Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Не «Вайбером» одним. Бізнес компанії Rakuten

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький В.о. головного редактора SPEKA
4 березня 2024 6 хвилин читання

У лютому 2022 року японський мільярдер Хіроші Мікітані, якому належить популярний месенджер Rakuten Viber, спрямував Україні $8,7 млн допомоги. Схоже, він уже тоді повірив в Україну, може тому, що японське слово «ракутен» означає оптимізм. SPEKA розповідає, чим ще, окрім Viber, відома компанія містера Мікітані.

Про Viber 

Компанію Viber Media заснували 2010 року у Тель-Авіві Тальмон Марко та Ігор Магазиннік. У грудні першу версію Viber випустили для широкого загалу. На той час застосунок був доступний лише для користувачів iOS. Через пів року вийшла лімітована версія програми для Android. 

Офіси технічного розроблення програми і підтримки її користувачів працювали у Мінську та Бресті. Компанія була резидентом Білоруського парку високих технологій. Цей факт став одним із небажаніших для репутації застосунку щодо безпеки даних. Але права на Viber своєчасно викупила Rakuten, Inc у 2014 році. Сума угоди становила $900 млн.

Viber встановлений майже у кожному смартфоні в Україні. Це один із найпопулярніших застосунків для обміну миттєвими повідомленнями в Україні. За даними дослідницької компанії Kantar Ukraine, месенджер утримує першість серед опитаних разом із Telegram: 88% (Telegram) та 77% (Viber). Найбільше серед користувачів Telegram людей віком 18-29 років (91%), тоді як користувачі Viber — це переважно жінки та люди віком 41-55 років (80%).

Про популярність месенджера скаже кількість підписників у популярних групах. Наприклад, Володимира Зеленського читає 1,2 млн користувачів. А SPEKA лише 524. Трохи сумно, тому нумо підписуватись!

15 січня 2024 року компанія заявила про відкриття офісу в Києві. Три компанії Rakuten — Rakuten Viber, Rakuten Advertising і Rakuten Rewards — мають команди з розроблення та маркетингу в Києві та Одесі.

Людина-оркестр

Засновник і генеральний директором Rakuten, Inc. Хіроші Мікітані — дуже цікава особистість. Окрім того, він ще й президент Crimson Group, голова футбольного клубу «Віссел Кобе», член правління Lyft та голова Токійського філармонічного оркестру.

Як зазначалося, у лютому Хіроші Мікітані пожертвував Україні значну суму, а взимку 2023-го підтримав пожертвування та доставку 500 генераторів для українців через ініціативу «Самурай». Указом президента Мікітані нагородили національним орденом «За заслуги» на знак визнання його зусиль і зусиль Rakuten Group.

Хіроші Мікітані зустрічався з Володимиром Зеленським ще у 2019 році, фото: president.gov.ua Хіроші Мікітані зустрічався з Володимиром Зеленським ще у 2019 році, фото: president.gov.ua

У вересні минулого року в складі японської урядової делегації він відвідав Київ та зустрівся із президентом Володимиром Зеленським та міністром цифрової трансформації Михайлом Федоровим.

Хіроші Мікітані з Михайлом Федоровим, фото з телеграм-каналу FEDOROV  Хіроші Мікітані з Михайлом Федоровим, фото з телеграм-каналу FEDOROV 

Rakuten підписав меморандум про партнерство з VEON Ltd. щодо співпраці для реконструкції інфраструктури країни за допомогою відкритих мереж радіодоступу (Open RAN) і цифрових послуг. Крім того, Rakuten запустив Український гуманітарний кризовий фонд екстреної допомоги через свою онлайн-платформу для пожертв Rakuten Clutch Special Charity Fund і провів акцію пожертвування на підтримку України, яка зібрала понад 1,3 млрд єн.

Володимир Зеленський запропонував Хіроші Мікітані увійти до складу національної інвестиційної ради.

Rakuten

Хіроші Мікітані заснував компанію у 1997 році. До цього його спонукала трагедія 1995 року — через землетрус він втратив рідних і близьких. Працюючи на той час у банку, він зрозумів, що більше не хоче займатися неулюбленою роботою і вирішив відкрити власну справу.

Це був період розквіту платформ електронної комерції, у США змагались Amazon та eBay, які потроху захоплювали ринок Японії. Мікітані вирішив запустити власну платформу електронної комерції та інвестував у неї $250 тис. 

Зробивши маленьку комісію для продавців (суттєво нижчу, ніж на ​​Amazon та eBay), він створив їм гарні умови: вони платили маркетплейсу лише $500. На момент запуску платформи там було вже 13 магазинів (переважно родичі та друзі власника), але через рік кількість зареєстрованих магазинів становила понад 350. Ще через рік їхня кількість зросла до 1,5 тис., кількість продажів сягнула 5 млн транзакцій, дохід від комісії становив $1 млн.

Стратегія була дієвою. На відміну від конкурентів, Rakuten орієнтувався не тільки на великих продавців. На платформі можна було продавати будь-який товар, і компанія не відмовляла маленьким торговцям. 

Щоб залучити більше клієнтів, компанія почала використовувати контент-маркетинг — випускати безкоштовні навчальні курси з онлайн-торгівлі та ефективного управління інтернет-магазином. 

У 2000 році акції Rakuten з’явилися на біржі JASDAQ і принесли їй $600 млн доходу. У наступні роки він становив $2,7 млрд.

У 2005 році Rakuten уже домінував на японському ринку і вирішив розширювати географію присутності через придбання локальних гравців. Почалося просування на ринок США, потім в європейських країнах.

У 2010 році компанія уклала вигідний контракт із Baidu. Разом вони планували взяти лідерство в Alibaba Group. Але сервіс був заблокований на пів року за рішенням китайської влади, а 2012-го повністю припинив існування.

У 2014 році Rakuten купив месенджер Viber та запустив свій тревел-агрегатор. Компанія почала придивлятися до інших галузей та напрямів. На додадок до запущеного ще 2000 року платіжного сервісу Rakuten Pay, Rakuten запровадив власну платформу для управління особистими фінансами RakutenMoney. А у 2019-му створив власний криптогаманець і зробив власну криптовалюту, інтегровану з сервісом Rakuten Pay і внутрішньою програмою лояльності.

Rakuten спонсорує ФК "Барселона" з 2017 року  Rakuten спонсорує ФК "Барселона" з 2017 року 

Сьогодні Rakuten — найбільший e-commerce-гравець на ринку Японії (американський Amazon періодично захоплює більшу частку ринку) та міцний бренд у Південній Кореї, Великій Британії Німеччині та ще кількох країнах.

Компанія також інвестує в новітні технології, розробляє свій штучний інтелект Rakuten AI, першу у світі повністю віртуалізовану мобільну мережу на основі специфікацій Open RAN, в офісах Rakuten по всьому світу працює понад 6000 інженерів і дослідників.

Але українцям компанія відома саме месенджером Viber.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як і на чому українці економлять електроенергію

Владислав Паливода 28 червня 2024 18:10

ICQ офіційно закрився

Вікторія Рудзінська 27 червня 2024 12:50

Viber запровадив ШІ-зміст в усіх чатах

Олеся Дерзська 21 червня 2024 19:15

Як отримати +20% до прибутку завдяки каналу App Inbox: кейс «Техно Їжак»

Valeriia Shudryk 6 червня 2024 14:30

Rakuten Viber отримав сертифікат безпеки SOC 2 Type II

Владислав Паливода 4 червня 2024 08:05