Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Маркетингові тренди 2025 року

Дар'я Кушнір
Дар'я Кушнір Експерт з маркетингу та комунікацій, ментор особистого бренду
6 січня 2025 10 хвилин читання

Перш ніж розглянути тренди, хочу, щоб ми разом задумались про те, наскільки змінився маркетинг та його вплив за лише декілька десятків років. До речі, цього року Facebook виповнилось 20 років (відчуваю себе дуже дорослою)!

Експансія маркетингу зумовлена багатьма чинниками. Сотні років трансляторами загальнолюдських ідей та цінностей виступали релігія, мистецтво, наука, сім’я, навчальні заклади та державні інститути.

У наш час маркетинг здобув дуже вагому частку їх сукупного впливу, повністю перехопив ініціативу, бо традиційні цінності втрачають позиції, суспільні інституції руйнують свій авторитет.

Як працює сучасний маркетинг

Сучасні діти у більшості дізнаються про те, що є добре, а що погано, від улюбленого інфлюенсера або з реклами у TikTok, хоч як батькам це прикро визнавати. Таким чином, маркетинг почав формувати нові культурні норми і впливати не лише на споживання, але й на когнітивний стан людей.

Маркетологи мають у своєму арсеналі найсучасніші інструменти комунікації, медійні засоби, неймовірні можливості різних видів мистецтва, технології, новітні наукові досягнення. Все, щоб ефективно впроваджувати бажані ідеології та норми поведінки. І поки ми як споживачі ще не повністю збагнули масштаби всеосяжного впливу, навколо відбувається нова революція, зумовлена розвитком ШІ.

Хочу вірити, що маркетологи і бренди усвідомлюють відповідальність та не допускатимуть маніпуляцій і викривлення цінностей заради вигоди. Якби я мала назвати лиш один тренд 2025, це був би етичний маркетинг.

Почнімо зі звичного...

Відеомаркетинг і далі на коні 

Хоча відеоформат залишається пріоритетним, у 2025-му будемо мати більше різноманіття і у виборі платформ, і у підходах до створення відео. UGC-контент і надалі буде затребуваним, але вимоги щодо якості креативів вищі.

Щоб не піти на дно в океані різноманітного контенту, вже недостатньо лише якості або користі. Один із прийомів — серфінг на хвилях трендів, адже перші відео отримують максимум рекомендацій від платформ та уваги користувачів.

Коли для постійного серфінгу замало ресурсів, виручить золота рибка — креативність. Блискучі ідеї народжуються природно від тотального розуміння своєї аудиторії та цінностей. Хтось ще не бачив відвертий кліп MASANDRA від LATEXFAUNA, який, до речі, єдиний з України потрапив цього року у рейтинг Global Top Music Video в Youtube (#51)? Виклики, табу, приховані мрії, тригери, але прийнятні, близькі й зрозумілі саме вашій цільовій аудиторії, — ось чарівні гачки, які чіплятимуть глядачів.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Соцмережі ще з нами

Згідно з дослідженням Громадянської мережі «Опора», соціальні мережі передусім як джерело новин використовують 73,4% українців, їм вони найбільше довіряють з усіх медіа (47,3%). Рейтинг найпопулярніших мереж протягом трьох років залишається незмінним, і зрозуміло чому. У топ вподобань входять Telegram (78,1%), YouTube (59,5%) та Facebook (44,6%), також понад 42% опитаних читають новини у Viber, 29,6% в Instagram та 26,8% у TikTok. 

Специфічна для України ніша — телеграм-канали мільйонники, які повідомляють про обстріли, їхні наслідки, повітряні тривоги та загальну обстановку. YouTube, який досяг піку популярності, потроху втрачає позиції, зокрема і сервіс Statscounter показує зниження його частки із максимальної 42% у січні 2024-го до 19% у листопаді 2024-го. Проте різноманіття українськомовного відеоконтенту збільшується, а отже рекламодавці мають більший вибір та кращі можливості заметчитись із бажаною аудиторією.

Перспективним каналом для органічного просування маленьких брендів буде Threads, хоча кількість користувачів порівняно з іншими соцмережами невелика, але вже є чимало кейсів, коли компанії успішно використовують його як альтернативний канал комунікації. У Threads спілкується переважно молода, активна й свідома аудиторія, 18-24+, немає дітлахів, як у TikTok. Що допоможе стати видимим у Threads: миттєва і щира реакція на тренди та інфоприводи, наполегливість і регулярна комунікація.

LinkedIn стане ключовою платформою для просування особистого бренду, адже об'єднує більш залучену та бізнес-орієнтовану аудиторію. Соцмережа налічує 5,1 млн користувачів з України (в X менше — 4,55 млн) й дуже підросла з 2022 року (тоді було 3,6 млн).

Ще у 2022 році платформа додала українську у перелік мов інтерфейсу, а цього року нарешті і для рекламодавців, які матимуть можливість запускати рекламу рідною мовою, а не лише англійською. Переважна більшість українських користувачів працюють в IT, маркетингу, HR, фінансовій сфері.

УLinkedIn оцінять кейси та професійний досвід, але що більше прибуває користувачів, то більше особистого і розважального контенту з'являється. Шукайте баланс та свою «зграю»! За підсумками цього року результатами в LinkedIn я найбільше задоволена, тому раджу і вам.

ШІ-революція

Ви ще встигаєте приручити ШІ, і це хороша новина. Погана в тому, що нелегко стриматись і не делегувати нейронкам креативні завдання замість рутини та аналітики. 

