Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як виробити мільйон дронів. Авіаексперт Анатолій Храпчинський про сучасну війну та можливості України

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький В.о. головного редактора SPEKA
5 січня 2024 3 хвилин читання

Заява Володимира Зеленського під час останньої пресконференції про мільйон дронів, що створить держава у 2023 році, прозвучала обнадійливо, але викликала чимало скептичних коментарів. The Page поспілкувався з Анатолієм Храпчинським, заступником гендиректора компанії, що виробляє засоби РЕБ, авіаційним експертом, тестувальником дронів і РЕБ, аби зрозуміти, в якому стані галузь і чи реальну планку поставив президент. SPEKA вибрала ключові тези з розмови.

Про дрони на полі бою

  • До повномасштабного вторгнення ніхто не розраховував, що саме демократизація високих технологій у вигляді маленьких дронів може бути використана як зброя.
«Тоді не було таких потреб і, можливо, не було такого бачення. Тобто не було ідеї, якоїсь технології, а просто самої ідеї її використання»
  • «Байрактари» не зникли, їх так само можна використовувати й надалі, навіть для доставки тих самих FPV. Кожна зброя розрахована для виконнання певного завдання. 
  • У ворога більшість обладнання — це те, що розробили за часів радянського союзу. Якась високотехнологічність — це або Китай, або Іран зі своїм «Шахедом».
  • Україна створює нову високотехнологічну тактику ведення бойових дій, тому не варто особливо покладатись на наших партнерів. Вони вчаться у нас.
  • Поки ми використовували FPV, росіяни намагалися наростити засоби радіоелектронної боротьби та готували дзеркальну відповідь. Тож нам треба було ще два роки тому думати про засоби радіоелектронної боротьби, оскільки вони будуть потрібними через рік.
«За цей рік зросла кількість компаній, які почали займатися РЕБ. І насправді ті рішення, які пропонують наші фахівці, пішли набагато вперед, ніж більшість західних розробок»

Про виробництво РЕБ і дронів

  • Головна проблема — отримання складників, адже більшість компонентів подвійного призначення і фізособам їх не продають. Вкрай важко замінити всі китайські компоненти іншими, тому однаково будуть проблеми з постачанням. Потрібна система, яка б закуповувала всі складники і передавала беспосередньо виробникам. Це допомогло б уникнути питань з розмитненням, податковою.
  • Мільйон дронів — це нескладне завдання, якщо врахувати, що їх виробляють майже 300 українських компаній. Це приблизно 3 тис. FPV на одну компанію, і це реально можливо, якщо держава допоможе з комплектуючими. 
«Тож якщо ви хочете мільйон дронів, завезіть компоненти до них. Є купа прикольних майданчиків, які б могли цим зайнятися: Brave1, «Армія дронів», Мінстратегпром. Завезіть, побудуйте хаб для складників із декількох країн»
  • Потрібно створювати свої БпЛА далекої дії, які могли б залітати на 1000 км, щоб просто навантажувати російську протиповітряну оборону.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 15 годин тому

Американський виробник дронів відкриває бізнес в Україні

Владислав Паливода 28 червня 2024 22:40

Зруйнована багатоповерхівка, є загиблий: росія обстріляла Дніпро 28 червня 2024

Владислав Паливода 28 червня 2024 20:22

Пентагон блокуватиме Starlink для росіян

Владислав Паливода 27 червня 2024 19:38

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36