Що зміниться, якщо проєкт щодо скасування 2% стане законом?
Уже понад рік в Україні працює спеціальна ставка єдиного податку — 2% від доходу, незалежно від обороту за рік. Багато ІТ-ФОП скористалися цією можливістю та перейшли на цю ставку. Планувалося, що цю ставку приберуть після скасування воєнного стану. Але ми воюємо вже протягом майже півтора року. Тому Верховна Рада не стала чекати скасування воєнного стану та у травні ухвалила у першому читанні законопроєкт №8401 від 31.01.2023 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану».
Що може змінитися з 1 липня, якщо цей законопроєкт стане законом:
- Планується скасування спеціальної ставки 2%. ФОП, які будуть перебувати на цій ставці, з 1 липня автоматично переведуть на систему оподаткування, на якій вони перебували до переходу на спеціальну ставку. Для ФОП, які були на ставці 5% на момент переходу на 2%, питань немає, адже з 1 липня ці ФОП повернуть на ставку 5% та їм потрібно буде звітувати лише за доходи, отримані на 5% (доходи за ставкою 2% у цю декларацію не йде). При цьому ФОП, які зареєструвалися вже після впровадження спеціальної ставки та одразу подали заяву на її застосування, таких ФОП можуть перевести на загальну систему (адже вони не були на спрощеній системі). Тут краще не зволікати та звернутися до своєї податкової.
- ФОП, які були на спеціальній ставці спрощеної системи оподаткування, зможуть змінити ставку/групу (протягом року змінити групу/ставку єдиного податку). Дуже часто податкові відмовляли у зміні групи/ставки вимагаючи спочатку перевестися на загальну систему (хоча, не зовсім зрозуміло, чому так робиться). Але зараз почали з’являтися роз’яснення від податкових, що перейти можна без переведення на загальну систему. Для цього потрібно до 15 червня подати заяву про перехід на спрощену систему;
- Повертається обов’язкова сплата єдиного податку для ФОП на першій та другій групі.
- Повертаються штрафні санкції по ЄСВ. Це переважно стосується ФОП з найманими працівниками. Також з 1 липня зможуть штрафувати за порушення вимог законодавства з ПРРО/РРО (у принципі податкова вважала, що однаково може штрафувати за цей період, просто збиралися виписувати штрафи вже після припинення воєнного стану).
- Сплата ЄСВ за ФОП — новин про повернення обов’язкової сплати ФОП ЄСВ за себе немає (поки що).
Чекаємо на редакцію після другого читання, проте коли це відбудеться не відомо. Також, на сайті Президента України зареєстрована петиція, щодо накладення вето на законопроект (трохи більше ніж 7 тисяч голосів з 25 тисяч необхідних)
Якщо у вас виникнуть питання — пишіть у коментарях. Разом до перемоги!!!
Юрій Крюков, старший юрист компанії «Таксер».