Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як змінювався ринок українського фрилансу упродовж десятьох років. Інтерв'ю з Head of marketing Kabanchik.ua Ольгою Сорокою

Христина Коновалова
Христина Коновалова journalist, editor
5 жовтня 2022 12 хвилин читання

Відома українська платформа «Кабанчик» допомагає вирішити питання від ремонту холодильника до перекладу текстів. У вересні команда проєкту, де зараз працюють 18 людей, відсвяткувала свій 10-річний ювілей.

SPEKA поговорила з керівником відділу маркетингу компанії Ольгою Сорокою про те, як змінювався запит українців на фриланс, скільки грошей можна заробити в режимі «сам собі шеф» та як волонтерили фрилансери після початку повномасштабної війни.

Яким був ринок фрилансу 10 років тому? Як змінювалася популярність на послуги фрилансу в Kabanchik.ua?

У 2012 році Kabanchik.ua заснували Роман Киригетов та Олександр Юр'єв. Тоді він мав назву «Метнись Кабанчиком» і надавав можливість підробітку для студентів. Сьогодні класичний фриланс ми асоціюємо більше з ІТ-напрямами, але починався «Кабанчик» з простих побутових категорій: роздавання листівок, послуги сантехніка, електрика, домашнього майстра. Спершу ці послуги були доступні тільки у Києві. 

Розвивався проєкт згідно з клієнтським попитом. На сервісі реєструвалися фахівці різних професій, а у деяких категоріях публікувалися невідповідні завдання. Ми стежили за попитом і запускали нові категорії. Згодом з'явилися будівельні послуги. 

Напрям фрилансу ми спочатку не розглядали. Але сервіс був зручним для спілкування замовника та виконавця, і ми побачили, що фриланс набуває популярності не тільки за кордоном (саме тоді, у 2013 році, запустився Upwork), а й в Україні, зокрема є такий запит на «Кабанчику». 

Першою категорією, яку ми додали, була «Робота в інтернеті».

Це був копірайтинг, рерайтинг, набір тексту, наповнення сайтів. Незабаром з'явилося розроблення сайтів і мобільних застосунків. 

Дизайн містився у гілці розроблення сайтів. Та коли ми помітили, що у цій категорії публікують запити на дизайн інтер'єру, продукції, набиття на одяг, то вивели дизайн в окрему категорію. 

Так само користувацький попит вплинув на розвиток послуги перекладу. Спершу вона містилася у категорії «Репетиторство» і завдання були досить простими. Та зростання запитів на переклад документів і нотаріальне засвідчення, апостиль і легалізацію, технічний переклад вивели ці послуги в окрему категорію «Бюро перекладів». 

Сьогодні фриланс — окрема категорія на «Кабанчику». До неї, зокрема, належить розроблення сайтів, застосунків, дизайн, переклад, реклама в інтернеті (наш найновіший напрям). 

Як змінювався фриланс упродовж 10 років? Які тренди ви спостерігали на «Кабанчику» щодо середнього чека фрилансерів?

За 10 років фриланс пройшов шлях від недовіри суспільства до того, що можна бути вдома і заробляти, до моменту, коли ми всі стали фрилансерами через COVID-19 та повномасштабну війну. Цей розвиток відбувався паралельно зі зростанням популярності інтернету. Спочатку всі торгували на фізичних точках, а згодом зрозуміли, що робити це онлайн зручніше, швидше і дешевше. Розвиток фриланс-послуг дозволив фізичним особам і компаніям наймати людину не на повний робочий день та оплачувати роботу над певним проєктом чи завданням. У 2018 році на «Кабанчику» суттєво зріс попит на створення односторінкових сайтів та ведення маркетплейсу, тобто наповнення його товарами. Тож до нас долучилися нові фахівці, серед них SEO-копірайтери. 

Kabanchik.ua: в Україні зростає ринок фрилансу Kabanchik.ua: в Україні зростає ринок фрилансу

Середній чек на Kabanchik.ua у стабільний час зростає рік до року. Вартість замовлення залежить від складності, об'єму та часу виконання. Фахівець може створити банер і отримати за це орієнтовно 250 грн, а наступним його завданням буде розроблення айдентики за 35-40 тис. грн. Тому чек у різних категоріях фрилансу та у кожного виконавця буде відрізнятися. 

Натепер середня вартість одного замовлення на «Кабанчику» така. Письмовий переклад коштує 1584 грн, технічний переклад — 4156 грн, 3D-дизайн — 1506 грн, дизайн інтер'єру — 3359 грн. Копірайтери, виконавши одне завдання, можуть заробити 1777 грн, наповнення сайтів коштує 1445 грн. Послуги з верстки сайтів — 1853 грн, впровадження 1С — 1526 грн, доопрацювання сайту — 2018 грн, розроблення ігор — 8824 грн, розроблення мобільних застосунків — 18 747 грн, створення Landing page — 2097 грн, SЕО-оптимізація сайту — 2182 грн.

