Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«Обʼєднати тисячі дівчат в спільноту». Інтерв’ю з ініціатором та керівницею STEM is FEM

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький В.о. головного редактора SPEKA
1 квітня 2024 14 хвилин читання

У березні український освітній проєкт STEM is FEM оголосив про створення першої в Україні STEM-екосистеми, що об’єднає організації, людей та ідеї, які популяризують освіту та кар’єру в галузях науки, технологій, інженерії та математики.

SPEKA поспілкувалась з ініціатором STEM is FEM Сергієм Токарєвим і головою проєкту Єлізаветою Коренко та розпитала про нові цілі та виклики перед популяризаторами науки в Україні.

SPEKA

Розкажіть про STEM-екосистему. Що це буде та яка мета ініціативи?

Єлізавета Коренко: «Мета нашої екосистеми — забезпечити рівний доступ до безперервного навчання та можливостей у STEM.

Ми хочемо провести дівчат, які цікавляться наукою та технологіями, від школи до першої роботи за обраною спеціальністю. Для цього об’єднуємо організації, людей та ідеї, які популяризують освіту та кар’єру в галузях науки, технологій, інженерії та математики. 

Єлізавета Коренко, голова STEM is FEM Єлізавета Коренко, голова STEM is FEM

У межах екосистеми створимо три спільноти:

  • Ком’юніті STEM is FEM для дівчат 14-22 років. Його учасниці отримають ексклюзивну можливість для розвитку своїх hard та soft skills, менторську підтримку від найкращих представників STEM-галузі, а також бізнесів та держави, консультації з працевлаштування та карʼєрні пропозиції. Долучитися до спільноти можна за посиланням.
  • Клуб Alumni STEM is FEM для дівчат старше 22 років, які раніше брали участь в активностях проєкту, а тепер хочуть розвивати свою експертизу, ставати менторками для молодших учасниць, будувати власний бренд.
  • Платформа вчителів STEM is FEM для вчителів, які викладають STEM-дисципліни і прагнуть підвищувати свою кваліфікацію, поглиблювати знання з диджиталізації та soft skills, отримувати менторську підтримку та можливість спілкуватись напряму з представниками держави та бізнесів. 

У межах наших активностей ми запрошуватимемо українських та іноземних експертів і менторів, готових ділитися знаннями та досвідом з учасницями всіх трьох ком’юніті. І, звісно, співпрацюватимемо з освітніми закладами, бізнесом та державою».

Сергій Токарєв, ініціатор STEM is FEM Сергій Токарєв, ініціатор STEM is FEM

Сергій Токарєв: «Коли у 2019 році ми запустили проєкт STEM is FEM, нашою метою було заохотити українських дівчат займатися наукою та технологіями: відкрити ці сфери зсередини, познайомити учасниць із жінками, які досягли кар’єрних висот у STEM-галузях, розказати більше про можливі напрями розвитку.

Як підприємець я бачу, наскільки ефективніше працюють команди, де рівне співвідношення жінок та чоловіків, і які інновації вони приносять у бізнес. Про це свідчать і різні дослідження. Наприклад, згідно з даними Ernst & Young, компанії, в управлінні яких більш ніж 25% жінок, мають більшу прибутковість та вищі темпи розвитку.

За п’ять років команда STEM is FEM досягла потужних результатів. Одна з найбільших історій успіху — артпроєкт «Наука — це вона». Українські ілюстратори намалювали портрети 12 відомих українських науковиць: картини презентували на виставках  в Україні та за кордоном, зокрема, у штаб-квартирі ЮНЕСКО у Парижі. Також минулого року команда  запустила на «Дія.Освіта» освітній серіал «Урбаністика». Проєкт STEM is FEM став упізнаваним: у 2023 році він отримав звання «Почесний амбасадор України у сфері науково-освітньої дипломатії» від Міністерства закордонних справ України.

Ми об’єднали понад 500 учасниць — тих, хто ще школярками брали участь у наших перших освітніх активностях, вже розпочали свій професійний шлях у STEM-галузях. Дехто з них уже викладає та надає менторську підтримку молодшим дівчатам.

