Як створити онлайн-майданчик для благодійних фондів та волонтерських організацій: кейс платформи «Підмога»
З початком повномасштабної війни волонтерство стало вже звичною діяльністю для українців. Кожен допомагає, як і скільки може. Але інколи дуже не вистачає майданчика для координації запитів та пропозицій допомоги. Для вирішення цієї проблеми й була створена платформа «Підмога», яка сприяє тому, щоб люди, чиє житло постраждало через війну, та волонтерські організації й фонди могли знайти одне одного. Наразі аналогів таких майданчиків немає у світі. Я розповім, що потрібно враховувати під час розроблення подібної платформи та з якими труднощами довелося зіткнутися.
Що це таке та як працює платформа «Підмога»
Розроблення платформи «Підмога» розпочалася із замовлення Мінцифри, яке звернулося до компанії EVO із запитом створити аналог до сервісу онлайн-замовлення послуг Kabanchik.ua, але для волонтерів.
При цьому, за моделлю Kabanchik.ua, модератори могли б верифікувати замовників і волонтерів, але не бути залученими у комунікації між ними для пришвидшення процесу.
Тож команда розробників за два тижні зробила повноцінну копію сайту Kabanchik.ua. Відповідно, в нас вже була побудована вся інфраструктура з верифікацією, механізми пошуку заявки й підбору виконавців, налаштування категорій, повноцінний особистий кабінет та чат. Потрібно було просто додати нову назву та змінити кольори на головній сторінці, а також прибрати всі кнопки, які стосувалися платних послуг.
Певний час ще знадобився на адаптацію сайту під наші задачі: зміну переліку категорій допомоги і випилювання російської мови та вдосконалення інших речей. Також Kabanchik.ua працює в певному переліку міст, а для “Підмоги” було важливо, аби заявку можна було подати з будь-якого куточку України. Тож нам потрібно було доповнити базу й внести абсолютно всі населені пункти України.
І вже готовий сайт ми представили Мінцифри у квітні. Погодили всі деталі, отримали домен gov.ua і на початку травня 2022 року “Підмога” почала працювати. Але більшість волонтерів до того часу вже встигла знайти для себе якісь робочі рішення: сторінки в соцмережах, чати чи різноманітні дошки оголошень, або ж той самий Kabanchik.ua, на якому додали категорію “Волонтерська допомога”. Тож ми вирішили змінити фокус на тему розбору завалів та відбудови.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Зміна фокусу роботи «Підмоги»
Зі зміною фокусу в нас суттєво змінилися й вимоги до платформи, тож почали вносити корективи. Першою змінили головну сторінку, щоб контентне наповнення краще окреслювало тему, ціль та мету проєкту.
На той момент, завдяки нашим партнерам “Сміливим відновлювати”, ми вже розуміли, яка інформація потрібна для волонтерів, тому повністю переробили форми для запитів. Зробили їх максимально деталізованими та окремими для кожної категорії, аби волонтери відразу мали максимально чітке розуміння щодо масштабу пошкоджень, наявності у власників необхідних документів, можливості забезпечити волонтерів інструментами тощо.
Оскільки ми суттєво ускладнили самі форми, то додаткову увагу приділили й стилю сайту, аби він був зручним і максимально простим для користувачів. Як результат, наразі маємо вже дуже відмінний за візуальним оформлення й наповненням продукт від початкового варіанту. Схожість з Kabanchik.ua залишилася хіба що “під капотом”.
Труднощі з якими зіткнулися при створенні «Підмоги»
Звісно, не все було просто й гладко. Тож розповім трохи і про труднощі, з якими ми стикнулися.
Відсутність прикладу
Чи не найголовнішою складністю для нас була відсутність аналогічних платформ у світі. Відповідно, ми не мали прикладів та чіткого розуміння, які кнопки потрібні, а які будуть зайвими, яка інформація буде корисною волонтерам та благодійникам, а яка — ні.
Для прикладу, ми створили декілька форм зворотного зв’язку “Як допомогти” де кожен міг би запропонувати посильно йому фінансову чи фахову допомогу, або ж надати будівельні матеріали. Ми були впевнені, що люди й бізнеси будуть долучатися своїми донатами чи експертизою, але, на жаль, ці наші форми використовують вкрай рідко.
Моментальна реакція
Крім того, маємо швидко реагувати на всі події в країні та вміти адаптуватися аби вчасно стати корисними. Бо як показала ситуація з підривом Каховської ГЕС, допомога потрібна моментально й часу на налагодження процесів просто немає.
Відсутність дедлайнів
На початку повномасштабного вторгнення, поки майже всі бізнес-процеси завмерли, над створенням технічної частини платформи працювало від 20 до 30 людей. А вже з квітня минулого року, коли бізнес почав відновлювати свою роботу, команда “Підмоги” зменшилася до шести осіб. Серед них чотири програмісти, тестувальниця, дизайнерка.
До того ж, всі вони працюють на волонтерських засадах паралельно з основною роботою. Відповідно, ми не можемо чітко планувати й встановлювати дедлайни. І хоч у нас зібралася команда досить досвідчених та вмотивованих спеціалістів, це все одно суттєво вплинуло на швидкість створення платформи й впливає на втілення змін зараз.
Короткий висновок
Отже, робота з продуктом, який буде корисним для волонтерів вимагає максимальної гнучкості, швидкої реакції на ситуацію і постійного вдосконалення. Та головне для досягнення мети: досвідчена і вмотивована команда. І, звісно, бажання допомагати країні та всім, хто цього потребує.