Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Військове право: що потрібно знати про мобілізацію та бронювання на підприємствах

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
27 березня 2023 10 хвилин читання

Експерти-правники PwC Legal в Україні провели онлайн-зустріч щодо мобілізації та військового права. SPEKA обрала головне та відповідає на запитання, чи завжди правомірним є вручення повісток, як підприємству забронювати своїх працівників та як отримати дозвіл на виїзд у відрядження за межі України.

Спікери зустрічі: 

◼️ Ольга Мельниченко, керівниця практики консультування з питань виходу на ринок, закриття бізнесу, трудового та міграційного права PwC Legal в Україні;

◼️ Дмитро Трут, керівник практики White Collar-Crime and Military Law PwC Legal в Україні;

◼️ Андрій Панчишин, адвокат практики White Collar-Crime PwC Legal and Military Law в Україні. 

Нова процедура бронювання від мобілізації на підприємствах-2023

Забронювати працівників на підприємстві можна шляхом отримання статусу критично важливого для функціонування економіки або забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. 

Цей статус дозволяє забронювати 50% військовозобов'язаних (в деяких випадках і більше).  Звертатись за отриманням рішення можна до профільного центрального органу. Для підприємств у сфері IT — це Мінцифри.

Щоб отримати цей статус, потрібно відповідати хоча б трьом критеріям. Найпопулярнішими є:

  • сплата податків за рік еквівалентна 1,5 млн євро; 
  • немає заборгованості за ЄСВ; 
  • розмір середньої зарплати працівників за останній квартал перевищує середній розмір у регіоні за 4й квартал 2021. У Києві це понад 23 тис. грн, у регіонах — понад 13-14 тис. 

Для IT-підприємств актуальним критерієм може бути резидентство у «Дія.City'

Також в певних випадках можна скористатись критерієм важливості для галузі економіки чи задоволення потреб територіальної громади. Ознаки (критерії) важливості встановлює кожне профільне міністерство або обласна адміністрація. 

Особливості бронювання працівників на підприємствах у 2023 році

Підприємства самі вибирають, кого забронювати. Однак якщо працівник співпрацює з компанією як ФОП, то це неможливо: він має бути офіційно працевлаштованим. Також важливо, чи актуальні та правильно заповнені документи з військового обліку співробітників (військові квитки чи тимчасове посвідчення). 

Якщо ваша військово-облікова спеціальність є критично важливою для Міноборони, то у бронюванні радше відмовлять. 

Чи може бути, що відмовлять у бронюванні та вручать пачку повісток? 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Дмитро Трут: «Така ситуація можлива, але ризик  перебільшений. Одиничні випадки трапляються, але це радше неадекватність. Хтось із центрального органу або Генштабу, який погоджує списки, має умисно передати дані на конкретний ТЦК. Працівники органів, які відповідають за бронювання, як правило, не відповідають за мобілізацію»

Але варто наголосити, що загалом уповноважені органи не зацікавлені у масовому бронюванні військовозобов'язаних з огляду на потребу в людському ресурсі.  Бронювання відбувається, але  «зі скрипом». Навіть за належного заповнення заявки про бронювання, можна отримати відмову з формальних причин. 

Натомість підприємству не заборонено повторно подати звернення з урахуванням попередніх зауважень. Можна бронювати частинами поетапно, кількома списками«. 

Спікери заходу «Мобілізація та військове право» Спікери заходу «Мобілізація та військове право»

Новий порядок військового обліку у 2023 році 

У січні 2023 року Кабмін проголосував за новий порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів. За словами Андрія Панчишина, фактично цей порядок намагається у багатьох аспектах перекласти процес мобілізації військовозобов'язаних на підприємства. Тут наперед закладено конфлікт інтересів і таке регулювання є неефективним, точніше радянським пережитком, де підприємства в основному були державні. 

На підприємствах має бути відповідальна особа, яка повідомляла б ТЦК про працевлаштування, звільнення або зміни в особистих даних військовозобов'язаних, що працюють на підприємстві. 

Компанії мають ряд зобов'язань щодо військового обліку, але якщо працівник відмовляється надати копію військового документа, то керівництво не має важелів примусу . Але в такому випадку краще отримати від працівника письмове підтвердження відмови .

Сьогодні ТЦК може надіслати підприємству запит, щоб отримати персональні дані та відомості про військовозобов'язаних працівників. Чи звернення правомірне та чи необхідно відповідати на такий запит, потрібно аналізувати в кожному окремому випадку.  

Дмитро Трут наголошує, що йдеться передусім про дистанційний метод контролю, і переконаний, що масштабних перевірок не буде:

«Ми ще не стикались з перевірками щодо дотримання підприємствами правил військового обліку. Масово, напевно, цього не відбуватиметься, зокрема, у зв'язку з браком ресурсів, але перевірками можуть лякати. Ймовірно буде пару показових кейсів. Щоправда, максимальний наслідок таких дій — незначний адміністративний штраф на керівника / відповідальну особу».

Як відрізняються правила виїзду за кордон для мобілізованих та заброньованих 

Правила для перетину кордону визначає уряд та Держприкордонслужба, і нерідко вони суттєво складніші, ніж звільнення від мобілізації. 