Майбутнє, в якому роботи пишуть картини та музику, а люди їх обслуговують, бо це простіше?У 2023-му в Україні працювало 243 ШІ-компанії. Накопичуються успішні вітчизняні кейси використання інструментів ШІ для генерації великих масивів зображень та описів для товарних платформ, сервісів підтримки клієнтів (онлайн-чати та телефонія), рекламної аналітики тощо. З'являються цікаві молоді проєкти у місцевому контексті, як-от Юді (UDream AI), «нейронка з українською душею».

Згідно з дослідженням думки співробітників 150 українських компаній з різних галузей, проведеним командою Projector AI Lab у березні 2023 року, 66% опитаних використовували ШІ саме для генерування ідей, 81% для написання чи редагування текстів і лише 13% для автоматизації бізнес-процесів. 22% використовували ШІ постійно, 51% час від часу. 15% респондентів вже мали ШІ-інструменти власної розробки, а 24% планували розробити.

Цифри, які дають надію, що українські бренди у наступному році будуть використовувати нейромережі ще більш ефективно, навчаючи та налаштовуючи під специфічні завдання бізнесу. Діти, народжені після 2025 року, стануть новим поколінням (Бета) й не знатимуть світу до штучного інтелекту.

Автентичність у динаміці

Автентичність як основа стратегії розвитку корпоративних та особистих брендів залишається ключовим трендом. Проте лояльним клієнтам тепер важливо не лише знати про спільні цінності, але й спостерігати постійне підтвердження метчу, розвиток у правильному напрямі.

Споживачі обожнюють історії, як бренд долає перешкоди та зростає на їхніх очах. Коли Нова Пошта відкриває відділення у наступній країні, ми відчуваємо причетність, ніби захоплюємо світ разом із ними, навіть якщо ніколи не планували щось відправляти у конкретне місто і не маємо жодних зв'язків з країною призначення. Кожне замовлення отримує додатковий сенс, як підтримка конкретного бренду, як голос за нього.

Пропрацювання автентичності необхідне для правильного позиціювання та відмежування від конкурентів і особливо важливе для невеликих брендів. Якщо вироби чи айдентику бренду починають копіювати, значить з автентичністю все добре. Сотні швейних підприємств продають трикотажні костюми з преміум тканини приблизно однакової якості та вартості. Та є бренди, які пропонують дорожче, але мають чергу на пошиття.

За розвитком сімейного бренду одягу LOOKERIYA цікаво спостерігати, бо засновниця, здається, живе на роботі, а її первістки-близнюки з перших днів життя працюють моделями. Дизайнерка OL’GA BILAN створює неймовірні рілз кінематографічної якості, в яких розкривається як режисерка та акторка, демонструючи одяг з найвигіднішого ракурсу. Її клієнти у більшості й гадки не мають, що вона режисер за освітою та використовує цей скіл.

Відродження і переосмислення національних традицій. Цієї зими попри обстріли та тривоги кияни активно обговорюють та рекомендують виставку «Під різдвяною зіркою», яка розповідає про українські традиції святкування Різдва. Поряд із предметами старовини там представлені вироби сучасних майстрів та брендів, серед яких Gunia Project, GORN Ceramics та інші, органічно поєднані для створення магічної святкової атмосфери. Саме ці бренди тепер уособлюють традиції для пересічного споживача і асоціюються із традиційним декором, викликають емоції радісного передчуття дива. До речі, про диво.

В очікуванні дива

У 2025 році особливо в Україні люди дуже чекають дива. Уявіть, що є бренди та персоналії, яким вдається відповідати цим очікуванням.

Особистим брендом року, який варто відзначити, для мене стала Ярослава Гресь, українська громадська діячка, маркетологиня, блогерка, співзасновниця піар-агенції Gres Todorchuk та агенції Ukraine WOW, колишня координаторка платформи UNITED24 (визнаної як бренд 2023 в Європі за результатами рейтингу Effie Index 2023). «Українська правда» внесла її у топ 100 лідерів України та нагородила премією «Натхнення року».

Цього року Ярослава збирала повні зали, де розповідала історії та здійснювала мрії глядачів просто у глядацькому залі. «На не-танцівницю. Не-акторку. Не-співачку. Не-майстриню стендапу. Просто оповідачку історій» викупили усі квитки у Жовтневому Палаці у Києві, а потім ще у Львові та Харкові, а потім і на онлайн-івент, бо щирість і доброта потрібні зараз як ніколи.

Маленькі і великі мрії допомагали здійснювати читачі її Telegram-каналу «Оповідачка», де панує атмосфера єднання, підтримки та віри у здійснення мрій. Для спеціаліста виглядає, як правильна воронка продажів: майже 200 тис. підписників в інстаграмі, конвертовано у 30 тис. найбільш лояльних читачів у Telegram, з яких декілька тисяч очікувано придбали квитки і створювали потрібний актив.

Але увага до деталей, щирість і натхнення, яким щедро ділиться Ярослава, народили ту справжню магію маркетингу, яку не видно очима, а можна відчути серцем, коли маркетинг допомагає розкривати найкращі якості людини, показує високий рівень культури та відкриває можливості приналежності до нього. Етичний маркетинг найвищої проби.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Майбутнє штучного інтелекту в цифровому маркетингу: тренди та прогнози на 2025 рік

Anastasiia Sosyniuk 16 січня 2025 13:40

Точки дотику в бізнесі: чому клієнти йдуть і як це змінити

В'ячеслав Юренко 14 січня 2025 12:00

Штучний інтелект збільшує продажі від онлайн-покупок на свята 2024

Вікторія Рудзінська 6 січня 2025 21:46

ReSkill UA: що відомо про три нові програми перекваліфікації від Vodafone, Genesis і EY

Вікторія Рудзінська 24 грудня 2024 08:00

Прощавай, шопоголізм: 3 тренди, що змінять ринок у 2025

В'ячеслав Юренко 19 грудня 2024 09:19