Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Хто підставив біткоїн: топи Kuna, Wirex та Hiveon Lab розповідають, чому почалася криптозима і скільки вона триватиме

Роман Судольський
Роман Судольський Журналіст
19 травня 2022 9 хвилин читання

Світові ЗМІ пишуть про початок криптозими: минулого тижня біткоїн упав до мінімального курсу за останні 16 місяців, а екосистема блокчейну Terra (стейблкоїн UST і нативний токен Luna) зазнала повного краху.

Серед причин, які призвели до кризи на крипторинку, аналітики називають підвищення облікової ставки Федеральної резервної системи США (ФРС), війну в Україні, глобальні енергетичну та продовольчу кризи та багато інших макроекономічних чинників. Але опитані SPEKA експерти крипторинку впевнені, що все це мало би  набагато менший ефект, якби засновники блокчейну Terra не загралися у фінансову піраміду.

Ми поговорили про ситуацію у криптоекономіці з CTO фінтех-компанії Wirex Русланом Колодяжним, засновником криптобіржі Kuna Михайлом Чобаняном та Станіславом Под'ячєвим з Hiveon Lab. Вони розповіли:

  • Що не так з екосистемою блокчейну Terra і чому її колапс був питанням часу.
  • Чому найближчим часом не варто очікувати нового падіння або зростання курсу.
  • Чому різкі коливання курсів вигідні для криптобірж та обмінників. 
  • Як традиційні фінансові установи спробують скористатися кризою на крипторинку.
  • Чи приведе нинішня криза до очищення ринку від скаму і що чекає на криптоекономіку в довгостроковій перспективі.

«Довіра до стейблкоїнів підірвана». Руслан Колодяжний, CTO та керівник R&D-центру фінтех-компанії Wirex

ФРС завчасно оголосила про те, що піднімає облікову ставку, але спочатку крипторинок зреагував на це доволі кволо. А потім почала валитися екосистема блокчейну Terra зі стейблкоїном UST та нативним токеном Luna. 8-9 травня інвестори почали масово виводити застави з UST та обмінювати цей токен на інші стейблкоїни. У певний момент для обміну вже не вистачало ліквідності, і відбулося те, що у криптосвіті називають unpack — відкріплення UST від долара. Стейблкоїн, який мав би торгуватися 1:1 щодо стабільної валюти, упав значно нижче цього курсу і фактично перетворився на шиткоїн.

Екосистема Terra у разі такого відкріплення змушена випускати нові токени Luna, за рахунок яких UST викуповують з ринку і курс стейблкоїна стабілізується. Через масовий випуск Luna курс цього токена теж полетів униз, а за ним усі інші валюти, навіть більш стабільні. Люди почали масово продавати стейблкоїни Thether, USDT, USDC, намагаючись диверсифікувати свій портфель. У підсумку 10-12 травня курси усіх популярних криптовалют здійснили ралі донизу.

Руслан Колодяжний, Wirex Руслан Колодяжний, Wirex

Проблема екосистеми Terra у тому, що їхній протокол Anchor пропонував 20% річних на депозити в UST. А така ставка не має нічого спільного з реальністю, це схема Понці чистої води. Мало яка фінансова установа зараз пропонує ставки вище за 0,5-0,4% річних. Відсотки на рахунки в UST насипалися з повітря.

Я давно спостерігав за Luna, навіть певний час трейдив її. Але потім вийшов, мені не подобався увесь цей хайп навколо них. Прибічники проєкту називали себе «лунатиками», робили фірмові татуювання, агресивно ставилися до інших проєктів. Для мене це було тригером. 

Рано чи пізно подібні піраміди неодмінно обвалюються. Звичайно, виграли ті, хто зайшов першим і вийшов першим. Сумніваюся, що у Terra є шанс вижити, попри спроби засновників реанімувати проєкт. 

Натепер блокчейн Terra фактично перестав існувати, а отже, основну причину паніки на ринку усунули. Горщик припирнив варити, люди більше не можуть продавати UST, тому немає тиску на провайдерів ліквідності та на курс. Більшість бірж прибрали UST та Luna з торгів, люди фактично залишилися з фантиками, з якими нічого не можна зробити. Довіра до стейблкоїнів остаточно підірвана, особливо до алгоритмічних (хоча деякі з них продемонстрували більшу стабільність, наприклад, DAI та USDC). 

Якими будуть наслідки для ринку

Подібні історії трапляються на крипторинку не вперше, і в них є певний позитив. Крах схем Понці очищує ринок від нежиттєздатних спекулятивних проєктів. Залишаться ті, що дійсно мають екосистемну цінність та цінність для користувачів. Той самий DAI — повністю алгоритмічний стейблкоїн, у який вірять експерти та інвестори.

Але поки що на нас чекає «криптопіджарка», яка зачепить не лише Luna. Почнеться переосмислення всієї крипти. Думаю, до осені ринок буде в такому напівмерзлому стані, коли все буде легенько падати.

