Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Криптовалютні біржі припинили виводити гроші через українські картки: що відбувається з Binance і не тільки?

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
11 березня 2023 6 хвилин читання

Криптобіржі від початку березня не працюють з українськими банківськими картками. Як санкції щодо банків та ухилення грального бізнесу від сплати податків поставили на паузу криптоіндустрію. SPEKA з'ясувала, що відбувається із крипторинком

Матеріал буде оновлюватися, щойно з'явиться нова інформація або позиція сторін.

Які криптобіржі віднині не працюють з українськими картками

Обмеження стосуються усіх криптовалютних бірж — як українських, зокрема Kuna та Whitebit, так і іноземних на кшталт Binance. Обробляти транзакції припинили 2 березня, відтоді біржі рекомендують клієнтам використовувати платформи peer-to-peer та стежити за офіційними анонсами. 

У чому причина блокування криптовалютних бірж в Україні 

Згідно з жорсткими рекомендаціями НБУ, банки припинили обробляти транзакції high-risk, зокрема операції, повʼязані з гемблінгом та криптовалютами. 

Також 2 березня на сайті Нацбанку з'явилась інформація про зміни щодо авторизації діяльності надавачів фінансових послуг. НБУ затвердив додаткові умови для заявників. Платіжні сервіси мають пройти переліцензування та надати додаткову інформацію:

  • про те, що вони працюють відповідно до вимог регулятора; 
  • про власну політику винагороди; 
  • про проведення опитування користувачів щодо наявності у них відносин із країною-агресором.
Офіційну причину посилення контролю за платежами не назвали, але її пов'язують із розслідуванням СБУ та Бюро економічної безпеки (БЕБ). Слідчі підозрюють букмекерські та азартні компанії в ухилянні від сплати податків за допомогою криптовалюти. Виведення коштів відбувалось за схемою міскодингу. 

Як криптовалюти можуть використовувати для ухилення від сплати податків?

Підписуйтеся на наші соцмережі

Зміни, які запровадив НБУ, змушують банки ретельніше перевіряти прозорість платежів та джерела походження коштів. За інформацією Forbes, ще  31 січня НБУ надіслав банкам листа про ризики використання послуг оброблення інтернет-платежів. Через різні схеми гемблінгові компанії створювали «квазікеш» через транзакції card2account та account2card, які тепер фактично заборонені.

Власне схема міскодингу полягала у тому, що гравець заводить гроші на рахунок оператора (банку), який маркував платежі за платіжним кодом іншої галузі. Це допомагає маскувати платежі від азартних ігор. Далі гривню обмінюють на криптовалюти, і вона виходить на іноземні рахунки гемблінгової компанії. 

У випадку з гемблінгом код індустрії 7995 зазвичай змінюється на 7994, що відповідає компʼютерним іграм. Банк отримує платіж (депозит) від клієнта азартного бізнесу, але якщо гравець виграє, то установа надсилає йому виграш, маркуючи операцію кодом іншої галузі, чи вказує, що це звичайний переказ із картки на картку, який не оподатковується.

Ярослав Железняк, заступник голови парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, повідомив, що схемою міскодингу користувалися дев'ять банків.

check-icon
10-15 млрд грн щомісяця

Виводили з країни гемблінгові компанії за версією СБУ

 У розслідуванні фігурує 2 млн банківських карток. 

Хто фігурує у розслідуванні з несплати податків та які банки їм допомагали

Офіційно назви компаній і банків не розголошують, але йдеться дійсно про більшість великих ігрових компаній. Серед них анонімно називають Parimatch. Компанія заперечила свою причетність до подібних операцій. 

Серед банків причетними до схем називають Айбокс Банк, Сенс Банк, Конкорд Банк (заперечили свою причетність). 

Це доволі прибуткове заняття: за стандартний еквайринг банк стягує комісію 1%, а за міскодинг — 5-6%.

Але лідером щодо міскодингу був державний Укргазбанк. На нього припадало 50-70% операцій на 7-8 млрд грн на місяць. 

Нацбанк оштрафував Укргазбанк на 64,6 млн грн за порушення у сфері фінансового моніторингу. У банку відповіли, що «деякі компанії, пов'язані з гральним бізнесом скористалися недосконалістю системи внутрішнього моніторингу банку», а також, що Укргазбанк одразу заблокував термінали компаній-порушників та почав процес розірвання укладених із ними договорів еквайрингу.

А до чого тут криптобіржі та що буде далі? 

Напряму гральний ринок з криптовалютними біржами не взаємодіє, але вони мають спільні способи оплати. Зараз банківські картки є чи не єдиним методом поповнення-зняття коштів з акаунтів криптобірж в Україні. Через те що повноцінного регулювання ця сфера ще не має (як і гемблінгова індустрія), криптовалютні компанії не можуть відкривати рахунки у банках. Відтак біржі не можуть користуватися банківським еквайрингом.

Засновник криптобіржі Kuna Михайло Чобанян вважає, що криптобізнеси «потрапили під роздачу», оскільки користувались послугами тих же фінкомпаній, що й гемблінг.

Через неможливість операцій український крипторинок може зупинитись, перейти в тінь або переформатуватись на іноземні ринки. 

Інший суттєвий аспект — після активізації розслідування гральний бізнес почав відмовлятися від міскодингу, що призвело до зменшення обороту криптобірж

Як НБУ коментує обмеження щодо виведення грошей з криптобірж та що про це думають економісти 

Наразі НБУ не комунікує про запроваджені обмеження. Юрій Гайдай, старший економіст ЦЕС, коментуючи штраф Укргазбанку, висловлює обережний оптимізм: «Це все поки що не системні кроки, а реагування на конкретний випадок, яке може закінчитися перерозподілом тіньових потоків. Щоб цього не сталося, потрібна подальша увага до цієї проблеми».

Також Гайдай наголошує на необхідності врегулювати криптовалюти

Юрій Гайдай
Юрій Гайдай
Старший економіст ЦЕС

«Раніше в обговоренні схем обходу податків та валютних обмежень просто говорили, що „з криптою поки що нічого не можна зробити“. Зараз НБУ вже не може ігнорувати масштабів криптошлюзу і його загроз для фінансової стабільності. Окрім безготівкових схем, які ховаються під міскодингом, у C2C-операціях та direct host з'єднаннях між банками без участі платіжних систем, широко використовується крипта. І все це неможливо без грубого і свідомого порушення вимог фінмоніторингу банками та фінустановами, Причому не лише у гемблінгу».

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Обходити санкції за допомогою криптовалюти намагається росія

Владислав Паливода 4 хвилини тому

Випивка — так: Таїланд хоче переглянути свої обмеження на алкоголь

Владислав Паливода 3 липня 2024 08:09

Як змінились зарплати в українському IT з початку 2024

Олеся Дерзська 1 липня 2024 13:29

Знання англійської дозволяє збільшити доходи на 40% — дослідження

Олеся Дерзська 27 червня 2024 21:01

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40