Асоціація IT Ukraine нагадала про ризики законопроєктів про мобілізацію
Асоціація IT Ukraine закликала Верховну Раду обговорити з ІТ-спільнотою ризики законопроєктів №10378 та №10379 щодо нових умов мобілізації та внести у них зміни до першого читання.
Про це йдеться у позиції Асоціації IT Ukraine, текст якої є у SPEKA.
Ухвалення закопроєктів у чинній редакції змусить ІТ-компанії відкривати офіси в інших країнах та скорочувати кількість українських команд, попередили в асоціації.
Які ризики для IT-сектору Асоціація IT Ukraine бачить у законопроєктах №10378 та №10379
Асоціація вважає, що законопроєкти №10378 та №10379 несуть ризики «для стану економіки країни, свобод громадянського суспільства та перспектив розвитку ІТ-індустрії країни».
Найбільш критичними, на думку асоціації, є такі:
Підписуйтеся на наші соцмережі
-
1
Право керівника ТЦК та СП ініціювати внесення до Єдиного реєстру боржників інформації щодо осіб, які не виконали обов’язки, визначені законопроєктами «Про мобілізацію...» та наступне їх обмеження у правах. Ця норма, вважають в асоціації, створює підґрунтя для корупції і порушує громадянські права українців.
-
2
У проєктах передбачено, що уряд має протягом місяця після публікації закону переглянути порядок бронювання військовозобов’язаних.
-
3
Обовʼязок громадян реєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста.
-
4
Обмеження осіб, що перебувають за кордоном, в отриманні консульських послуг за відсутності військово-облікових документів.
-
5
Примус для підприємств забезпечувати виконання громадянами військового обов’язку.
Який внесок IT-сектор України зробив в економіку України у 2023 році
Нацбанк підрахував, що за 11 місяців 2023-го експорт ІТ-послуг упав на 7,3% до $6,1 млрд, що на $482 млн менше, ніж за аналогічний період 2022 року.
У 2022-му експорт IT-послуг з України був рекордним за часів незалежності — $7,34 млрд, або майже 50% всього експорту послуг.
Ризики нових правил мобілізації для економіки та експорту IT-послуг
В ITU впевнені, що закони про мобілізацію негативно вплинуть на експорт та зменшать валютну виручку країни.
Асоціація IT Ukraine вважає, що у законопроєкті не визначили порядок вилучення українських айтівців для базової військової підготовки, а це ризиковано для контрактів ІТ-компаній.
Асоціація нагадала, що консульські обмеження прав громадян за межами України, про які йдеться у законопроєктах, суперечать ст. 25 Конституції України.
Призначення співробітників для вручення повісток, супроводження військовозобов’язаних громадян до ТЦК, забезпечення проходження служби у військовому резерві тощо може призвести до зменшення робочих місць в ІТ-індустрії.
Поточна редакція законопроєктів призведе до недоотримання податків та зменшення валютної виручки від сектору, впевнені в асоціації.
ІТ-індустрія у 2022 році збільшила сплату податків до бюджету на 13,7%. За 11 місяців 2023-го сектор уже сплатив майже стільки, скільки за весь 2022-й.
Асоціація запевняє, що компанії сектору допомагають Силам оборони України на 100 млн грн щодня.
Асоціація також запропонувала Кабміну внести представників ITU до робочої групи, яка має переглянути чинний порядок бронювання військовозобов’язаних.