Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як отримати бронювання від призову на підприємстві та основні зміни військового обліку

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
28 березня 2023 5 хвилин читання

Експерти-правники PwC Legal в Україні провели онлайн-зустріч на якій розповіли про  те, як підприємству забронювати своїх працівників та як отримати дозвіл на виїзд у відрядження за межі України. SPEKA публікує головне за темою. 

Новий порядок бронювання військовозобов'язаних на підприємствах-2023

Забронювати працівників на підприємстві можна у два способи: отримати статус критично важливого для функціонування економіки або ж ваша компанія забезпечує життєдіяльність населення в особливий період. 

Перший спосіб дозволяє забронювати 50% військовозобов'язаних (в деяких випадках і більше). Звертатись за отриманням рішення можна до профільного центрального органу. Для підприємств у сфері IT — це Мінцифри.

Щоб отримати цей статус, потрібно відповідати хоча б трьом критеріям. Найпопулярнішими є:

  • сплата податків за рік еквівалентна 1,5 млн євро; 
  • немає заборгованості за ЄСВ; 
  • розмір середньої зарплати працівників за останній квартал перевищує середній розмір у регіоні за 4й квартал 2021. У Києві це понад 23 тис. грн, у регіонах — понад 13-14 тис. 

Для IT-підприємств актуальним критерієм може бути резидентство у «Дія.City«

Також в певних випадках можна скористатись критерієм важливості для галузі економіки чи задоволення потреб територіальної громади. Ознаки важливості встановлює кожне профільне міністерство. 

Особливості бронювання працівників на підприємствах у 2023 році

Підприємства можуть самі обирати кого забронювати. Однак якщо працівник співпрацює з компанією як ФОП, то це неможливо: він має бути офіційно працевлаштованим. Також важливо, чи актуальні та правильно заповнені документи з військового обліку співробітників (військові квитки чи тимчасове посвідчення). 

Відмовити можуть якщо ваша військово-облікова спеціальність є критично важливою для Міноборони. 

Чи можлива відмова від бронювання, а замість неї вручать пачку повісток? 

Дмитро Трут: «Така ситуація можлива, але ризик  перебільшений. Хтось із центрального органу або Генштабу, який погоджує списки, має умисно передати дані на конкретний ТЦК. Працівники органів, які відповідають за бронювання, як правило, не відповідають за мобілізацію

Але варто наголосити, що загалом уповноважені органи не зацікавлені у масовому бронюванні військовозобов'язаних з огляду на потребу в людському ресурсі.  Бронювання відбувається, але  «зі скрипом». Навіть за належного заповнення заявки про бронювання, можна отримати відмову з формальних причин. Натомість підприємству не заборонено повторно подати звернення з урахуванням попередніх зауважень. Можна бронювати частинами поетапно, кількома списками«. »

Новий порядок військового обліку у 2023 році 

У січні 2023 року Кабмін проголосував за новий порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів. За словами Андрія Панчишина, фактично цей порядок намагається у багатьох аспектах перекласти процес мобілізації військовозобов'язаних на підприємства. 

На підприємствах має бути відповідальна особа, яка повідомляла б ТЦК про працевлаштування, звільнення або зміни в особистих даних військовозобов'язаних, що працюють на підприємстві. 

Дмитро Трут наголошує, що йдеться передусім про дистанційний метод контролю, і переконаний, що масштабних перевірок не буде:

«Ми ще не стикались з перевірками щодо дотримання підприємствами правил військового обліку. Масово, напевно, цього не відбуватиметься , зокрема, у зв'язку з браком ресурсів, але перевірками можуть лякати. Ймовірно буде пару показових кейсів. Щоправда, максимальний наслідок таких дій — незначний адміністративний штраф на керівника / відповідальну особу».

Виїзд за кордон для мобілізованих та заброньованих: як відрізняються правила

Правила для перетину кордону визначає уряд та Держприкордонслужба, і нерідко вони суттєво складніші, ніж звільнення від мобілізації. 

Наприклад, наявність інвалідності у батьків — підстава для звільнення від мобілізації. Щоб перетнути кордон, потрібні такі самі документи, що підтверджують звільнення, а також додатково акт, що ви є доглядачем і виїхати можете, лише супроводжуючи батьків-інвалідів.

Натомість якщо ви отримали бронювання від підприємства, то одразу маєте можливість перетнути кордон. Для цього потрібна копія наказу про відпустку чи відрядження.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як та чим збили Ту-22М3 та як це вплине на російські ракетні атаки

Олександр Тартачний 3 години тому

Чи небезпечний TikTok для України

Анна Сергієнко 6 годин тому

На росії впав літак стратегічної авіації, що обстрілював Україну: відео

Владислав Паливода 12 годин тому

«Варто більше фокусуватися на прибутковості, ніж на капіталізації». Інтерв’ю із CEO Kiss My Apps Дмитром Лолою

Анна Сергієнко 18 квітня 2024 17:53

Штучний інтелект у російсько-українській війні: «новий порох» чи переоцінена технологія

Олександр Тартачний 17 квітня 2024 15:30