом

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
13 березня 2024 9 хвилин читання

У грудні минулого року президент України Володимир Зеленський анонсував, що держава виготовить мільйон дронів для забезпечення ними Сил оборони. Роль безпілотників у російсько-українській війні важко переоцінити: це і розвідка, і коригування артилерії, і дешевий спосіб уразити дорогу ворожу техніку, і частково можливість покрити дефіцит боєприпасів. SPEKA з’ясовувала, на якому етапі реалізація програми після 2,5 місяців 2024 року та які потенційні вузькі місця в реалізації програми. 

Програма «Мільйон дронів»: що відомо та як її реалізовують Програма «Мільйон дронів»: що відомо та як її реалізовують

Чи є кошти на програму «Мільйон дронів»

В уряді повідомляють, що кошти на реалізацію цієї програми у держави є. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що на організацію виробництва уряд виділив приблизно 40 млрд грн. У березні на щорічній пресконференції за підсумками чотирьох років роботи уряду прем’єр запевнив, що план у мільйон дронів цілком реальний. 

«У 2024 році ми зробили доволі значні кроки щодо посилення власного виробництва озброєння. Президент ставив завдання 1 млн дронів. Ми розуміємо, що бізнес і ринок в Україні уже готові виробляти більш як мільйон дронів. Ми будемо викуповувати все, що зможе зробити наш бізнес, щоб передавати це Силам оборони», — сказав прем'єр-міністр.  

За словами міністра, уряд також має завдання 50% коштів, які виділяються на закупівлю озброєння, спрямувати на контракти з українськими виробниками.

Зрозуміло, що левову частку з мільйона запланованих безпілотників становитимуть FPV-дрони, які є найдешевшими. Фактично такий безпілотник у 2-3 рази дешевший за один 155-мм снаряд для артилерії. Зібраний з китайських складників цивільний безпілотник коштує $400-500, а за масового виробництва та друку частини деталей на 3D-принтері ціну можна знизити і до $300. Але, щоб перетворити його на зброю, необхідно прикріпити до нього бойову частину, а також бажано тепловізор і систему автоматичного наведення на ціль. Кінцева ціна такої комплектації — приблизно $1,5 тис. 

FPV-дрони. Фото: Forbes FPV-дрони. Фото: Forbes

Тобто загалом на виготовлення 1 млн FPV-дронів за рік може бути витрачено від $400 млн до $1,5 млрд, або від 16 до 60 млрд грн. 

Також планують закуповувати та виробляти розвідувальні та ударні дрони далекої дальності. 

Чи є необхідні виробничі потужності на програму «Мільйон дронів» 

Більшість експертів, представників мілітарного бізнесу та державного оборонно-промислового комплексу стверджують, що виробити мільйон дронів на рік можна без особливих проблем. 

В Україні понад 200 заводів, які 2024 року зможуть виробити обіцяні мільйон дронів для потреб військових, з них майже 60 уже долучені до державного замовлення.

Про це заявив міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін. 

«У нас є державні заводи, в яких контракти на виробництво дронів уже перевищують контракти на інші продукти, які там виробляли традиційно. Але, знову ж таки, приватний сектор показав свою спроможність», — додає міністр.

За даними УП, уже зараз в Україні працює виробництво, здатне випускати до 500 тис. FPV на рік. Ще кілька заводів такої самої потужності на стадії будівництва. 

Колишній військовий аеророзвідник, а нині профільний радник міністра стратегічної промисловості Ярослав Олійник (позивний «Локі») у коментарі для ВВС Україна підтверджує можливість виробити мільйон дронів. Але необхідна умова —  довгострокові контракти від Міноборони

Це важливо, оскільки окрім грошей на закупівлю складників, логістику, зарплати, виробники повинні розуміти, як розвивати своє виробництво: наприклад, купувати додаткове обладнання чи наймати нових працівників. Без довгострокових контрактів це неможливо.

Скільки дронів виробить Україна у 2024 році

Точних та деталізованих даних про виробництво дронів з безпекових міркувань не оприлюднюють. Але у грудні 2023 року Камішин повідомляв про випуск 50 тис. безпілотників. З такими темпами за 2024 рік Україна виробила б лише 600 тис. дронів. 

Однак темпи виробництва постійно зростають. Вже у березні 2024-го заступниця міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Ганна Гвоздяр заявила,  що натепер на власних потужностях ми здатні виготовити приблизно150 тис. одиниць БпЛА на місяць, а за умови додаткового фінансування виробництво можна наростити кратно. 

Усіх вразила фраза президента про виготовлення в Україні мільйона дронів. Можу запевнити, що Україна у виробництві йде вже далеко за мільйон. Я впевнена, що 2024 року ми сягнемо позначки навіть у два мільйони.
заступниця міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Ганна Гвоздяр

Також Україна вийшла на серійне виробництво ударних дронів великої дальності — аналог Shahed.

