Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Видача повісток в Україні та військове право — коментар юриста

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
27 березня 2023 4 хвилин читання

Експерти-правники PwC Legal в Україні  під час онлайн-зустрічі з питань військового права розповіли про механізм видачі повісток та їх правомірність. SPEKA публікує головне з доповіді та відповіді на найпоширеніші запитання. 

Порядок видачі повісток в Україні 

Дмитро Трут, керівник практики White Collar-Crime and Military Law PwC Legal в Україні зазначає, що захищати Вітчизну та територіальну цілісність — це обов'язок, який записаний у Конституції. Ніхто не може бути достатньо підготовлений до війни, але кожен має виконати свій обов'язок в умовах верховенства права. Разом із тим, він наголошує, що неможливо мобілізувати усіх військовозобов'язаних та зберегти хоч якусь економіку. 

Хто може бути мобілізованим?

Чоловіки віком від 18 до 60 років. Також в певних випадках жінки, які мають медичну та фармацевтичну освіту, але зараз це не дуже актуально. 

Окрім особистих причин, з яких людина може бути звільненою від мобілізації, можна отримати бронювання на роботі. Основна ідея цього заходу у тому, щоб не забирати усіх кваліфікованих працівників, оскільки тоді підприємство припинить працювати. 

Стадії мобілізації 

  • Уточнення даних у ТЦК (Територіальний центр комплектування — колишні військкомати). Це перший етап після вручення повістки, який проводять для того, щоб звірити інформацію про військовозобов'язаного.
  • Проходження військово-лікарської комісії (ВЛК), за результатами якої роблять висновок про придатність або непридатність до служби, та отримання повістки про прибуття на призовний пункт. 
  • Навчання у відповідних центрах. 
  • Розподіл по військових частинах і подальше виконання бойових завдань. 

На вулиці можуть дати повістку зазвичай для уточнення облікових даних. ТЦК не мають усіх актуальних даних про військовозобов'язаних. На жаль, цей процес не оцифрований і тому видача повісток має дещо випадковий характер. Отримавши повістку, призовник має з'явитись у ТЦК, де уточнюють дані, а далі призначають дату військово-лікарської комісії. Навіть якщо людину визнають придатною, її не обов'язково одразу мобілізують. 

Якщо ж особа є придатною, їй може бути вручена повістка з вимогою прибути у призовний пункт (в народі «бойова повістка»). 

Хто має право вручати повістки?

Представники ТЦК, місцевої влади, керівники закладів освіти і навіть у певних випадках керівники підприємств. 

Де можуть вручати повістки?

Можна у будь-якому місці, але лише особисто, теоретично можна через роботодавця. Телефонні дзвінки, повідомлення від ТЦК не передбачені законом, а тому реагувати на них є добровільним вибором людини без відповідальності військовозобов'язаного. 

Чому із представниками ТЦК ходять патрульні поліцейські?

Представники ТЦК не мають засобів примусу і не можуть вимагати пред'явити документи, по яких заповнюється і вручається повістка. 

Вручення повістки: основні порушення

Дмитро Трут наголошує, що основним порушенням є те, що поліція та працівники ТЦК не мають права просто так затримувати людину та змушувати пред'являти документи. Зазвичай вони маніпулюють тим, що у країні воєнний стан, але це не підстава. Працівники ТЦК (без поліції) не уповноважені зупиняти людей, тим більше затримувати і силою везти у військкомат. За його словами, тут кожен має самостійно розставити пріоритети: військовий обов'язок, навіть за умови порушення своїх прав чи належний порядок дій з боку відповідних органів і служб. 

Також бували випадки мобілізації тих, хто має підстави для звільнення. Але у такому випадку, юрист радить одразу активно доносити інформацію про ці підстави та подати підтверджувальні документи. Адже в умовах мобілізації, працівники ТЦК не з'ясовуватимуть це самостійно. 

Чи можна відмовитися від повістки? 

Можна, але якщо, на вашу думку, вона складена неправомірно. За відмову або неприбуття до ТЦК після вручення повістки для уточнення даних особа можуть призначити адміністративну відповідальність (штрафу 1700-3400 грн). 

У випадку необґрунтованої відмови від отримання «бойової» повістки — можуть притягнути до кримінальної відповідальності (від 3 до 5 років позбавлення волі). 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Німеччина надала Україні всюдеходи Bandvagn 206

Максим Красіков 10 годин тому

Екологічні наслідки підриву Каховської ГЕС. Інтервʼю з гідроенергетиком

Єлизавета Гогілашвілі 11 годин тому

Як підрив Каховської ГЕС вплине на дику природу

Ганна Гілова 12 годин тому

Іран вперше показав свою «гіперзвукову» ракету Fattah — відео

Юлія Даниленко 13 годин тому

Якими будуть наслідки підриву Каховської ГЕС для енергосистеми України — «Укренерго»

Юлія Даниленко 14 годин тому