Ціни на фриланс-послуги на Kabanchik.ua з 2016 по 2021 рік  Ціни на фриланс-послуги на Kabanchik.ua з 2016 по 2021 рік 

Як війна змінила ринок фрилансу? 

Підписуйтеся на наші соцмережі

24 лютого, здається, завмерло все. Ніхто не знав, що і як буде працювати. Нелегким був і березень. Наші виконавці з початком війни стали волонтерами, почали займатися перевезенням у Києві, доставкою продуктів, ліків, засобів гігієни. Ми 2 березня запустили нашу волонтерську категорію, бо розуміли, що люди потребують допомоги. 

У квітні на Kabanchik.ua кількість замовлень почала відновлюватися рівномірно у всіх категоріях. Відтоді спостерігаємо зростання попиту на послуги фрилансу у середньому на 10% щомісяця. 

Хто зініціював запуск волонтерської категорії — проєкт чи користувачі? 

Волонтерський напрям став результатом брейншторму EVO та команди Kabanchik.ua. Спочатку запрацювали побутові категорії — перевезення, допомога літнім людям і тваринам, а згодом ми додали послугу психологічної підтримки. Щоб пришвидшити опрацювання запитів про допомогу, зібрали виконавців-логістів в окремий чат у Telegram. Так вони швидше дізнавалися про завдання, не моніторили постійно сайт. 

Команда «Кабанчика» дуже вдячна нашим користувачам за те, що вони долучилися до волонтерства. Активно працювали кияни, херсонці, дніпряни, харків'яни. 

Часом я читала запит і думала: «Невже це хтось виконає?». Але завдання виконувалось.

Люди допомагали одне одному. Якось надійшов запит від водія, у якого під Києвом закінчився бензин. Наш виконавець доставив йому пальне, хоча самому довелося ночувати у машині під час комендантської години. 

Що зараз відбувається з напрямами за замовленнями? Чи змінилася кількість фрилансерів на сервісі з початком війни? 

Сьогодні найпопулярніші напрями на нашому сервісі такі:

  • «Робота в інтернеті» (копірайтинг, рерайтинг, набір тексту тощо); 
  • «Дизайн» (розроблення логотипів, вебдизайн, дизайн інтер'єру та ін.); 
  • «Розроблення сайтів та застосунків» (розроблення Landing Page, доопрацювання сайтів, тестування, просування тощо). 

У березні-серпні зріс попит на дизайн сайтів (+ 23%) та розроблення мобільних застосунків (+ 53%) порівняно з періодом від вересня 2021-го до лютого 2022-го. 

У березні кількість зареєстрованих на «Кабанчику» користувачів-виконавців була у понад 30 разів вищою, ніж у лютому. І щомісяця ми спостерігаємо приріст фрилансерів у середньому на 20%. Натепер на підкатегорії фриланс-напряму підписані майже 309 тис. користувачів. 

Чи є випадки шахрайства на вашому сервісі та як ви з ними боретеся?

Шахраї є скрізь, незалежно від географії ринку та платформи. Вони можуть використовувати недосвідченість чи довіру користувачів або ж створювати технологічні схеми, наприклад, сайти для кібершахрайства. Ми розробили інструменти для захисту користувачів. Задля безпеки я про них говорити не буду, але поділюся загальними правилами та ініціативами «Кабанчика» щодо цього питання. 

Kabanchik.ua: зараз росте кількість замовлень для IT-фрилансерів Kabanchik.ua: зараз росте кількість замовлень для IT-фрилансерів

Після реєстрації на сервісі виконавці мають отримати статус «Перевірений фахівець». Ми маємо три рівні перевірки: користувач підтверджує свою електронну пошту, номер мобільного та надає документ, що засвідчує особу (паспорт чи ID-картку). Якщо служба підтримки не ідентифікує особу людини, вона не зможе працювати на сайті.

Є зона користувацької відповідальності. Поряд із замовленнями ми розмістили кнопку «Поскаржитися». Якщо замовлення має ознаки шахрайства, користувачі натискають на цю кнопку, і після отримання критичної кількості скарг така заявка автоматично блокується. Також юзери можуть окремо писати до служби підтримки сервісу, якщо мають сумніви щодо певного завдання. Після цього підтримка детально вивчає зміст замовлення та ухвалює рішення щодо нього. 