«Наприклад, наявність інвалідності у батьків — підстава для звільнення від мобілізації. Щоб перетнути кордон, потрібні такі самі документи, що підтверджують звільнення, а також додатково акт, що ви є доглядачем і виїхати можете, лише супроводжуючи батьків-інвалідів, — пояснює Дмитро Трут. — При цьому, якщо ви заброньовані від підприємства, одразу маєте можливість перетнути кордон, взявши з собою завірену копію наказу на підприємстві про відпуску чи відрядження. Це одна з причин, чому компанії зараз  прагнуть забронювати своїх працівників».

Про повістки та механізм їх видачі 

Дмитро Трут:  «Потрібно розуміти, що захищати Вітчизну та територіальну цілісність — це обов'язок, який записаний у Конституції. Ніхто не може бути достатньо підготовлений до війни, але кожен має виконати свій обов'язок в умовах верховенства права. Ніхто замість нас не переможе. З іншого боку, неможливо мобілізувати усіх військовозобов'язаних та зберегти хоч якусь економіку. Важливий баланс». 

Хто може бути мобілізованим?

Чоловіки віком від 18 до 60 років. Також в певних випадках жінки, які мають медичну та фармацевтичну освіту, але зараз це не дуже актуально. 

Окрім особистих причин, з яких людина може бути звільненою від мобілізації, можна отримати бронювання на роботі. Основна ідея цього заходу у тому, щоб не забирати усіх кваліфікованих працівників, оскільки тоді підприємство припинить працювати. 

Стадії мобілізації 

  • 1
    Уточнення даних у ТЦК (Територіальний центр комплектування — колишні військкомати). Це перший етап після вручення повістки, який проводять для того, щоб звірити інформацію про військовозобов'язаного.
  • 1
    Проходження військово-лікарської комісії (ВЛК), за результатами якої роблять висновок про придатність або непридатність до служби, та отримання повістки про прибуття на призовний пункт. 
  • 2
    Навчання у відповідних центрах. 
  • 3
    Розподіл по військових частинах і подальше виконання бойових завдань. 

На вулиці можуть дати повістку зазвичай для уточнення облікових даних. ТЦК не мають усіх актуальних даних про військовозобов'язаних. На жаль, цей процес не оцифрований і має певний випадковий характер. Отримавши повістку, призовник має з'явитись у ТЦК, де уточнюють дані, а далі призначають дату військово-лікарської комісії. Навіть якщо людину визнають придатною, її не обов'язково одразу мобілізують. 

Якщо ж особа є придатною, їй може бути вручена повістка з вимогою прибути у призовний пункт (в народі «бойова повістка»). 

Хто може вручити повістки?

Представники ТЦК, місцевої влади, керівники закладів освіти і навіть у певних випадках керівники підприємств. 

У якому місці можна вручати повістку?

Можна у будь-якому місці, але лише особисто, теоретично можна через роботодавця. Телефонні дзвінки, повідомлення від ТЦК не передбачені законом, а тому реагувати на них є добровільним вибором людини без відповідальності військовозобов'язаного. 

Чому із представниками ТЦК ходять патрульні поліцейські?

Представники ТЦК не мають засобів примусу і не можуть вимагати пред'явити документи, по яких заповнюється і вручається повістка. 

Основні порушення за видачі повісток

Дмитро Трут наголошує, що основним порушенням є те, що поліція та працівники ТЦК не мають права просто так затримувати людину та змушувати пред'являти документи. Зазвичай вони маніпулюють тим, що у країні воєнний стан, але це не підстава. Працівники ТЦК (без поліції) не уповноважені зупиняти людей, тим більше затримувати і силою везти у військкомат. За його словами, тут кожен має самостійно розставити пріоритети: військовий обов'язок, навіть за умови порушення своїх прав чи належний порядок дій з боку відповідних органів і служб. 

«Також бували випадки мобілізації тих, хто має підстави для звільнення. Але тут дуже важлива проактивна позиція. Це ваше завдання донести цю інформацію та подати підтверджуючі документи. Якщо ви думаєте, що це військкомат має розібратись, то це не так. Якщо ви не зазначаєте причини звільнення від мобілізації, то сам факт їх наявності можуть проігнорувати. В умовах теперішніх реалій та потреб працівники ТЦК точно не намагатимуться з'ясувати це самостійно. Якщо особа має підстави до звільнення від мобілізації, проте бажає долучитися до ЗСУ, їх не враховують».

Чи можна відмовитися від повістки? 

Можна, але якщо, на вашу думку, вона складена неправомірно. За відмову в отриманні або прибутті до ТЦК після вручення повістки для уточнення даних особа може бути притягнена до адміністративної відповідальності  у вигляді штрафу 1700-3400 грн. 

У випадку необґрунтованої відмови від отримання «бойової» повістки — можуть притягнути до кримінальної відповідальності (від 3 до 5 років позбавлення волі).

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Виробник дронів «Мураха» відкликає всі машини через дефект перемикача

Вікторія Рудзінська 3 жовтня 2024 07:09

В Україні впроваджують новий формат повісток з QR-кодом: що про них відомо

Вікторія Рудзінська 2 жовтня 2024 19:37

США розробляє систему радіоелектронної розвідки для української армії

Владислав Паливода 2 жовтня 2024 12:46

Міноборони по-новому контролюватиме закупівлю електроенергії для ЗСУ

Владислав Паливода 1 жовтня 2024 12:48

«Повернись живим» і «Нова пошта» збирають 300 млн грн на РЕБи

Вікторія Рудзінська 30 вересня 2024 21:54