Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як звітувати ФОП, який зі спецЄП перейшов на 5% оподаткування, після чого знову на 2%

Юрій Крюков
Юрій Крюков Головний юрист, компанія "Таксер"
14 липня 2023 3 хвилин читання

Через загрозу скасування спецЄП багато ФОП 3-ї групи 2% ЄП до початку липня вирішили на деякий час перейти на 5%, щоб потім знову повернутися на 2%. Це потрібно для того, щоб залишитися на спрощеній системі оподаткування після скасування спецЄП. Як тепер цим ФОП звітувати у 2023-му?

Новостворені ФОП 2%

Ці ФОП одразу обирали 2%, за кожен місяць подавали декларацію платника ЄП за ставкою 2% і за червень 2023-го також звітують у такому самому порядку. Далі, якщо ФОП подали заяву про перехід на 5% та її затвердять, то з 1 липня вони будуть платниками ЄП за ставкою 5%. 

Зовсім не важливо, скільки часу ФОП пробуде на цій ставці, щоб у липні знову повернутися на 2%, однаково доведеться буде подати декларацію для 3-ї групи ЄП 5% за 9 місяців, де треба буде показати доходи, отримані за липень на ставці 5%. Також треба буде показати доходи і за серпень з вереснем, якщо 2% все ж скасують з 1 серпня або вересня. 

Строк подання декларації — протягом 40 календарних днів після вересня (9 місяців 2023 року). ЄСВ-додаток у такій декларації не заповнюється, тому що змінюються лише ставки ЄП, залишаючись на спрощеній системі. 

Оскільки у лині 2023 року ФОП знову перейде на 2%, у серпні треба буде подати декларацію для платників 2% ЄП за липень. Далі все залежить від того, скільки ще існуватиме ставка 2%. 

ФОП 2%, які раніше були на загальній системі

Раніше податківці стверджували, що ФОП загальної системи, які перейшли на спецЄП, не будуть переводити на 5%, але пізніше з’ясувалось, що такий перехід можливий. 

Якщо заяви таких ФОП про перехід на 5% затвердять, то для них процес декларування буде такий самий, як і для новостворених ФОП 2%.

Питань річної декларацію про майновий стан тут не буде, оскільки податківці погодилися переводити на 3% чи 5% тільки тих загальносистемників, які подавали заяви про перехід на 2% у 2022 році. При цьому не буде розриву між періодами перебування на спрощеній системі, бо до кінця червня ФОП платник 2%, а з початку липня — 5%. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Безкоштовний курс про створення та ведення ФОП від Дії та Juscutum вже доступний онлайн

Артем Житкевич 5 годин тому

Як мігрувати з одного таскменеджера на інший без втрати важливих завдань

Максим Лелюшок 10 годин тому

Правило п’ятьох рукостискань: як у пошуку фахівців допоможе реферальна програма

Yalantis Company 13 годин тому

Без обмежень: п’ять історій дітей, які змінили стереотипи про «правильний» вік для входу в IT

Владислав Миронович 21 лютого 2024 17:15

Мобілізація — це не форс-мажор. ІТ-компанія не виплатила зарплату розробнику, який пішов воювати

Анна Нагорна 21 лютого 2024 16:45