Також ми створили та регулярно оновлюємо розділ, в якому розповідаємо користувачам про можливі шахрайські схеми. І додали інформаційну плашку на замовлення з категорії «Робота в інтернеті», щоб виконавці перед підпискою на завдання могли швидко зробити його чекап на безпеку. 

Чи наполягаєте ви на тому, щоб люди мали ФОП? Який краще? Чи це має бути на совісті виконавців? 

На нашому сервісі може зареєструватися як фізична особа, так і компанія (ФОП будь-якої форми). Ми зробили швидкий перехід від одного статусу до іншого зі збереженням відгуків, рейтингу та статистики. Також створили окремі лендинги, в яких описуємо переваги роботи компанії на «Кабанчику» та допомагаємо у питаннях реєстрації ФОП та його форм. Ми готові проконсультувати користувачів щодо роботи ФОП на нашому сайті, але не блокуємо можливість працювати через його відсутність. Рішення про реєстрацію своєї діяльності та сплату податків користувачі ухвалюють самостійно. 

Які ваші плани щодо розвитку «Кабанчика»? 

Ми хочемо до кінця року повернути на сервіс удосконалену функцію «Безпечна угода». Вона полягає в тому, що розрахунок між замовником і виконавцем відбувається у межах сайту. «Кабанчик» холдить зазначену в замовленні суму та переказує її на рахунок виконавця після успішного закриття замовлення. Наші фрилансери надають перевагу саме такому формату співпраці. Зараз ми доопрацьовуємо цю функцію. Завдяки фідбеку юзерів ми зрозуміли, що вона має стати більш зручною та простою у користуванні. 

Середні вартість замовлення в Kabanchik.ua під час війни  Середні вартість замовлення в Kabanchik.ua під час війни 

Ще плануємо удосконалити форму замовлення для пришвидшення пошуку виконавця та попрацювати над роботою функції «Рейтинг» для виконавців. 

Мета наших доопрацювань — зробити «Кабанчик» максимально простим у користуванні. Це допоможе ще швидше вирішувати побутові проблеми українців. 

З цією ж метою нещодавно ми імплементували три категорії послуг Kabanchik.ua у застосунок Glovo, поки що вони доступні тільки киянам. Ми спостерігаємо за ефективністю такого рішення та згодом можемо розглянути масштабування — географічне та за кількістю послуг. 

Поговорімо про «Кабанчик» як про бізнес. Яка натепер у вас структура власності?

У 2012 році «Кабанчик» був українським стартапом і брав участь у бізнес-інкубаторах. У 2015-му проєкт придбав Prom.ua, зараз він входить до складу EVO. Усе просто: були стартапом — стали частиною групи компаній EVO.

Яка у проєкту модель отримання прибутку? Ви берете комісії за замовлення?

У нас комісійна система. Ми беремо комісію з виконавця за закрите замовлення. Її базовий рівень залежить від міста та категорії і варіюється від 5 до 15%. Також виконавці можуть самостійно просувати свій профіль через підняття комісії. Максимум — це 50% від суми закритого замовлення.

Функція просування доступна тільки тим виконавцям, рейтинг профілю яких не нижче 90%.

Мінімум — п'ять відгуків та показник закриття замовлень вищий за середній. 

Під час створення запиту на послугу замовник зазначає ТЗ до нього і вартість. Після його закриття ми просимо замовника та виконавця актуалізувати ціну. Таким чином відстежуємо порядність користувачів та вираховуємо необхідний відсоток. 

Як ви боретеся зі спробами замовників/виконувачів обійти умови платформи, щоб не платити комісію за послуги? 

Інколи замовники зазначають занижену вартість завдання, щоб списався менший відсоток. Але ми знаємо орієнтовну вартість завдань, стежимо за патернами поведінки користувачів та використовуємо розроблені нами інструменти, що визначають, на якому етапі роботи нас ошукали. Щодо таких користувачів застосовуємо правило трьох кроків: попався вперше — попереджаємо про необхідність працювати за правилами, удруге — можемо тимчасово заблокувати профіль, утретє — прощаємося з користувачем. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Figma тимчасово вимикає функцію ШІ через проблеми з копіюванням дизайнів

Вікторія Рудзінська 2 липня 2024 19:44

Для чого потрібна карʼєрна стратегія або чому важливо розуміти, що тебе очікує за 5 років?

Марія Баня 27 червня 2024 17:20

Освіта 2024: Чи треба школярам іти у технарі?

Сергій Коноплицький 25 червня 2024 18:28

Робота пришвидшується, але замовлень меншає: як ChatGPT та інші нейромережі впливають на ринок фрилансу

Олександр Тартачний 20 червня 2024 09:00

Українська Eventyr реалізує проєкт для Саудівської Аравії

Олеся Дерзська 19 червня 2024 19:20