Від середини 2021 року крипторинок намагається намацати те, що вистрілить, якийсь новий хайп. Ним мали стати алгоритмічні стейблкоїни, але тепер вони вже не зможуть стати таким драйвером. Після буму De-Fi та NFT, які вже фактично позаду, ринок в очікуванні чогось нового.

Зараз посилиться регулювання крипти з боку фінансових систем і настане певна рівновага на крипторинку. Ситуацію з Terra регулятори, безумовно, використають для закручування гайок. Можливо, у другій половині року з'явиться нова хайпова ідея, навколо якої все закрутиться. І тоді курси знову підуть угору.

Якими будуть наслідки для компанії

Значна частина нашого бізнесу — це обмін криптовалют. Для таких проєктів що більше волатильності на ринку, то краще. Обсяги обміну минулого тижня зросли десь на 30-40%. Люди масово виходять з альткоїнів та купують «блакитні фішки» на зразок біткоїна та ефіру.

А от те, що уряди почнуть додатково регулювати стейблкоїни, не дуже добре, бо ми теж працюємо над подібними проєктами. Плюс додаткове регулювання завжди суттєво гальмує розвиток екосистеми платежів. 

«Зграя чорних лебедів літає над ринком і гадить». Михайло Чобанян, засновник криптобіржі Kuna 

На мою думку, нинішні процеси на ринку запустила саме історія з обвалом алгоритмічного стейблкоїна UST. Це своєю чергою спровокувало падіння токена Luna, який мав забезпечувати стабільність UST. Слідом почала хитатися земля під іншим стейблкоїном Tether. Більшість запанікувала. Навколо Tether і так уже давно ходили  неприємні чутки.

Будь-яке падіння або зростання дає сплеск обсягу торгів. Але цей сплеск тимчасовий і триває, поки є падіння або зростання. Після цього все ненадовго завмирає, а далі йде «флет» — коливання ціни у межах вузького коридору зі стабільним обсягом торгів.

Михайло Чобанян, Kuna Михайло Чобанян, Kuna

Робити прогнози сьогодні — невдячна справа. На крипторинок впливає дуже багато чинників. Війна, продовольча криза, енергетична криза, проблеми зі стейблкоїнами. Просто якась зграя чорних лебедів, яка літає і постійно гадить.

«Terra була приречена на провал». Станіслав Под'ячєв, Hiveon Lab

UST запустили у червні 2019 року. Цей стейблкоїн був заявлений як алгоритмічний. Це означає, що його автори не можуть просто так «надрукувати» довільну кількість токенів. Емісія відбувається лише в обмін або під заставу інших криптоактивів.

Але у самій архітектурі алгоритмічного стейблкоїна UST є серйозний дефект. Коли я вперше почув про те, як влаштована його архітектура, то не повірив, подумав, що погано розумію англійську. Так не можна, таким не може бути стейблкоїн. Там математика не сходиться!

Станіслав Под'ячев, Hiveon Lab Станіслав Под'ячев, Hiveon Lab

У випадку з алгоритмічними стейблкоїнами здорової людини, наприклад, DAI, будь-яку дію з емісії можна перевірити у смартконтракті. І видно, якою заставою забезпечений випуск токенів. У цьому відмінність алгоритмічного стейблкоїна від звичайного. 

Що зробили засновники Terra? Вони сказали, що можна друкувати стейблкоїни UST в обмін на активи Luna, але без переоцінки застави і без ліквідації. На відміну від того ж DAI, тут немає механізму ліквідацій і приведення стейблкоїна до балансу.

Перспективи самої Terra дуже сумнівні. У певний момент вони взагалі зупинили блокчейн, а це абсолютно ненормально. Стратегічно вони для мене вже втрачені. 

Що буде далі

Нинішній період приведе до очищення ринку, і він продовжить нормальне існування. Екосистема Terra не така й велика: капіталізація UST до початку паніки становила приблизно $18 млрд. Це не катастрофічна цифра для ринку. Але прибічники традиційних фінансових інструментів, звісно, одразу дістали з полиць свою стару мантру про те, що за всією криптою нічого не стоїть. 

Я особисто маю протилежну думку. Існує велика вірогідність, що в умовах цього ідеального шторму крипта, навпаки, перехопить ініціативу. Треба просто зробити правильні висновки із ситуації з UST і сподіватися, що ринок не зарегулюють повністю. Уряди країн наразі головні вороги крипторинку.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Криптобіржа Mt.Gox переказала $9 млрд у біткоїнах кредиторам через 10 років після банкрутства

Кіра Іванова 28 травня 2024 14:48

«Азов» та Trustee Plus збирають 5 млн криптовалюти для поранених бійців

Максим Красіков 5 травня 2024 14:00

Біткоїн лишався центром уваги ринку — Binance Research

Олеся Дерзська 2 травня 2024 19:01

Екс-CEO Parimatch очолив раду директорів криптобіржі KUNA, що є партнером Мінцифри

Вікторія Рудзінська 1 травня 2024 17:15

Криптовалюти та макроекономічні чинники: що очікувати?

Владислав Гринів 29 квітня 2024 16:00