Мобілізація — це не форс-мажор. ІТ-компанія не виплатила зарплату розробнику, який пішов воювати
У соцмережах обговорюють ситуацію щодо ексрозробника, а нині військового, з ІТ-компанії Freshcode. Виявляється, в Україні мобілізація не є підставою для передчасного розірвання договору та виплати компенсації за відпрацьований місяць.
Що сталося
Айтівець був змушений звільнитися одним днем, коли знайшов підходяще місце у ЗСУ, та швидко ухвалив рішення, оскільки «у воюючій армії 30 днів точно чекати ніхто не буде». Однак для Freshcode мобілізація не привід для розірвання контракту за згодою сторін і не привід оплатити вже зроблену роботу, зазначив розробник.
Юридично все ок
Сам Михайло наголошує, що закон у цій ситуації буде на боці Freshcode, бо компанія юридично убезпечила себе від подібних випадків. У контракті прописаний стандартний набір форс-мажорів, і мобілізація (як добровільна, так і примусова) до цього переліку не входить.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Своєю чергою юридичний відділ Freshcode стверджує, що контракти компанії складені так само, як і контракти замовників. А тому через «бажання Михайла звільнитися одним днем» компанія тепер має виплатити матеріальну компенсацію замовнику. Також Freshcode навів приклад іншого співробітника, який вирішив мобілізуватися, але попередив про це завчасно, тож компанія встигла «обговорити ситуацію із замовником і уникнути штрафів».
Юрист та партнерка фірми Rezultat Law Firm Лілія Гончарова пояснила SPEKA, що якщо співробітник працює як ФОП, трудові відносини регулює не держава, а сторони, які вільні у домовленостях щодо умов припинення співпраці та оплати. Найбільш імовірно, що договір не містить положень про припинення надання послуг через призов до лав ЗСУ.
Закон vs людяність
Як зазначив у коментарі SPEKA директор ГО «Правозахисна група «СІЧ» Дмитро Рева, сьогодні закон дійсно не зобов’язує компанії виплачувати компенсацію мобілізованим працівникам.
В опитуванні DOU за грудень 2023 року 79% мобілізованих айтівців сказали, що компанія зберегла за ними робоче місце, а 46% продовжують отримувати зарплату. А про те, як українські ІТ-компанії підтримують своїх мобілізованих працівників компенсаціями, бонусами та прямою допомогою, SPEKA детально розповідає у статті.
Що думає спільнота
У соцмережах спільноту обурив саме етичний аспект ситуації між Freshcode та Михайлом Журавльовим. І це обурення стосується поведінки не лише ІТ-компанії, але й самого фахівця, тож думки розділилися.
Деякі назвали дії Freshcode вкрай аморальними, адже компанія залишила без грошей людину, яка добровільно пішла боронити Україну від російських загарбників. Інші ж, навпаки, підтримали Freshcode у спробі захистити себе як бізнес від ризиків, а також вказали Михайлу, що він дійсно мав би попередити компанію заздалегідь, адже до мобілізації він готувався давно.
Публікуємо кілька найбільш цікавих коментарів:
А що ви думаєте з цього приводу? Чи повинна мобілізація вважатися поважною причиною для звільнення у сьогоднішніх реаліях? Пишіть у коментарях!