Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Мобілізація — це не форс-мажор. ІТ-компанія не виплатила зарплату розробнику, який пішов воювати

Анна Нагорна
Анна Нагорна
21 лютого 2024 5 хвилин читання

У соцмережах обговорюють ситуацію щодо ексрозробника, а нині військового, з ІТ-компанії Freshcode. Виявляється, в Україні мобілізація не є підставою для передчасного розірвання договору та виплати компенсації за відпрацьований місяць.

Що сталося

Фулстек-девелопер Михайло Журавльов у дописі у LinkedIn розповів, що компанія Freshcode «кинула» його на зарплату за відпрацьований місяць, коли він повідомив про вступ до лав ЗСУ. На думку ж компанії, про бажання мобілізуватися працівник мав би сказати за місяць.

З публікації в LinkedIn З публікації в LinkedIn
Адже у них супервідповідальна відповідальність перед замовником, «а ти собі, Мишко, щось вигадав« (дослівна цитата), замість того щоб попередити про це за 30 днів. 
Михайло Журавльов.

Айтівець був змушений звільнитися одним днем, коли знайшов підходяще місце у ЗСУ, та швидко ухвалив рішення, оскільки «у воюючій армії 30 днів точно чекати ніхто не буде». Однак для Freshcode мобілізація не привід для розірвання контракту за згодою сторін і не привід оплатити вже зроблену роботу, зазначив розробник.

Юридично все ок

Сам Михайло наголошує, що закон у цій ситуації буде на боці Freshcode, бо компанія юридично убезпечила себе від подібних випадків. У контракті прописаний стандартний набір форс-мажорів, і мобілізація (як добровільна, так і примусова) до цього переліку не входить. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Можна зробити висновок, що компанія, працюючи з українськими айтівцями, усі ризики хоче покласти виключно на них самих.
Михайло Журавльов.

Своєю чергою юридичний відділ Freshcode стверджує, що контракти компанії складені так само, як і контракти замовників. А тому через «бажання Михайла звільнитися одним днем» компанія тепер має виплатити матеріальну компенсацію замовнику. Також Freshcode навів приклад іншого співробітника, який вирішив мобілізуватися, але попередив про це завчасно, тож компанія встигла «обговорити ситуацію із замовником і уникнути штрафів».

Юрист та партнерка фірми Rezultat Law Firm Лілія Гончарова пояснила SPEKA, що якщо співробітник працює як ФОП, трудові відносини регулює не держава, а сторони, які вільні у домовленостях щодо умов припинення співпраці та оплати. Найбільш імовірно, що договір не містить положень про припинення надання послуг через призов до лав ЗСУ.

Теоретично замовник міг застосувати штрафні санкції або припинити оплату за договором через неналежне чи несвоєчасне виконання зобов’язань.
Юрист Лілія Гончарова.

Закон vs людяність 

Як зазначив у коментарі SPEKA директор ГО «Правозахисна група «СІЧ» Дмитро Рева, сьогодні закон дійсно не зобов’язує компанії виплачувати компенсацію мобілізованим працівникам.

Відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» за працівниками зберігається лише місце роботи та їхня посада. Скасовується обов’язок роботодавця нараховувати заробітну плату.
Дмитро Рева.

Але підприємства можуть за власним вибором зберігати мобілізованим працівникам зарплату у повному або частковому обсязі, і багато українських ІТ-компаній саме так і роблять. Серед них EPAM, SoftServe, ZONE3000, Uklon, Sigma Software, геймдев-студії VG Entertainment, 4A Games та інші. 

В опитуванні DOU за грудень 2023 року 79% мобілізованих айтівців сказали, що компанія зберегла за ними робоче місце, а 46% продовжують отримувати зарплату. А про те, як українські ІТ-компанії підтримують своїх мобілізованих працівників компенсаціями, бонусами та прямою допомогою, SPEKA детально розповідає у статті.

Опитування ІТ-фахівців, які пішли воювати Опитування ІТ-фахівців, які пішли воювати

Що думає спільнота

У соцмережах спільноту обурив саме етичний аспект ситуації між Freshcode та Михайлом Журавльовим. І це обурення стосується поведінки не лише ІТ-компанії, але й самого фахівця, тож думки розділилися.

Деякі назвали дії Freshcode вкрай аморальними, адже компанія залишила без грошей людину, яка добровільно пішла боронити Україну від російських загарбників. Інші ж, навпаки, підтримали Freshcode у спробі захистити себе як бізнес від ризиків, а також вказали Михайлу, що він дійсно мав би попередити компанію заздалегідь, адже до мобілізації він готувався давно.

Публікуємо кілька найбільш цікавих коментарів:

А що ви думаєте з цього приводу? Чи повинна мобілізація вважатися поважною причиною для звільнення у сьогоднішніх реаліях? Пишіть у коментарях!

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Інтерв’ю з Сергієм Леськом, IT-директором OKKO

Олександр Тартачний 41 хвилину тому

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 13 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 17 годин тому

День зенітних ракетних військ Повітряних сил ЗСУ: як змінилась ППО з початком війни

Олександр Тартачний 18 годин тому

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 3 липня 2024 05:53