Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як закрити ФОП: тонкощі процедури, які треба знати

Владислав Нечипорук
Владислав Нечипорук Financial Consultant в TAXER
5 лютого 2024 4 хвилин читання

Не секрет, що закриття ФОП — це не надто складний процес, проте він має низку  підводних каменів. Яких саме, зараз розберемося.

Перевірка заборгованості

По-перше, слід розуміти перед закриттям, чи у вас немає заборгованості у податках. Для перевірки цього вам потрібно у станах розрахунків з бюджетом зробити синхронізацію та перевірити цей факт.

Якщо заборгованості немає — супер, йдемо далі. Якщо ж заборгованість є — перевіряємо, коли саме вона з’явилась, після подання якої декларації та чи були сплачені усі податки за відповідний період.

Перевірка звітності 

Тут я б акцентував саме на тих ФОПах, які робили переходи з групи на групу, або змінювали ставку (для прикладу, 5% та 2%) протягом року. Тому їм перед закриттям слід врахувати наступне:

  • чи був перехід на 2% та чи закрите питання помісячно;
  • чи коректно був виконаний перехід; 
  • чи внесено та задекларовано увесь дохід.

Якщо питання про 2% ви закрили, а весь інший дохід задекларували у 5% декларацію та подали її, можна рахувати, що все зроблено коректно.

Також важливим аспектом перед закриттям вашого ФОПа буде подання коректної ліквідаційної звітності. Тут головними перешкодами для ФОПів, на моїй практиці, стають такі помилки:

  • неправильний період подання (подається тим кварталом, у якому ви успішно подали заявку про ліквідацію ФОП): якщо ліквідація 01.06.2023 — це півріччя, якщо ліквідація 01.10.2023 — це річна, оскільки термін подання вже припадає на цей термін, у 1-2 групи — річна за замовчуванням;
  • неправильне подання звіту по ЄСВ (вказуйте фактичні місяці, у яких він був сплачений, щоб уникнути додаткового боргу);
  • некоректна дата припинення ФОП (у деяких випадках дата може відрізнятися від фактичного подання заявки до державного реєстратора, наприклад, подали заяву 20.10, проте у реєстрі дані не оновились, та вказана дата 21.10).

Перевіривши усе вище написане, можна вважати процедуру закриття вашого ФОПа коректним.

Підсумок

Наприкінці я б хотів підсумувати та навести короткий алгоритм закриття ФОП.

Крок 1

Звернення до державного реєстратора. Подати заяву про припинення підприємницької діяльності до державного реєстратора за місцем реєстрації.

Крок 2

У податкову інспекцію подати відповідну звітність. ФОП на загальній системі оподаткування — декларацію про майновий стан і доходи, ФОП — «‎‎спрощенцю‎‎» — декларацію платника ЄП. Також звіт з єдиного внеску та декларацію з ПДВ для платників ПДВ.

Крок 3

Провести остаточні розрахунки з бюджетом. Сплатити ЄП та ЄСВ за місяць, в якому подано заяву держреєстратору. Якщо не було сплачено податки та збори у попередніх періодах, теж необхідно сплатити.

Крок 4

Закрити поточні рахунки у банку. Для того щоб закрити рахунок, ФОП подає у банк відповідну заяву у довільній формі.

Крок 5

Зняття з обліку у контрольних органах. Відповідно до чинного законодавства контрольні органи проводять перевірки платників щодо правильності нарахування податків і зборів. У разі подання необхідної звітності та відсутності заборгованості з податків,  фізична особа знімається з обліку в органах ДПС.


У разі виникнення додаткових запитань, буду радий відповісти на них. До зустрічі у коментарях.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Фінансові установи (нарешті) інтегрують крипту. Яке у цього майбутнє?

Павло Осадчук 20 годин тому

Чи можна довіряти бейбі-монітору та наскільки важлива кібербезпека в інтернеті речей

Bohdan Savchuk 22 години тому

Моніторити медіа, щоб закохувати українців у книжки: як працює відділ комунікацій #книголав

Платформа LOOQME 23 лютого 2024 13:00

Безкоштовний курс про створення та ведення ФОП від Дії та Juscutum вже доступний онлайн

Артем Житкевич 22 лютого 2024 22:04

Як мігрувати з одного таскменеджера на інший без втрати важливих завдань

Максим Лелюшок 22 лютого 2024 16:30