А ще ми побачили, як на STEM-професії впливає війна в Україні. Сьогодні частка жінок у традиційно «чоловічих» сферах зростає. Так, за перший рік повномасштабного вторгнення кількість жінок-ФОП в IT-секторі збільшилася на 18%. Для розвитку STEM-галузей та економічного розквіту України у ці непрості часи важливо заохочувати дівчат йти у  сфери, які, на жаль, досі оповиті упередженнями та стереотипами, але в яких уже зараз гостро відчувається дефіцит професіоналів та потребують жінок так, як ніколи.

Це були плідні п’ять років. І команда STEM is FEM зрозуміла: у нас достатньо  досвіду та експертизи, аби досягати амбітніших цілей та творити системні зміни. Саме тому ми запускаємо першу в Україні STEM-екосистему».

Наша мета — стати провідником для українських дівчат, які цікавляться STEM-галузями та мріють про кар’єру в них. На додаток до освітніх подій — вебінарів, лекцій  та курсів — ми запускаємо напрям менторства, щоб надати наставницький супровід тим, хто робить перші кроки.
Сергій Токарєв
SPEKA

Релонч STEM is FEM та запуск STEM-екосистеми, як і раніше, зосереджений на ролі жінок та гендерній рівності, чи доступ до всіх активностей пропонується і чоловікам?

Єлізавета Коренко: «Наші ком’юніті розраховані на жінок, це жіночий safe space. Учасниці мають розуміти, що вони в безпечному середовищі, що можуть вільно ділитися своїми почуттями та ситуаціями, які трапляються в їхньому житті. Виступи наших спікерок часто присвячені саме жіночому досвіду і спрямовані на те, щоб заохотити дівчат йти у традиційно чоловічі сфери.

Водночас ми розширюємо присутність чоловіків у проєкті. Наш принцип — серед менторів, спікерів, едвайзерів має бути 50%+ жінок. Та ми даємо простір тим чоловікам, які зацікавлені у гендерній рівності і хочуть її підтримати.
Єлізавета Коренко

Коли ми проводимо події у школах та університетах, звісно, ми не виганяємо хлопців-студентів чи школярів із зали. Наші лекції чи вебінари доступні для людей усіх гендерів. Наша команда не націлена на те, щоб виключати когось із наших активностей, та фокус діяльності STEM is FEM — підтримка дівчат та жінок. Саме для них ми створюємо спільноту та проводимо більшість заходів».

SPEKA

На яких програмах STEM is FEM зробите акцент у найближчий час, після релончу?

Єлізавета Коренко: «Наразі наше основне завдання — налагодити роботу наших ком’юніті, аби вони стабільно працювали, а їхні учасниці підтримували зв’язок та отримували нові можливості.

Ми сфокусовані на тому, щоб регулярно організовувати зустрічі та надавати дівчатам опції освітніх програм, стажувань та стипендій, пропозицій для першої роботи. Наш план — щонайменше дві зустрічі на місяць, аби діяльність ком’юніті стала регулярною. Також ми приділяємо увагу організації регулярних зустрічей клубу Alumni та платформи вчителів.

Ще одна ціль — налагодити менторство та коучинг всередині спільнот. Наразі ми збираємо пул експертів та експерток, які працюватимуть з нашими ком’юніті, надаватимуть учасницям підтримку, поради та можливості розвитку.

Ми плануємо системну та структурну роботу із закладами освіти. Хочу зазначити, що якщо школи та університети зацікавлені у співпраці з нами, вони можуть одразу звертатися до нашої команди по контакти, зазначені у наших соцмережах. Звісно, працюватимемо із державою.

Тож наразі ми сфокусовані на цьому, та це не виключає активностей поза спільнотами.

За п’ять років діяльності команда STEM is FEM здобула експертизу, і сьогодні ми хочемо й готові комплексно впливати на систему освіти, профорієнтації та підготовки STEM-кадрів в Україні».

SPEKA

Скільки дівчат стали учасницями вашого ком’юніті за весь час існування проєкту? 

Єлізавета Коренко: «За п’ять років діяльності STEM is FEM учасницями наших активностей стали понад 500 дівчат. У межах нашої екосистеми ми плануємо цьогоріч об’єднати 1 тисячу молодих українок, а до 2030 року — 10 тисяч».