Дрони українського виробництва AQ 400 Scythe Дрони українського виробництва AQ 400 Scythe

У листопаді 2023 року їх виготовляли «десятки», а у 2024-му Мінстратегпром пообіцяв більш як 10 тис. ударних дронів середньої дальності (сотні кілометрів) та 1000+ дронів з дальністю понад 1000 км. А враховуючи масові удари по нафтопереробних заводах у росії приріст такого типу ударних дронів очевидний. 

Ймовірні проблеми у програмі «Мільйон дронів»

Попри наявність грошей та потужностей для виробництва у програмі є кілька потенційних проблем, які можуть її загальмувати або ж знизити ефективність. Серед них: 

Дефіцит складників

Війна в Україні — найбільш масштабна від часів Другої світової. А тому збройні компанії відчувають дефіцит складників для своєї продукції, оскільки конкурують, зокрема, за деякі з китайських та інших іноземних деталей із росією. 

«Головна проблема — отримання складників, адже більшість компонентів подвійного призначення і фізособам їх не продають, — розповідає військовий експерт Анатолій Храпчинський. — Вкрай важко замінити усі китайські компоненти іншими, тому однаково будуть проблеми з постачанням. Потрібна система, яка б закуповувала всі складники і передавала безпосередньо виробникам. Це допомогло б уникнути питань з розмитненням та податковою». 

Окрім запчастин до дронів є проблема і з вибухівкою та порохом, як і у всьому світі через інтенсивне виробництво артилерійських боєприпасів.  

Осядуть на складах через недостатню кількість операторів 

Міноборони переважно не здійснює замовлення, не контрактує, не оплачує послуги з навчання операторів БпЛА, які майже завжди навчаються у приватних школах. Про це, зокрема, багато говорить Національна асоціація підприємств оборонної промисловості України. У країні досі відсутня нормативна база з питань навчання операторів дронів у приватних школах для потреб ЗСУ. 

Максимальний ефект від виробництва дронів буде тоді, коли у бригадах буде достатня кількість операторів. У цьому напрямі є певні кроки. Так, Мінцифри проводить навчання у межах «Армії дронів», але державно-приватне партнерство досі шкутильгає. 

Бюрократичні перепони у закупівлях Міноборони 

Закупівельні процедури для ЗСУ розділені зараз таким чином, що за купівлю FPV-дронів відповідає не лише МОУ, а й Держслужба спецзв'язку, якій для цих потреб віддали половину військового ПДФО. 

В обох розпорядників коштів є низка випадків нецільових витрат коштів та зірваних контрактів. Наприклад, «спецімпортери» МОУ — компанії, які мали постачати боєприпаси та техніку з-за кордону за 100%-ї передоплати у кілька мільярдів, понад рік не постачають замовлений товар. Тепер Міноборони судиться із цими компаніями. 

У листопаді 2023 року Кабмін звільнив тодішнього очільника Держспецзв’язку і його заступника. За версією НАБУ та САП, керівник установи Юрій Щиголь та його заступник Віктор Жора привласнили 62 млн грн на закупівлях у 2020-2022 роках. Їм оголосили про підозру, триває досудове розслідування. Після публікації про завищені ціни на закупівлях Держспецзв’язку в 2020-2022 роках виникла також підозра щодо інших закупівель. Зокрема, Держспецзв’язку закуповує БпЛА у межах проєкту «Армія дронів». Наразі інформацію перевіряють. 

Швидкість виробництва вплине на якість дронів

Ще одне питання, яке не так часто підіймається у публічному просторі, це якість українських безпілотників.

Через нагальність питання держава значно знизила вимоги до виробників і спростила процедури, каже розробник БпЛА. Але це також призвело того, що багато з цих виробів мають не надто високі технічні показники. 

Це певною мірою логічно, оскільки такі безпілотники не підготовлені для тривалого зберігання на складах і постачаються на фронт майже з конвеєра. Але трапляються випадки травмування інженерів та операторів БпЛА. 

На цю ж проблему вказує і військовий блогер, морський піхотинець Олександр Карпюк (відомий як Serg Marco).

«Плати ініціації боєприпасів досі роблять у гаражах. А оскільки, «яка плата надійна, а яка ніт», вираховується методом проб та помилок, то іноді гинуть інженери», — додає блогер. 

Та попри весь скепсис заяви Зеленського про мільйон дронів, вона дала, безсумнівно, позитивний ефект. Насамперед чіткий сигнал виробникам та бізнесу. Завдяки державному фінансуванню та ринку збуту компанії виготовлять значно більше, ніж обіцяний мільйон. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 14 годин тому

Американський виробник дронів відкриває бізнес в Україні

Владислав Паливода 28 червня 2024 22:40

Зруйнована багатоповерхівка, є загиблий: росія обстріляла Дніпро 28 червня 2024

Владислав Паливода 28 червня 2024 20:22

Пентагон блокуватиме Starlink для росіян

Владислав Паливода 27 червня 2024 19:38

Армія дронів нищить росіян: уражено 778 одиниць техніки ворога

Владислав Паливода 27 червня 2024 17:36