Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Велике падіння Luna. Чому прив'язка до долара не захистила стейблкоїн та що буде з ринком

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко заступниця головного редактора
17 травня 2022 4 хвилин читання

Минулий тиждень був не найщасливішим для криптовалют. У ніч з 9 на 10 травня курс біткоїна упав до мінімальної позначки від липня 2021 року — нижче $30 тис. За той самий період подешевшали також інші криптовалюти: Ethereum упав на 7%, Solana — на 7,3%, Avalanche — на 9,4%. 

І хоча основним криптовалютам вдалося дещо стабілізуватися, удар виявився, вірогідно, фатальним для популярної валюти Luna, яка ще 6 квітня торгувалася на рівні $106, а натепер втратила майже 100% своєї вартості. 

Падіння почалося 9 травня і спричинило великий стрес на криптовалютному ринку, адже вважалося, що стейблкоїни більш захищені від курсових коливань, ніж звичайні криптовалюти, бо прив'язані до реальних активів. 

Що таке стейблкоїни 

Стейблкоїни — це умовна золота середина для інвесторів, які хочуть вкладати у крипту, але при цьому мати гарантії своїх вкладів. Стейблкоїни прив'язані до реальних активів. Наприклад, стабільність TerraUSD та luna гарантувалася їхньою прив'язкою до долара. 

Натепер найпопулярнішим стейблкоїном є tether, курс якого забезпечується реальними доларовими активами. Капіталізація tether становить майже $75,7 млрд навіть після травневого струсу. 

Прив'язка до долара мала би гарантувати стейблкоїнами стабільність. Але вийшло дещо інакше.

Алгоритменні стейблкоїни: як працюють TerraUSD та luna

На відміну від tether, прив'язка TerraUSD та luna до долара гарантувалася не активами, а складним алгоритмом. BuzzFeed пояснюють, що валюти фактично «балансували» одна одну. 

Курс terra мав завжди триматися на рівні $1, курс luna був гнучким. При  цьому terra та luna були взаємозамінними: ви завжди могли обміняти 1 terra на $1 вартість luna і навпаки.

Вважалося, що якщо курс terra впаде до $0,99, інвестори почнуть «спалювати» terra, щоб отримати прибуток на купівлі luna, пропозиція terra на ринку зменшиться, і курс terra знову підніметься до $1. 

Певний час цей алгоритм працював, і дві валюти були вельми популярними серед інвесторів: капіталізація terra та luna до падіння становила відповідно $4,2 млрд та $60 млн. 

Початок обвалу

Порушенню балансу між terra та luna сприяли одразу кілька чинників: зміна правил системи Anchor, яка до березня щомісяця нараховувала 20% тим, хто тримав TerraUSD на її акаунті. За даними Coindesk, донедавна на Anchor зберігалися 75% TerraUSD. Коли Anchor змінила політику нарахування відсотків, збільшилася кількість охочих спалити terra в обмін на luna. Зрештою механізм балансування не витримав і обидва стейблкоїни обвалилися

Не допоміг навіть сформований засновниками на випадок кризи Luna Foundation Guard резервний фонд підтримки luna, який станом на березень мав $3,5 млрд у біткоїні. 

Станом на 16 травня у Luna Foundation Guard залишилося лише $87 млн. 

Що буде з luna

Кофаундер Terra До Квон вже запропонував «план відродження екосистеми». Він пояснив, що від terra та luna доведеться відмовитися, адже ці стейблкоїни вже втратили довіру інвесторів. 

Замість того щоб відновлювати вартість terra та luna, Квон пропонує займатися мережею розробників на блокчейні Terra, між якими будуть перерозподілені нові токени. 

Крах нібито безпечних стейблкоїнів також змусить задуматися інвесторів, які віддавали їм перевагу перед традиційними криптовалютами. Падіння luna зачепило навіть tether, який на фоні новин вперше впав до $0,96, попри підкріплену активами доларову прив'язку. Існує ризик, що інвестори будуть позбуватися стейблкоїнів, які виявилися зовсім не такими стабільними, як було обіцяно, що збільшить вже і так мільярдні втрати ринку криптовалют. 

 

 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

«Байки з калідору» з Євгеном Дубогризом: про економіку росії та України

Катерина Венжик 48 хвилин тому

Український NetSolid Investments проінвестував у маркетингову платформу PromoRepublic

Наталія Миронова 30 червня 2022 16:37

Інвестори для МСБ в Україні. Частина 2: як їх захистити в умовах війни?

Дмитро Карпіловський 30 червня 2022 12:26

CEO криптовалютної біржі Сергій Жданов про принципи сучасного інвестування

Serhii Zhdanov 29 червня 2022 17:25

Ще чотири корпорації покидають ринок рф

Олександр Тартачний 28 червня 2022 14:21