SPEKA

Як ви взагалі прокоментуєте сучасний стан гендерної рівності у науковій спільноті України? Чи можете порівняти його з іншими країнами? На яких ми позиціях у цьому питанні?

Єлізавета Коренко: «За даними ЮНЕСКО, лише 33% усіх науковців світу — жінки. Щоправда, в Україні ця статистика вища: жінок 46%. Але насправді це не привід святкувати.

Традиційно в усьому світі жінок більше на низькооплачуваних позиціях. І те, що в Україні жінок у науці більше, ніж у багатьох інших країнах, свідчить не тільки про гендерну рівність у цій сфері, а й про те, що вчені в Україні заробляють дуже мало, тому ця сфера не престижна для чоловіків. Яскравим прикладом є IT-сектор. Поки програмування було не дуже престижною та не дуже добре оплачуваною роботою, воно вважалося жіночої справою: ми знаємо багато жінок, що працювали на початку розвитку комп’ютерної галузі. Щойно у цій сфері з’явились великі гроші, вона стала «чоловічою».

Також 46% жінок у науці забезпечуються гуманітарним профілем — там однозначно більше дослідниць. У біологічних науках теж переважають жінки. В інженерії, математиці, фізиці більше чоловіків.

Ми говоримо про майже половину жінок у науці, але які посади вони обіймають? Навіть керівниць лабораторій не так і багато, не те що вищі щаблі. В одному інтерв’ю Ганна Єльська, директорка Інституту молекулярної  біології і генетики НАН України, зазначила, що серед 189 дійсних членів НАН України лише п’ять жінок.

Загалом ситуація в Україні така, що, на мою думку, треба говорити про необхідність фінансування та розвитку науки як такої, а вже після цього про гендерну рівність.

Звісно, важливо знати про жінок-вчених, підтримувати їх. Але в Україні, особливо під час повномасштабної війни, важливо підтримувати науку загалом. Адже науково-технологічний розвиток — це основа і військового, і економічного розвитку держави».

SPEKA

Розкажіть про менторські програми. Як потрапити у таку програму? Хто може стати ментором?

Єлізавета Коренко: «Наша екосистема передбачає менторів як для дівчат 14-22 років, так і для Alumni STEM is FEM та вчителів.

Ментори для ком’юніті STEM is FEM можуть працювати з трьома групами дівчат: школярками, старшокласницями та студентками.

Ментори для школярок — STEM-ентузіасти з досвідом роботи у науці чи технологіях від трьох років. Ці люди уміють просто пояснювати складні речі та здатні заохочувати дівчат до дослідження світу навколо них через наукові експерименти та проєкти. Важливим є досвід у проведенні інтерактивних занять чи майстер-класів для дітей.

Ментори для старшокласниць — досвідчені професіонали з визначеної STEM-галузі, які мають досвід роботи у проєктах чи дослідженнях від трьох років. Вони можуть служити зразком для наслідування та бути джерелом порад щодо освіти та кар’єри у науці чи технологіях. Також бажано, аби вони мали освітній ступінь у STEM-напрямі.

Ментори для студенток — визнані експерти у своїй галузі з досвідом роботи у високотехнологічних проєктах або дослідженнях від п’яти років. Важливо, аби вони були готові ділитися з дівчатами своїми знанням, досвідом та професійною мережею.

Ментори для фахівчинь-початківиць — авторитетні спеціалісти з досвідом роботи від п’яти років, які мають успішні проєкти під своїм керівництвом. Такі експерти повинні допомагати дівчатам визначитися з напрямом зростання у STEM-сферах, розробити та реалізувати стратегію кар’єрного зростання. Ці люди мають певний досвід у наставництві та коучингу і можуть надавати поради щодо переходу між різними ролями у галузі та подолання професійних викликів.

Ментори для вчителів (ментори для менторів) — це визначні освітні експерти або науковці з багатим досвідом у STEM-сферах, готові підтримувати вчителів у їхньому професійному розвитку, допомагати їм ставати кращими наставниками для учнів.

Всі учасниці наших ком’юніті можуть запросити менторську підтримку. Головне — чітко сформулювати, що саме потрібно, чому людина шукає наставника.

