Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«Армія пілотів» для «Армії дронів» в Україні: як навчитись керувати безпілотником

Надія Омельченко
Надія Омельченко CEO & Founder компанії MILITECH
14 квітня 2023 7 хвилин читання

Оператор БПЛА  — одна з найактуальніших професій в Україні. Днями віцепрем'єр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров у межах проєкту «Армія дронів» повідомив про підготовку понад 7 тис. військових-операторів БпЛА.

У лютому 2023 року в одному з вишів МВС також успішно розпочалася підготовка пілотів дронів для підрозділів Національної поліції України. Від осені 2022 року на ресурсі Prometheus у межах проєкту Victory Drones за сприяння Центру підтримки аеророзвідки відкрили навчальний онлайн-курс «Застосування технологій в умовах війни» з модулем «Військове застосування БпЛА».

Успішно готують пілотів БпЛА школи, курси та навчальні центри «КРУК», «Дронаріум», «Боривітер», SpecAero, Aero combat drone academy, «Відкрите небо», Digital Sky, Школа операторів БпЛА при Управлінні сприяння територіальній обороні ТСОУ, Рівненський Центр професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості, UA Drone School, SKY SPACE UA, VICTORY DRONES, Global Drone Academy.

БпЛА — це очі армії

В умовах війни якісна та системна підготовка військовослужбовців до військово-облікових спеціальностей «Зовнішній пілот (оператор) безпілотних літальних апаратів», «Водій-оператор (наземних засобів керування безпілотними літальними апаратами військових частин і підрозділів спеціального призначення)» мають особливо велике значення, оскільки саме розвідувальні БпЛА та добре навчені та спрацьовані групи управління ними — це очі армії.

Вони дозволяють значно знизити бойові втрати та завдавати високоточних ударів, зокрема за допомогою ударних БпЛА, по силах супротивника без зайвих втрат боєкомплекту та ризику для життя та здоров'я операторів таких дронів.

Розвідувальні чи ударні, «крила» чи коптери — у чому різниця БпЛА

Підписуйтеся на наші соцмережі

Сьогодні українська армія активно оснащується розвідувальними БпЛА, переважно мультироторними дронами різних модифікацій (квадро- та мультикоптерами), навчання операторів яких здійснюється з власної ініціативи приватних компаній, компаній-виробників, так і на запит військових підрозділів.

Для управління БПС типу «Крило», особливо ударними БпЛА, необхідно більш складне та довготривале навчання.

Зважаючи на велику кількість повідомлень про готовність оснащення української армії різними типами ударних дронів, зокрема стратегічних ударних БпЛА українського виробництва, та створення перших ударних рот БпЛА, питання системного оперативного навчання великої кількості операторів БпЛА типу «Крило» стає дедалі більш нагальним.

Як готують цивільних операторів БпЛА в Україні та світі

За мирних часів за стандартами США підготовка фахівця з управління БпЛА для цивільних галузей економіки триває від 2 до 4 років. У 2020 році в Україні на освітню програму «Безпілотні авіаційні комплекси. Обслуговування повітряного руху. Системи аеронавігаційного обслуговування» тільки одного Національного авіаційного університету з терміном навчання 3 роки 10 місяців подалося 289 та було зараховано для навчання 68 абітурієнтів.

Цієї дисципліни також навчають у декількох інших цивільних та військових вишах України. До речі, вимоги до здоров'я військових-операторів безпілотників у ЗСУ ще у 2021 році були такі самі суворі, як і для пілотів винищувачів Су-27.

Особливості навчання у школі управління БпЛА MILITECH

В умовах війни навчання військового-оператора БпЛА типу «Крило» стало набагато швидшим та має низку особливостей (на прикладі навчального курсу управління ударними БпЛА виробництва MILITECH): 

  • Навчають виключно інженери-розробники виробника тих моделей БпЛА, які ставляться на озброєння конкретного військового підрозділу, та тільки тих курсантів, що відбираються та направляються на навчання керівництвом даних підрозділів. В подальшому інструкторами можуть бути і військові, які мають успішний бойовий досвід застосування даних типів дронів.
  • Для навчання оператором БПЛА рекомендовано направляти військовослужбовців, що вже мають досвід роботи з БпЛА схожого типу (наприклад, «Лелека», PD-1, PD-2) або мають досвід авіамоделювання та/або значну кількість нальоту на відповідному авіасимуляторі. ПЗ БпЛА англомовне, навчання відбувається українською мовою.
  • Навчати потрібно не тільки операторів дрона, але й весь екіпаж управління БпЛА, що складається з 4-5 людей, де є 2 оператора – це безпосередньо ланка управління дроном, водій, 2 технічних спеціаліста, що займаються розгортанням обладнання на місцевості, та командир групи. Всі вони в бойових умовах мають працювати як одне ціле. Тому крім вивчення технічної частини, ПЗ БпЛА операторами «птаха», обов'язково необхідно тренувати і загальну спрацьованість всієї групи та давати кожному її члену мінімальні знання про технологію.
  • Навчання відбувається в малих групах, не більше 5 екіпажів.
  • Курс навчання сертифіковано та відбувається на основі офіційних освітніх програм, затверджених Міністерством освіти та науки України та погоджених з іншими профільними міністерствами.
  • Вимог щодо гендера курсанту немає.

Жіноче обличчя українського Military-tech

Цікаво, що у 2019 році одним з перших операторів ударних дронів Bayraktar в Україні також була жінка, старший лейтенант Ангеліна Шкробот, що успішно пройшла навчання в учбовому центрі виробника в Туреччині.

В цілому, українські дівчата починають все активніше освоювати не тільки цивільні ІТ-спеціальності, але й успішно підкорюють Military-tech горизонти. Така тенденція дає надію не тільки на формування потужної та сучасної «Армії пілотів БпЛА» для України, але й формує гарні перспективи на майбутнє після перемоги, оскільки професія «оператор дрону» є однією з найбільш актуальних та оплачуваних в усьому світі.

Сертифіковані навчальні центри — запорука якості навчання

Як та коли пройти навчання та отримати новий фах оператора БпЛА в Україні — вибір за курсантом. Головне, визначити вірні орієнтири – яким саме дроном, для яких цілей та якої моделі ви готові керувати; обрати надійний навчальний центр чи бути поданим керівництвом військової частини для навчання та мати базові навички та розуміння технічних особливостей «птахів».

Разом переможемо!

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 10 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 15 годин тому

День зенітних ракетних військ Повітряних сил ЗСУ: як змінилась ППО з початком війни

Олександр Тартачний 15 годин тому

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 3 липня 2024 05:53

25 липня стартує масштабна конференція TechFin Expert Summit 2024

Ольга Топольська 2 липня 2024 16:25