Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Лазерна гармата Китаю — на що вона здатна і чи справді це прорив у розробці зброї

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
17 серпня 2023 8 хвилин читання

Останні кілька днів світові медіа обговорюють заяву китайських вчених. Ті стверджують, що досягли «значного прогресу» у розробленні ефективної лазерної зброї. SPEKA спробувала з’ясувати, у чому суть відкриття, які проєкти є у інших країн та що заважає нам усім озброїтися бластерами. 

Китай просунувся у розробленні лазерної зброї — що це означає Китай просунувся у розробленні лазерної зброї — що це означає

У чому суть досліджень із застосування лазерної зброї

Представники Національного університету оборонних технологій Чанша кажуть, що досягли прогресу у створенні лазерної зброїВчені розробили систему охолодження, яка дозволить високоенергетичним лазерам працювати «постійно», не перегріваючись.

Хоча лазери використовують у технологіях ще з 60-х років, ці високоенергетичні промені генерують так багато надлишкового тепла, що механізми часто виходять з ладу або тримають потрібну для військових високу температуру лише певний час. Це схоже на мікрохвильовку, якій необхідний час, щоб прогріти предмет до достатньої температури. Саме через це попередні спроби використання їх енергії як зброї мають дуже обмежений потенціал. 

Китайці ж кажуть, що розробили нову систему охолодження, яка використовує вдосконалені конструкції та оптимізований потік газу для відведення тепла. Керівник групи дослідників Юань Шенфу каже, що це величезний прорив у поліпшенні характеристик високоенергетичних лазерних систем. «Тепер лазери зможуть видавати якісний імпульс не тільки у першу секунду, а й підтримувати його як завгодно довго», — заявив вчений. Також китайці заявляють, що систему розроблено з акцентом на оптимізацію потоку газу та мінімізацію розміру й ваги — іншої суттєвої проблеми лазерних установок. Система охолодження складається з джерела повітря, теплообмінника, системи керування потоком газу та системи всмоктування.

Яку перевагу отримає Китай від технологій лазерної зброї 

Колишній британський військовий чиновник Стів Вівер у Твіттері про ці повідомлення зазначив, що якщо ця новина правдива, це поставило б Китай попереду США.

«Якщо китайським вченим вдалося подолати проблеми з нагріванням і викривленнями, як стверджували, у відносно невеликій установці, — написав Вівер. — Це великий прорив, враховуючи невдачі США у цій галузі».

Щоправда, більшість подробиць військової розробки тримаються у таємниці. Схем системи також не оприлюднювали. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Також важливо зазначити, що жодних тестувань та результатів роботи системи також поки що не було. 

Чому не вдається створити потужну променеву зброю 

Розробки лазерних систем ведуть багато великих країн, ще з 60-х. Однією з причин інтересу — величезна швидкість “пострілу” та дешевизна використання (установки не потребують дорогих боєприпасів). 

Але поки що нікому не вдалось створити дієві армійські системи з пристойною дальністю дії. Більшість проєктів залишається на експериментальній стадії. 

Основна проблема у створенні лазерної зброї — теплове цвітіння або ж теплове випромінювання. Закон Планка стверджує, що об'єкти розподіляють енергію випромінювання по різних частотах або довжинах хвиль в залежності від їх температури. Теплове цвітіння означає, що при підвищенні температури об'єкта його спектральний розподіл випромінюваної енергії зміщується до коротших довжин хвиль, наприклад, коли нагріти метал до дуже високої температури, він спочатку почне випромінювати червоне світло. Проте в міру збільшення температури, колір змінюється на помаранчевий, жовтий, зелений і, нарешті, синій. 

Теплове цвітіння призводить до збільшення температури лазерного середовища. Це впливає на оптичні властивості середовища, змінюючи його показник заломлення та інші параметри. Саме цю проблему нібито вирішили китайські вчені. 

Однак ця проблема загострюється при будь-яких неідеальних зовнішніх умовах. Наприклад, туман, дим, пил, дощ, сніг або піна чи інші речовини в повітрі заважають бойовим лазерам ефективно працювати. Фактично вони добре працюють лише у вакуумі або чистому повітрі. Будь-який непрозорий корпус, стінка або броня поглинають принаймні «перший удар» лазерної зброї, тому промінь має мати дуже високу потужність, щоб досягти проникнення.