Учасницю цікавить одноразова коротка зустріч, аби фахівець подивився на її резюме і вказав на слабкі місця у ньому. Чи вона хоче розвиватися у певній сфері або реалізовувати проєкт і потребує довгострокової підтримки, наприклад, щомісячних дзвінків з експертом. Головне — вказати, чого людина хоче врешті досягти. Тоді наша команда зведе її з тим ментором, який зможе допомогти саме у цьому випадку».

SPEKA

Як фінансується ініціатива STEM is FEM? Які організації є донорами та спонсорами?

Єлізавета Коренко: «Ініціатором STEM is FEM є Сергій Токарєв — IT-бізнесмен та інвестор. Постійним партнером STEM is FEM є Tokarev Foundation.

Наша команда регулярно подається на гранти, а також шукає різноманітне комерційне співробітництво з різними видами бізнесу. Зазвичай це короткострокове партнерство у межах певних проєктів. Однак наразі у межах запуску екосистеми ми шукаємо довгострокових партнерів, готових регулярно підтримувати нашу діяльність.

Наприклад, нашим комунікаційним партнером є компанія Truman, яка підтримує проєкт чи не від його створення і допомагає нам з медіависвітленням.

Ми націлені на постійну співпрацю з міжнародними партнерами, освітніми закладами та українськими компаніями. Думаю, це чудова можливість для бізнесу зробити свій внесок у майбутнє України, економічно та технологічно сильної країни, що надає рівні можливості для всіх.

А ще це нагода вкластися у майбутнє безпосередньо своєї компанії. Я часто чую від людей із tech-сфери, що вони відчувають брак кадрів в індустрії. Наша екосистема спрямована на те, щоб це виправити: запустивши спільно зі STEM is FEM освітні ініціативи або програми стажувань, українські проєкти зможуть підготувати для себе таланти, які привнесуть інновації та свіжі ідеї у роботу бізнесу».

SPEKA

Чи існує уявна ситуація, коли ви зможете сказати, що STEM is FEM досягла своєї мети? 

Єлізавета Коренко: «За даними Світового економічного форуму, нам потрібний ще 131 рік, аби досягти гендерної рівності. Це довгострокова перспектива, особливо у країні, де триває війна.

Чи вірить наша команда у те, що ситуація з гендерною рівністю в Україні покращуватиметься? Так, вірить. Для цього ми й працюємо — ми і ще багато хто у країні. Ситуація обов’язково покращуватиметься, адже це той напрям, за яким йде весь світ. Цього не уникнути.

Чи настане за нашого життя момент, коли ми скажемо: все, гендерна рівність в Україні досягнута, нам більше нема чого робити у межах STEM is FEM? Маловірогідно. Але ми будуємо складну структуру нашого проєкту, і, можливо, він і проіснує 132 роки, хто знає.
Єлизавета Коренко

Зараз ми йдемо маленькими кроками. Ми хочемо збільшувати кількість жінок у STEM-дисциплінах. Хочемо заохочувати дівчат обирати ті спеціальності, які їх захоплюють, попри стереотипи та упередження. Ми хочемо, щоб Україна досягла певної економічної стабільності, наукового розвитку, технологічного розвитку.

Водночас наша команда переконана: людський розвиток необмежений. І навіть якщо ми раптом досягнемо гендерної рівності у STEM-галузях завтра, то зможемо підтримувати розвиток країни у технологічно-науковому напрямі. І це також продовження нашої діяльності».

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Для чого потрібна карʼєрна стратегія або чому важливо розуміти, що тебе очікує за 5 років?

Марія Баня 27 червня 2024 17:20

Японці розробили технологію виробництва електроенергії з джерельної води

Олеся Дерзська 25 червня 2024 18:27

Український STEM is FEM долучився до найбільшої техконференції для жінок в Європі

Вікторія Рудзінська 19 червня 2024 17:47

Що розказати про себе, аби отримати роботу: освітній проєкт STEM is FEM провів вебінар із LinkedIn-амбасадоркою Тамарою Міщеріною

Sofiia Tepla 19 червня 2024 09:00

Будуємо затишок: науковий погляд та чекліст комфортного дому

Володимир Мельнічук 14 червня 2024 16:30