Система лазерної зброї (LaWS) на борту американського корабля Система лазерної зброї (LaWS) на борту американського корабля

Ще одна проблема — щоб згенерувати лазер достатньої температури потрібно потужне джерело енергії. Саме тому їх переважно ставлять на кораблях, літаках та системах ППО. Тобто про лазерний автомат, здатний знищити противника, найближчим часом не варто і мріяти. 

Які існують розробки лазерної зброї та яка їхня ефективність  

Кілька типів лазерів можуть використовуватися як нелетальна зброя. Вони роблять противника не боєздатним (можуть спричинити тимчасову або постійну втрату зору, якщо вони спрямовані в очі). Щоправда, з 1995 року променева зброя підпадає «Конвенцію про «негуманну» зброю», яка забороняє такі дії. 

Проте експерименти з лазерами тривають насамперед як засіб боротьби проти техніки, ракет та дронів. 

Основна проблема дальність застосування. У США у 1997 році випробовували MIRACLі — тактичний лазер, яким намагались боротись проти балістичних ракет та супутників. Для тренування він намагався знищити супутник на орбіті з відстані у 438 км. Під час випробування він вийшов з ладу, а проєкт згорнули.   

Лазер MIRACLі, який випробовували для боротьби з ракетами Лазер MIRACLі, який випробовували для боротьби з ракетами

Військово-морські сили Сполучених Штатів випробували лазерну систему LaWS. Вона працює доволі успішно та здатна вражати невеликі БпЛА та видимі двигуни моторних човнів або вертольотів. Але її радіус дії 1 миля. 

Сучасні лазерні системи ППО теж переважно мають доволі малий радіус дії. Наприклад, китайські лазерні комплекси Silent Hunter — до 4 км, лазерний комплекс HMHEL — 4 км, як і турецька система ALKA. 

Щоправда, така ППО набагато дешевша та призначена для боротьби насамперед із дронами та можуть використовуватись там, де застосування дорогих систем на кшталт Patriot буде недоцільним. Ізраїльська система «Залізний промінь» здатна вражати об’єкти на відстані до 7 км, а вартість одного пострілу — $3,5. Але лазер може фокусуватися лише на одній цілі за раз, тоді як системи протиракетної оборони можуть вражати кілька цілей одночасно.

Чи є у росії лазерна зброя та як вона її застосовує

У травні 2022 року Юрій Борисов, віцепрем'єр рф, що відповідає за військовий розвиток, заявляв, що росіяни використовують у війні проти України лазерний комплекс «Задира» і нібито таким чином знищують українські БПЛА на відстані до 5 км. Однак представник міністерства оборони США заявив, що не бачив «нічого, що підтверджує заяви про застосування лазерів» в Україні.

Президент України Володимир Зеленський взагалі висміяв цю заяву: «Чим ясніше ставало, що у них немає шансів у війні, тим більше було пропагандистських розмов про дивовижну зброю, яка буде нібито настільки потужною, що забезпечить переломний етап у війні. І ось бачимо, що на третьому місяці повномасштабного вторгнення росія намагається знайти своє «вундерваффе». Нібито лазерне. Це все точно свідчить про повний провал їхніх планів на нашу країну», — заявив він у відеозверненні. 

Російський лазерний комплекс «Пересвєт» Російський лазерний комплекс «Пересвєт»

Ще у росіян є лазерний комплекс «Пересвєт». Однак інформації про нього вкрай мало. Вони нібито є на озброєнні у 5 ракетних дивізій, однак жодних відео з їх випробувань або бойового застосування немає. ці установки начебто мали б засвічувати та виводити з ладу БпЛА. Однак навіть російські воєнні кореспонденти визнають, що комплекс працює лише за ідеальної погоди. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

День зенітних ракетних військ Повітряних сил ЗСУ: як змінилась ППО з початком війни

Олександр Тартачний 18 годин тому

Китай та росія розробляють аналог шахеда з дальністью 2,5 тис. км

Владислав Паливода 21 годину тому

Акцент США на ШІ не допоможе здоровому розвитку, впевнені у Китаї

Владислав Паливода 2 липня 2024 09:42

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 1 липня 2024 14:55

Китайський виробник чипів інвестує $200 млн у розвиток в Європі

Владислав Паливода 27 червня 2024 22:05